INSANITY - dla kogo jest przeznaczony trening insanity?
Dla kogo jest przeznaczony trening insanity? Może to zweryfikować m.in. FIT TEST, czyli test służący do pomiaru wydolności fizycznej i monitorowania postępów w kolejnych etapach treningu. Wykonuje się go przed przystąpieniem do treningu, a także w czasie jego trwania. Sprawdź, na czym polega FIT TEST, które osoby mogą przystąpić do treningu insanity, a które powinny z niego zrezygnować.
Spis treści
- Insanity - dla kogo jest przeznaczony trening?
- Insanity - FIT TEST
- Trening insanity - przeciwwskazania
Insanity to trening interwałowy, na który składają się niezwykle intensywne ćwiczenia. W trakcie jego trwania zostają zaangażowane prawie wszystkie mięśnie, dzięki czemu "podkręca" się metabolizm i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak spadek wagi jest tylko skutkiem ubocznym morderczego treningu. Jego głównym celem jest "wyrzeźbienie" sylwetki oraz zwiększenie wytrzymałości organizmu.
Czytaj też: Trening interwałowy - zasady, efekty, warianty treningowe
Insanity - dla kogo jest przeznaczony trening?
Na trening insanity składają się ekstremalnie intensywne ćwiczenia. W związku z tym jest on przeznaczony dla osób co najmniej średnio wytrenowanych, które mogą pochwalić się dobrą kondycją, m.in. tych, które trenują regularnie (np. biegają) lub uprawiają jakąś dyscyplinę sportową.
Jednak początkujący też mogą sprawdzić swoje siły w podobnym treningu - specjalnie dla nich Shaun T przygotował nowy program ćwiczeń pod nazwą Focus T25. Jest on łatwiejszy niż insanity i mogą do niego przystąpić nawet osoby bez żadnego doświadczenia w treningach.
Czytaj też: Focus T25, czyli szybki program odchudzający Shauna T - zasady i plany treningowe
Insanity - FIT TEST
FIT TEST to test służący do pomiaru wydolności fizycznej i monitorowania postępów w kolejnych etapach treningu. Wykonuje się go przed przystąpieniem do treningu, a także w czasie jego trwania (a konkretnie w 15., 36., 50. i 63. dniu trwania treningu). Przed przystąpieniem do testu należy wykonać 10-minutową rozgrzewkę. FIT TEST trwa ok. 30 minut, w trakcie których wykonuje się 8 różnych ćwiczeń w określonej kolejności:
- SWITCH KICKS - szybkie wykopy (noga powinna znajdować się na wysokości pasa lub powyżej); 2 wykopy = 1 powtórzenie
- POWER JACKS - to ćwiczenie podobne do pajacyków, jednak po wykonaniu w powietrzu klaśnięcia nad głową, należy zrobić przysiad
- POWER KNEES - skrzyżuj ręce nad głową, a prawą nogą wykonaj krok za siebie. Następnie unieś prawe kolano na wysokość pasa i dotknij go rękami
- POWER JUMPS - przybierz pozycję skoczka narciarskiego (pozycja lekko pochylona), a następnie wykonaj podskok
- GLOBE JUMPS - wykonaj półprzysiad, a następnie, wyciągając ręce do góry, skocz w lewo, w prawo, w przód i do tyłu; 4 podskoki = 1 powtórzenie
- SUICIDE JUMPS - z pozycji stojącej wykonuj przysiad, podeprzyj się rękami na podłodze, a następnie wyrzuć nogi do tyłu, wróć do przysiadu i wyskocz w górę
- PUSH-UP JACKS - to ćwiczenie podobne do pompek, jednak podczas obniżania tułowia należy rozstawić nogi (tak jak w pajacyku)
- LOW PLANK OBLIQUE - przybierz pozycję do robienia pompek z głową skierowaną do podłogi i oprzyj ciało na przedramionach. Następnie wysuń prawe kolano do przodu. Ćwiczenie powtórz z lewym kolanem.
Czytaj też: Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?
Każde z ćwiczeń należy wykonywać przez jedną minutę, licząc liczbę powtórzeń. Im liczba ta będzie większa, tym wydolność organizmu jest lepsza. Należy pamiętać, żeby po każdym ćwiczeniu jest 2-minutowa przerwa.
Wbrew pozorom ćwiczenia, które składają się na FIT TEST, nie są łatwe. Osoby, których poziom kondycji jest niski, mogą mieć problem w wykonaniem całego testu, ponieważ z ćwiczenia na ćwiczenie zmęczenie jest coraz większe, a co za tym idzie - kolejne powtórzenia przychodzą z coraz większym trudem. Ci, którzy nie dotrwają do ostatniego ćwiczenia, nie powinni przystępować do treningu insanity, tylko za pomocą innych ćwiczeń popracować nad wydolnością organizmu.
Trening insanity - przeciwwskazania
Z treningu powinny zrezygnować przede wszystkim osoby niewytrenowane, o niskim poziomie kondycji fizycznej, jak również te, które zmagają się z otyłością, chorobami stawów (trening insanity w znacznym stopniu je obciąża) czy niewydolnością układu oddechowego i krążenia (m.in. nieustabilizowane nadciśnienie i dolegliwości związane z sercem). Przeciwwskazaniami do wykonywania treningu insanity są także stany pooperacyjne, urazy powypadkowe i kontuzje, jak również dolegliwości bólowe nasilające się podczas ćwiczeń czy rozpoznana osteoporoza oraz zalecenie ze strony lekarza dotyczące zakazu ćwiczeń.