Dlaczego Francuzki są tak szczupłe? 2 sekretne nawyki, którym to zawdzieczają

2024-02-12 14:05

Paryż to od wieków miasto wyznaczające trendy w modzie. Szczupłe kobiety w czerwonych beretach stały się wręcz jednym z symboli tego kraju. Choć świat mody nieustannie się zmienia, to bez wątpienia Francja jest jego stolicą, a spacerujące tam kobiety cieszą się smukłą sylwetką. Jaki jest ich sekret? Okazuje się, że wystarczą dwa proste nawyki.

Dlaczego Francuzki są tak szczupłe? 2 sekretne nawyki, którym to zawdzieczają
Autor: Getty Images Dlaczego Francuzki są tak szczupłe? 2 sekretne nawyki, którym to zawdzieczają

Świat mody często kojarzy się z modelkami, które na talerzu mają kilka ziarenek groszku, a wręcz się głodzą. Choć z pewnością zdarzają się takie sytuacje, to zalicza się je do sporadycznych i pilnie wymagających specjalistycznej konsultacji medycznej. Uzyskanie szczupłej sylwetki wbrew pozorom nie wymaga katorżniczych diet i ekstremalnie wymagających treningów, a odchudzanie jest możliwe dzięki zmianie niektórych, prostych nawyków.

Elwira Mejk oczarowana Paryżem. Co ją ujęło w mieście zakochanych?

Sekret francuskich ulic. Jak osiągnąć szczupłą sylwetkę?

Poza paryskim wybiegiem nie brakuje szczupłych sylwetek na francuskich ulicach. W końcu w stolicy mody niemal każda kobieta chce wyglądać wyjątkowo. Okazuje się jednak, że wbrew powszechnym mitom Francuzki wcale się nie głodzą i chętnie sięgają po kalorycznego croissanta czy inne pyszności. 

Jak wskazuje portal Leonce Chenal Paris, jedną z tajemnic Francuzek samo postrzeganie jedzenia. Powstało nawet określenie “francuskiej diety”, które odnosi się do prostoty i jakości zarazem. Kluczowa jest równowaga, słodki smakołyk to nie grzech, ale należy go zrównoważyć, zdrowym, lekkim posiłkiem. 

Ważna jest również wielkość porcji. Francuzki, umieszczają potrawy w mniejszych naczyniach i nie sięgają po dokładki i unikają. Ważne jest również tempo jedzenia. We Francji dużą uwagę przywiązuje się do celebracji posiłków, to wręcz forma sztuki głęboko osadzona w tamtejszej kulturze.

Wystarczy spojrzeć na restauracje, w których serwuje się tradycyjny omlet, jajka na miękko, tosty, czy ciepłe croissanty. Klienci nierzadko sięgają po ulubioną książkę, lub prasę i spokojnie spędzają ten czas. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, ale nawet jeśli Francuz prowadzi życie w biegu, to w momencie posiłku unika pośpiechu. 

Dzięki temu je świadomie, spożywa mniej kalorii  i nie naraża się na schorzenia układu pokarmowego, czy na sięganie po kolejne niezdrowe przekąski. Unikanie jedzenia w pośpiechu nawiązuje także do spożywania wysokoprzetworzonej żywności. Francuzi wolą produkty dostępne na lokalnych bazarkach lub zamawiają wprost od rolników. Choć zdarza się, że w drodze wyjątku sięgną po fast-food, to jednak na co dzień stronią od takich rozwiązań. 

Nie tylko dieta. Jak uzyskać sylwetkę paryskiej damy?

Filozofia francuskich dam to harmonia nie tylko w kontekście diety. Zdrowa i szczupła sylwetka wynika także z dbałości o higienę snu. Francuzki przywiązują dużą wagę do momentu wyciszania organizmu jeszcze zanim pójdą spać. Rezygnują z oglądania telewizji do późnych godzin nocnych, czy też przeglądania mediów społecznościowych, albo planowania zadań na kolejny dzień. 

Na kilka godzin przed snem medytują, słuchają delikatnej i wyciszającej muzyki, czytają książki czy biorą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków. Starają się kłaść dość wcześnie, a tuż przed snem piją herbaty ziołowe z dodatkiem waleriany, lawendy, rumianku czy melisy. Wbrew pozorom sen także wpływa na pracę układu pokarmowego, a szczegóły na ten temat możesz poznać, czytając artykuł, który znajdziesz TUTAJ.

Kolejną bardzo ważną kwestią, która pozwala paryżankom nie tylko osiągnąć, ale i utrzymać zdrowy i szczupły wygląd jest sport. Choć Francuzki kładą duży nacisk na regularną aktywność fizyczną, to jednak ich podejście pozwala uniknąć treningów o wysokiej intensywności i częstotliwości, które mogą być przytłaczające i nietrwałe w czasie.

Zamiast tego wolą pilates, jazdę na rowerze, chodzą pieszo do pracy, a kiedy ich zawód wymaga długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, dbają o to, by nie zabrakło czasu na krótkie przerwy, np. na wyjście z psem do parku, spacer po okolicy.