Jak dojść do siebie po rozstroju żołądka? Ta dieta może być w tym pomocna
Rozstrój żołądka nie jest niczym przyjemnym. Zwłaszcza że po nim musimy w szczególności być ostrożni jeśli chodzi o dietę. Wówczas warto sięgnąć po BRAT, która nie jest przeznaczona do długotrwałego stosowania, ale pomoże nam w regeneracji.
Mdłości, biegunka czy wymioty to nic przyjemnego. Wówczas rzadko kiedy nawet myślimy o jedzeniu. Jednak później, kiedy już zgłodniejemy, wiemy, że musimy wybierać pokarmy łagodne dla przewodu pokarmowego.
Wiadomo, że należy sięgać po takie, które pomogą dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników odżywczych podczas rekonwalescencji. Które sprawdzą się najlepiej?
W tym pomoże dam dieta BRAT, która kiedyś była przeznaczona dla dzieci cierpiących z powodu wymiotów i biegunek. Czy jednak ma ona zastosowanie również dla osób dorosłych?
Co to jest dieta BRAT? Stosowanie i ograniczenia
Nazwa BRAT wzięła się z języka angielskiego i oznacza bananas, rice, apple souce, toast, czyli banany, ryż, mus jabłkowy i tost. Polega ona na jedzeniu tylko miękkich, skrobiowych produktów, które są ubogie w błonnik. Chodzi o to, że takie produkty pomagają w wiązaniu, dzięki czemu utwardzają stolec, w celu spowolnienie biegunki.
Co więcej, są również stosunkowo mdłe, co może być pomocne w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych oraz są bardzo łatwe do strawienia.
Choć dieta ta jest łagodna dla przewodu pokarmowego, należy podkreślić, że nie jest powszechnie zalecana. Wszystko dlatego, że nie istnieją żadne dowody naukowe wskazujące na jej skuteczność w łagodzeniu objawów żołądkowo-jelitowych.
Dieta BRAT jest bardzo restrykcyjna, a do tego jest uboga w tłuszcz, białko i błonnik. Może więc narazić na ryzyko niedoborów kalorii i składników odżywczych w dłuższej perspektywie. Zawarte w niej produkty nie dostarczają wystarczającej ilości składników odżywczych, aby pomóc dzieciom w powrocie do zdrowia.
Co więc zamiast diety BRAT? Te produkty warto włączyć
Jednak podczas dochodzenia do siebie po chorobie, warto zastosować po prostu rozszerzoną dietę BRAT, czyli dietę Bland.
Oferuje one większą różnorodność produktów spożywczych i składników odżywczych, przy czym koncentruje się na mniejszym obciążeniu układu trawiennego. Tej diecie jednak również brakuje dowodów naukowych, wykazujących jej skuteczność i niezbędność.
Produkty w niej zawarte mają mało błonnika i tłuszczu, przy okazji mając neutralny smak i zapach. Włączają się w nią chude białka, jak kurczak bez skóry, ryby takie jak dorsz i łosoś, miękkie tofu i białka jaj.
W diecie bland znajdują się również niepowodujące gazów warzywa, jak marchewki, pieczone, gotowane lub gotowane na parze ziemniaki i słodkie ziemniaki, przyrządzane z małą ilością tłuszczu lub bez tłuszczu.
Również owoce o niskiej zawartości błonnika i bez nasion się w niej znalazły. Oprócz bananów i melonów, znajdziemy w niej również konserwowane brzoskwinie. Do tego również dochodzą: solone krakersy, biały makaron, makaron ryżowy, płatki zbożowe czy owsianka.
I co chyba najważniejsze to płyny. Podczas biegunki czy wymiotów powinniśmy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości wody, czy napojów elektrolitowych.