Dieta Samuraja: zasady i efekty

2017-11-02 12:00

Dieta Samuraja to dieta inspirowana japońskim stylem jedzenia. Przy jej stosowaniu niezbędne są intensywne treningi. Dieta Samuraja trwa trzy miesiące, a jej efekty to utrata masy ciała i wymodelowanie sylwetki. Jakie są zasady diety Samuraja? Co można jeść na diecie Samuraja? Jakie produkty są zabronione? Jakie są przeciwwskazania do zastosowania diety Samuraja? Ile można na niej schudnąć?

Dieta Samuraja: zasady i efekty
Autor: Thinkstockphotos.com Dieta Samuraja: zasady i efekty

Spis treści

  1. Dieta Samuraja - na czym polega? Zasady diety Samuraja
  2. Dieta Samuraja: co można jeść?
  3. Dieta Samuraja: jakie produkty należy wykluczyć?
  4. Jak wytrwać w diecie?

Dieta Samuraja została zapoczątkowana przez trenera i specjalistę ds. odchudzania: Nate Miyaki, którą opisał w książce „The Samurai diet” wydanej w 2011 roku. Dieta Samuraja jest skierowana do osób zdrowych oraz intensywnie trenujących - powinna być dostosowana do treningów. Sprawdzi się zarówno dla osób chcących wymodelować sylwetkę jak również dla osób ćwiczących w celu zgubienia zbędnych kilogramów.

Dieta Samuraja - na czym polega? Zasady diety Samuraja

Dieta Samuraja jest podobna do diety paleo. Zakłada spożywanie jak najmniej przetworzonej żywności, bez dodatku konserwantów i ulepszaczy.

Dieta Samuraja pozwala schudnąć od 1 do 2 kg tygodniowo.

Dieta Samuraja bazuje na warzywach i owocach pochodzących z upraw ekologicznych, bezglutenowych produktach węglowodanowych, dobrej jakości mięsie i rybach, jajach, maśle, oliwie z oliwek, nasionach i orzechach.

Dieta Samuraja wyklucza spożywanie mleka i nabiału, cukru, olejów roślinnych, dań gotowych, fast foodów, roślin strączkowych będących źródłem lektyn i kwasu fitynowego, pszenicy oraz zbóż zawierających gluten.

Twórca diety zaleca treningi na czczo, spożywanie węglowodanów w południe, ograniczenie jedzenia w pierwszej połowie dnia a zwiększenie w drugiej.

Dieta Samuraja: co można jeść?

W diecie Samuraja dozwolone są:

Kasze oraz komosę ryżową, amarantus, ryż przed spożyciem należy poddać moczeniu od 7 do 12 godzin bądź kiełkowaniu. Te działania pozwolą na zmniejszenie zawartości kwasu fitynowego i lektyn z tych produktów.

Dieta Samuraja: jakie produkty należy wykluczyć?

W diecie Samuraja zabronione są:

  • rośliny strączkowe
  • pszenica, produkty zawierające pszenicę
  • mleko i produkty mleczne
  • suszone owoce
  • soki owocowe, napoje
  • mąka gryczana, ryżowa, jaglana oraz produkty przygotowane na bazie mąki gryczanej, jaglanej, ryżowej
  • cukry rafinowane, produkty zawierające cukry rafinowane
  • żywność przetworzona
  • alkohol
  • soda
  • napoje energetyczne

Ważne

Dieta Samuraja: przeciwwskazania

Diety Samuraja nie powinny stosować osoby z:

Jak wytrwać w diecie?

Dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami i ograniczeniami. I to właśnie często przesądza o jej powodzeniu. W jaki sposób myśleć o diecie? Jak pokonywać kryzysy podczas odchudzania - podpowiada Elżbieta Lange, psychodietetyk i coach zdrowia.

Jak wytrwać w diecie