10 słonych przekąsek, które dają uczucie sytości. Zjadaj zamiast chipsów, a waga poleci w dół

2024-05-31 15:01

W trakcie odchudzania największym problemem jest chęć na słodycze i inne niezdrowe przekąski. Zwłaszcza na początkowym etapie trudno pohamować podjadanie, przez co ostatecznie waga stoi w miejscu. Mamy aż 10 propozycji, które warto włączyć do menu nie tylko w trakcie redukcji masy ciała.

10 słonych przekąsek, które dają uczucie sytości. Zjadaj zamiast chipsów, a waga poleci w dół
Autor: Fot. Getty Images

Przekąski to nie tylko chipsy, batoniki, czy paluszki. Zmiana nawyków żywieniowych i sięganie po zupełnie inne rozwiązania nie tylko pomoże nam schudnąć, ale sprawi, że zyska na tym cały organizm. Przygotowaliśmy 10 ciekawych propozycji, które są szybkie w przygotowaniu, a niektóre z nich można przyrządzić z myślą o kolejnych dniach.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Słone przekąski a odchudzanie. Co jeść, żeby nie przytyć?

Wydawałoby się, że w czasie odchudzania musimy unikać wyłącznie słodyczy, czy żywności typu fast-food. Nic bardziej mylnego. Słone przekąski w postaci paluszków, chipsów i innych “zapychaczy” dostarczają mnóstwa węglowodanów i niezdrowych dodatków, które sprzyjają rozwojowi otyłości. 

Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy rezygnować ze słonych przekąsek. Wystarczy, zamiast tych gotowych wybrać przyrządzone samodzielnie. Poniżej mamy 10 propozycji.

  1. Krakersy z awokado
  2. Hummus ze świeżym ogórkiem lub marchewką
  3. Pikantne orzechy i nasiona
  4. Grzanki z tuńczykiem i warzywami
  5. Papryczki nadziewane serem
  6. Melon z szynką parmeńską
  7. Łódeczki ogórkowe
  8. Roladki z daktyli, boczku i sera pleśniowego
  9. Jajeczne muffinki z warzywami
  10. Kanapka z twarożkiem i szczypiorkiem.

Pamiętajmy, że każde jedzenie dostarcza nam kalorii, także to zdrowe. Dlatego ważny jest umiar. Warto jeść powoli, a wtedy ośrodek głodu znajdujący się w naszym mózgu nie wyśle kolejnego sygnału, że musimy coś zjeść. Nawet najzdrowsza przekąska może tuczyć jeśli zjemy jej za dużo.

Jak przygotować słone przekąski? Kilka wskazówek

Duża część z proponowanych przez nas przekąsek nie wymaga omówienia, ponieważ doskonale wiemy, jak zrobić kanapkę z twarożkiem. Dlatego poniżej opisaliśmy tylko kilka wymieniowych przykładów.

Krakersy z awokado to bardzo proste, szybkie i sycące rozwiązanie. Wystarczy na krakersy położyć plasterki awokado i gotowe. Świetnie smakuje z kawałkiem czerwonej papryki lub pomidora. Ta przekąska dostarcza niewiele węglowodanów za to sporo cennego białka i zdrowych tłuszczy, a dodając kolejne warzywo, mamy sporą ilość błonnika. Nie podjadamy słodyczy, bo ochota zwyczajnie mija.

Hummus ze świeżym ogórkiem lub marchewką. Oczywiście możemy przygotować własny hummus, ale w sklepach jest sporo rodzajów więc jeśli do tej pory raczej nie próbowaliśmy, najlepszym rozwiązaniem będzie hummus paprykowy. Nie jest mdły i smakiem przypomina chipsy. 

Cukinię, świeży ogórek lub obraną marchewkę wystarczy pokroić w słupki i nakładać na nie hummus, a następnie schrupać. Mega dużo błonnika i białko, czyli składniki, które hamują chęć sięgania po słodycze.

Grzanki prosta sprawa. Wystarczy pełnoziarniste pieczywo pokroić w mniejsze części, nałożyć na nie rozdrobnionego tuńczyka oraz ulubione warzywa. Piec w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 180 stopni C. Otrzymujemy węglowodany złożone, błonnik i białko. 

Łódeczki ogórkowe brzmią nieco zagadkowo, natomiast chodzi wyłącznie o to, aby obrać ogórki, umyć i przekroić wzdłuż. Następnie wysmarować je chudym serkiem kanapkowym, posypać ziołami i dodać odrobinę skwarków z boczku. (Wcześniej warto je odsączyć z tłuszczu). Zyskujemy dużą ilość błonnika, białko i tłuszcz, warto jednak ograniczyć ilość boczku.

Roladki z daktyli, boczku i sera pleśniowego to nic innego jak pieczone koreczki. Nabijamy wszystkie składniki na wykałaczki i owijamy je plasterkiem boczku. Pieczemy przez 15 minut w 180 stopniach C. To dość kaloryczna przekąska, więc nie zjadajmy więcej niż trzy sztuki. Serwując roladki z ulubioną sałatką, otrzymujemy wysokobiałkowy obiad o słodkiej nucie.

Jajeczne muffinki z warzywami to nic innego jak inna forma jajecznicy, ale różnica polega na tym, że do tej przekąski dodajemy sporo żółtego sera i przyrządzamy w piekarniku, korzystając z foremek. Wystarczy rozbić jajka w misce, dodać starty ser gouda lub inny ulubiony, warzywa posiekane w kostkę, zioła, sól i pieprz. Wymieszać, wlać do silikonowej formy na muffinki, która nie przywiera. Piec przez 20 minut w temperaturze 180 stopni C. Duża dawka białka, błonnika i witamin oraz tłuszcz.