Jak odzwyczaić się od jedzenia słodyczy? Znany dietetyk ma sprawdzony sposób
Dla wielu z nas słodycze są problemem. Wpływają negatywnie na zdrowie i sylwetkę. Niestety nie jest łatwo z nich zrezygnować, zwłaszcza jeśli drobinę słodkości traktujemy jako sposób na poprawę humoru lub nagrodę za dobrze wykonany plan dnia. Podpowiadamy, co zrobić, aby przestać podjadać słodycze.
Jak stopniowo odstawić słodycze? To niełatwe, gdy na śniadanie sięgasz po słodki rogalik, owsiankę z czekoladą na drugie i ciastko z bezą na deser po obiedzie. Jeśli w twojej codziennej diecie gości zbyt wiele słodkości, powinieneś martwić się nie tylko tym, jak apetyt na słodycze odbije się na twojej talii i sylwetce. Cukier nie bez powodu jest nazywany białą śmiercią. Zbyt duże spożycie cukru może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Dietetyk Michał Wrzosek podzielił się pomysłem, jak zaradzić nadmiernemu podjadaniu słodyczy. Jego metoda jest dość prosta i zaskakująca jednocześnie.
Jak zacząć detoks od słodyczy?
Słodycze to największa słabość wielu z nas, której nie można się pozbyć. Chociaż wielokrotnie próbowaliśmy wyeliminować je z codziennej diety, to zazwyczaj kończy się to porażką. W końcu przychodzi moment, kiedy uznajemy, że nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez słodkiej przekąski.
Nie byłoby to problemem, gdybyśmy potrafili kontrolować ilość spożywanych słodyczy. Jednak kiedy już otworzymy tabliczkę czekolady, zwykle zjedzenie jednej kostki kończy się przynajmniej połową tabliczki. To tak, jakbyśmy obawiali się, że ktoś zabierze nam resztę, więc musimy ją zjeść od razu. Czy znasz to uczucie?
Znany dietetyk, przychodzi z pomocą tym, którzy chcą ograniczyć spożycie słodyczy. W sieci podzielił się swoim sprawdzonym sposobem na walkę z tą pokusą, który od razu przyciągnął uwagę wielu osób. Michał Wrzosek to znana postać w świecie dietetyki. Jest jednym z najbardziej popularnych dietetyków w sieci, regularnie dzieląc się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Udziela także przydatnych rad, które można wdrożyć w codziennym życiu.
Co zrobić, żeby przestać jeść słodycze?
Ostatnio Wrzosek opublikował krótki film na swoim kanale, w którym dzieli się swoim podejściem do słodyczy. Dietetyk zaczyna swoją wypowiedź od pytania, które wielu z nas zadaje sobie każdego dnia: "Co zrobić, kiedy mam ochotę na coś słodkiego?". Pokusa jest ogromna, ale wtedy pojawia się cichy głos rozsądku, który podpowiada, że po nadmiernym spożyciu słodyczy pojawią się wyrzuty sumienia. Jak więc radzić sobie w takiej sytuacji?
Często słyszę takie rady, że jak masz ochotę na coś słodkiego, to zjedz kawałek marchewki. No jeśli rzeczywiście myślisz, że to zadziała, to tak zrób. Ale jako doktor dietetyki uważam, że wciąż będziesz mieć ochotę na czekoladę. I powiedzmy sobie szczerze i tak ją zjesz. Dlatego jeśli masz ochotę na czekoladę, to zjedz czekoladę. Tylko nie obżeraj się nią." - wyjaśnia dietetyk.
Co się dzieje w organizmie po odstawieniu słodyczy?
Dietetyk nie popiera drastycznego odcinania się od słodyczy. Uważa, że jeśli pojawi się taka potrzeba, to należy ją zaspokoić, ale z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Zamiast pochłaniać całą tabliczkę czekolady, warto się zatrzymać po 2-3 kostki.
Pan Michał wspomina także o popularnym patencie z marchewką, który często jest polecany jako zdrowsza alternatywa. Chociaż Wrzosek nie odradza go, to jednak zdaje sobie sprawę, że taka zamiana może nie działać. Dlaczego więc katować się i radykalnie wykluczać ulubione słodycze? W takich sytuacjach zakazane owoce mogą tylko bardziej kusić, a to może prowadzić do nieregulowanego podjadania słodyczy. Zamiast tego warto postawić na stopniowe zmiany i jedzenie słodyczy z umiarem. To prosta i zdrowa droga do ograniczenia słodyczy w codziennej diecie.
Dietetyk podkreśla, że kluczem do sukcesu jest umiarkowanie i świadome spożycie. Dzięki temu możemy cieszyć się ulubionymi słodyczami bez wyrzutów sumienia i utraty kontroli nad ilością spożywanych kalorii. Warto wypróbować tę metodę i sprawdzić, czy pomoże nam osiągnąć nasze cele zdrowego odżywiania.