Trzy najgorsze napoje dla serca. Lekarka wskazuje zdrowe alternatywy

2023-11-29 12:55

Mogłoby się wydawać, że napojem, który w nadmiarze może szkodzić sercu, jest kawa. Nic bardziej mylnego, dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy wskazała, że to innych produktów warto unikać w trosce o kondycję serca.

Trzy najgorsze napoje dla serca. Lekarka wskazuje zdrowe alternatywy
Autor: Fot. Getty Images

Brytyjska lekarka, dr Deborah Lee zwróciła uwagę na to, że duża część społeczeństwa sięga po określone napoje, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Złe nawyki mogą szkodzić sercu.

Co zrobić, w przypadku zawału serca? To może ocalić Ci życie!

Te napoje szkodzą sercu. Sprawdź, czy sam po nie sięgasz

Specjalistka poinformowała, że w jednym z systematycznych przeglądów i metaanaliz z 2016 r. wskazano, że spożycie napojów słodzonych cukrem zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 proc. i zawału serca o 22 proc.

Odnosząc się do powyższych ustaleń, lekarka zaznaczyła, że wciąż nie określono dokładnie kwestii bezpieczeństwa napojów energetycznych. Jak wiadomo, w składzie znajduje się kofeina, tauryna, cukier, żeń-szeń czy witamina B. Ekspertka dodaje, że nadal część z tych substancji nie została dobrze zbadana. Jednak jak pokazuje historia 35-letniego Michaela Clarke'a, opisana przez nas we wrześniu, codzienne picie energetyków może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i zgonu w najmniej oczekiwanym momencie.

Kolejnym niebezpiecznym dla zdrowia napojem jest alkohol. Lekarka wyjaśnia, że spożycie nawet 10 g etanolu dziennie, zwłaszcza regularnie, bardzo szkodzi nie tylko wątrobie ale i sercu.

- Alkohol nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale także jest toksyczny dla komórek mięśnia sercowego i może uszkadzać serce. Pijąc go, spożywasz również puste kalorie, które mogą przyczyniać się do otyłości. Nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu i aby uzyskać najlepsze wyniki zdrowotne, wszyscy powinniśmy zminimalizować jego spożycie lub zachować abstynencję - tłumaczy dr Lee.

Zdaniem specjalistki są trzy rodzaje napojów, które szkodzą naszemu sercu:

  • napoje słodzone,
  • energetyki,
  • alkohol.

Nic nie wolno? Lekarka zdradza co pić, by cieszyć się zdrowiem

Z alkoholu można zrezygnować, o ile nie padliśmy ofiarą uzależnienia. Napoje energetyczne też można zamienić np. na yerba mate, która pobudza i nie pozwala zasypiać zbyt szybko. Gorzej jednak kiedy mowa o słodzonych napojach. Będąc w trasie, czy w nieustannym biegu sięgamy szybko po coś do picia, nie zwracając uwagi na skład. 

Lekarka zaznacza, że każdy z zakazanych produktów można zastąpić czymś znacznie zdrowszym. Jeśli chodzi o energetyki, dużo lepszym rozwiązaniem będzie kawa, zwłaszcza bez cukru. Oczywiście nie wolno pić jej zbyt dużo. Maksymalna dawka powinna wynosić cztery filiżanki w ciągu dnia.

- Wykazano, że picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - wyjaśnia specjalistka

Kiedy chce nam się pić, najlepszym wyjściem jest sięganie po wodę. To ona jest w stanie nawodnić nasz organizm i zadbać o prawidłową pracę narządów, a także zatroszczyć się o poziom nawilżenia skóry.

- Odwodnienie powoduje niską objętość krwi, co oznacza, że osmolalność krwi wzrasta, zwiększając tym samym tendencję do powstawania skrzepów - wyjaśnia dr Lee.

Herbata również ma wiele do zaoferowania, w jej liściach znajduje się teina, która działa pobudzająco oraz duża dawka flawonoidów, które zatrzymują procesy starzenia. Picie czarnej herbaty chroni przed miażdżycą, zawałem serca oraz wspomaga obniżanie złego cholesterolu.