Właściwości lecznicze JARZĘBINY
Jarzębina ceniona jest za dużą zawartość witaminy C, kwasów organicznych i antocyjanów. Stosowana jest w leczeniu chorób nerek i wątroby. Potwierdzone jest jej działanie przeciwzapalne. Zobacz, jak przygotować wywar z jarzębiny i przy jakich dolegliwościach go stosować.
Spis treści
Zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na walory dekoracyjne dzikich owoców: z jarzębiny dzieci robią korale i jesienne bukiety. Nawet jeśli wiemy, które z owoców są jadalne, to nie mamy pojęcia, jak je przyrządzać. Tymczasem są one wyjątkowo wartościowe.
Jarzębina obfituje w witaminy, zwłaszcza C. Medycyna ludowa od stuleci wykorzystuje jej zdrowotne właściwości. Dzikie owoce zbierajmy za miastem, w miejscach oddalonych od zakładów przemysłowych i ruchliwych szos. Zwracajmy uwagę, by nie były przejrzałe lub mokre, bo takie łatwo pleśnieją. Owoce dziko rosnące zazwyczaj nie nadają się do jedzenia na surowo, ale można z nich zrobić przetwory.
ZOBACZ, JAKIE PRZETWORY MOŻESZ ZROBIĆ Z JARZĘBINY
Wartości odżywcze jarzębiny
Owoce jarzębu, znanego, powszechnie rosnącego u nas drzewa, są ozdobą jesiennego krajobrazu. Koralowe, kuliste owoce to doskonałe źródło witaminy C (35–45 mg w 100 g, czyli mniej więcej tyle, co w cytrusach) i beta-karotenu. Zawierają też witaminy z grupy B, PP i K, potas, sód, magnez i miedź. Mają też kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny i cukry.
Na bóle nerek i wątroby:
2 razy dziennie jedz łyżeczkę suszonych zmielonych lub sproszkowanych owoców, popijając szklanką wody.
Dla wzmocnienia pracy serca:
Pij 3 razy dziennie po pół szklanki wywar z owoców jarzębiny.
Przepis na wywar z jarzębiny: Do 200 ml wody wsyp 2 łyżki suszonych owoców jarzębiny. Gotuj przez pół godziny.
Jarzębina leczy nie tylko przeziębienie
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, jarzębina
W medycynie ludowej owoce jarzębiny wykorzystywano w chorobach:
- płuc,
- nerek,
- wątroby.
Napary z jarzębiny działają:
- moczopędnie,
- przeciwzapalnie,
- przeczyszczająco.
Jarzębinę stosuje się w:
- stanach zapalnych nerek,
- kamicy nerkowej,
- w zaburzeniach krążenia i trawienia.
ZAJRZYJ DO PRZEPISU NA JARZĘBINÓWKĘ!
Nie jedz jarzębiny na surowo!
Z powodu dużej zawartości sorbiny, powodującej gorzki i cierpki smak owoców jarzębiny, nie jada się ich na surowo. Co więcej, kwas parasorbinowy jest wręcz trujący. Wywołać może zatrucie pokarmowe, objawiające się biegunką i wymiotami. Dopiero po obróbce jarzębina nadaje się do spożycia. Przyrządza się z niej herbatki, dżemy (podawane do tłustych mięs), wódki (np. jarzębiak) i likiery. Uwaga! Owoce zbierane po przymrozkach są mniej gorzkie.