Mimo wysiłku nie możesz schudnąć? Znany dietetyk ma na to prostą radę

2024-03-06 14:20

Odchudzanie wymaga cierpliwości i konsekwencji w podjętych postanowieniach. Niestety czasem bywa to dosyć trudne, a kiedy nie daje rezultatów, bywa zniechęcające. Dietetyk kliniczny, Michał Wrzosek zdradza pewien trik, który nie wymaga dużego wysiłku, a może przynieść świetne efekty.

Ciągle nie możesz schudnąć? Znany dietetyk zdradza prosty trik
Autor: Getty Images Ciągle nie możesz schudnąć? Znany dietetyk zdradza prosty trik

Jak schudnąć, nie fundując sobie intensywnego wysiłku i wyjątkowo ścisłej diety? Okazuje się, że to możliwe. Co więcej, jak wskazuje dietetyk, jedna prosta zasada nie tylko pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale jest po prostu przyjemna.

W formie 24: fakty na temat odchudzania

Jak schudnąć po 40-tce i nie tylko?

Lata lecą, a siedząca praca i natłok domowych obowiązków często sprawia, że jemy późnymi wieczorami i mało się ruszamy. Dlatego pada pytanie jak schudnąć po 40-tce, czy w innym dojrzałym wieku.

Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny, który dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych, poruszył temat odchudzania. W opublikowanym filmie wskazał na bardzo prostą zasadę.

- Śpij więcej jeśli chcesz schudnąć, są ku temu trzy powody. Po pierwsze krótszy sen to więcej czasu na jedzenie i nocne podjadanie. W szczególności wieczorem po pracy gdy mamy pełen dostęp do lodówki to grozi dodatkowymi kaloriami - wyjaśnia Wrzosek.

Dietetyk wskazuje, że zgodnie z badaniami zbyt krótki sen wpływa na zwiększony poziom hormonu głodu oraz zmniejszony poziom hormonu sytości. Apetyt wzrasta i ciągle mamy ochotę na kolejne posiłki. Poza tym wypoczęty organizm wzmacnia siłę woli, dzięki czemu rzadziej sięgamy po słodycze i niezdrowe przekąski.

Dlaczego nie chudniesz? Skonsultuj się z lekarzem i zrób badania

Herbatki na odchudzanie, ścisła dieta eliminacyjna czy intensywne ćwiczenia to tylko kilka pomysłów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma uniwersalnych rad, które na każdego działają tak samo. Nie brakuje przypadków kiedy pomimo zastosowania diety, czy łączenia aktywności fizycznej waga wciąż stoi w miejscu. 

Może okazać się, że przyczyna leży w problemach zdrowotnych. Przykładem jest choroba Hashimoto, insulinooporność, czy cukrzyca. Lekarze zaznaczają również, że wahania hormonalne także wpływają na sylwetkę. Co więcej, nadmiar kilogramów to często także nagromadzona w organizmie woda. Stąd planując odchudzanie, ważne jest to, by w pierwszej kolejności wykonać badania krwi. W tym celu warto sprawdzić takie parametry jak:

  • poziom cukru we krwi,
  • TSH,
  • FT3,
  • FT4,
  • anty-TPO,
  • anty-TG,
  • poziom cholesterolu,
  • poziom trójglicerydów,
  • poziom leptyny.

Dzięki tym badaniom lekarz będzie w stanie ocenić, czy nie masz problemów z tarczycą lub innymi hormonami. Poza tym określenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów jest bardzo ważne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego, a w odniesieniu do nadwagi i otyłości to bardzo ważny wskaźnik.