Dieta INSANITY: propozycje potraw dla osób trenujących insanity [PRZEPISY]

2019-02-14 16:12

Główną zasadą diety INSANITY jest to, że opiera się ona na pięciu posiłkach dziennie, każdy o takiej samej wartości energetycznej. Dieta powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz być bogata w antyoksydanty, tak by zminimalizować straty podczas wysiłku. Zobacz pomysły na dania i przepisy zgodne z dietą insanity.

Dieta INSANITY: propozycje potraw dla osób trenujących insanity [PRZEPISY]
Autor: thinkstockphotos.com Dieta INSANITY zakłada spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia, każdy o takiej samej wartości energetycznej.

Spis treści

  1. Dieta insanity (plan Nutrition Elite): na czym polega?
  2. Dieta insanity w drugim miesiącu treningu
  3. Czy Plan Nutrition Elite jest wystarczający dla osób ćwiczących INSANITY?
  4. Zobacz galerię z propozycjami potraw wg Planu Nutrition Elite

Dieta dla osób ćwiczących INSANITY, podobnie jak sam trening, została stworzona przez firmę Beachbody. Składa się z planu żywieniowego Nutrition Elite, który zakłada spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia, każdy o takiej samej wartości energetycznej.

Dieta insanity (plan Nutrition Elite): na czym polega?

Plan Nutrition Elite jest to program żywieniowy, który uczy prawidłowych nawyków nie tylko podczas okresu treningowego. Według niego posiłki powinny składać się w 40% z węglowodanów, w 40% z białka i w 20% „zdrowych tłuszczy".

Autorzy diety zalecają produkty o niskim indeksie glikemicznym (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce), by utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, uniknąć szybkich skoków glikemii. Dlatego też białe pieczywo, ryż, słodycze nie są zalecane. Program zaleca eliminację alkoholu i cukru przez czas trwania treningu, po jego zakończeniu można je powoli wdrażać.

Plan Nutrition Elite nie zakłada określonej wartości kalorycznej diety ze względu na to, że każda osoba ma inne zapotrzebowanie, jednak wartość kaloryczna dieta powinna mieścić się w granicach 1500- 2500 kcal/dobę. Istnieje możliwość dodania 100-200 kcal/dobę w razie zwiększenia intensywności treningu.

Ważne jest również, by wypijać 8-10 szklanek wody na dzień.

Dieta wg planu Nutrition Elite składa się z pięciu posiłków: śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji, o wartości kalorycznej 300-400 kcal. W przewodniku autorzy podają po 10 przykładowych dań na każdy posiłek, z których należy wybrać po jednym, nie wolno pomijać żadnego posiłku, bo jak zaznaczają autorzy programu, nie uda się znieść ciężkich treningów insanity.

Zobacz koniecznie: Na czym polega trening INSANITY [zasady treningu]

Dieta insanity w drugim miesiącu treningu

W drugim miesiącu treningu (trening insanity nie powinien trwać dłużej niż 2 miesiące), dozwolone są dodatkowe przekąski, ze względu na wzrost metabolizmu podczas pierwszego miesiąca jego trwania. Autorzy planu pozwalają na włączenie dodatkowych posiłków. To czy je dodasz oraz ile ich wprowadzisz do diety zależy od ciebie i tego jak się czujesz. Jeśli ilość kalorii z 5 posiłków jest dla ciebie odpowiednia, czujesz się dobrze i masz siłę do kontynuowania ćwiczeń, możesz poprzestać na 5 posiłkach, tak jak w pierwszym miesiącu treningu.

Czy Plan Nutrition Elite jest wystarczający dla osób ćwiczących INSANITY?

Plan żywieniowy nie zakłada wartości kalorycznej diety powyżej 2500 kcal, bynajmniej nie w pierwszym miesiącu trwania treningu. Jednak niektórzy mogą wymagać wyższej kaloryczności diety ze względu na znacznie zwiększony wysiłek fizyczny.

Zapotrzebowanie kaloryczne może nie zostać właściwie pokryte, szczególnie u mężczyzn. Posiłki o takiej samej kaloryczności z perspektywy dietetyka też nie są dobrym pomysłem. Wartość kaloryczna posiłków oraz pory ich jedzenia powinny być dostosowane do wysiłku fizycznego.

Czytaj też: Efekty morderczego treningu INSANITY

Jednak dobór produktów zaproponowany przez autorów planu jest odpowiedni i uczy kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych (wybór produktów o niskim indeksie glikemicznym, eliminacja cukru, słodyczy, alkoholu). Dania są łatwe do zrobienia, a cała dieta urozmaicona, dlatego warto wykorzystać zaproponowane przez autorów przepisy, np. na owsiankę z owocami, czy ser biały z owocami na śniadanie oraz ryż z kurczakiem lub sałatkę z tuńczyka.

Zobacz galerię z propozycjami potraw wg Planu Nutrition Elite