Na płaski brzuch i dla zdrowia jelit. Sprawdź proste sposoby na redukcję „oponki”

2024-07-02 12:33

Płaski brzuch to marzenie wielu - jeśli nie większości - osób. Jak schudnąć z brzucha? Nie jest to proste zadanie, ale wprowadzenie kilku drobnych zmian już dziś może skutecznie pomóc wysmuklić sylwetkę i pozbyć się „oponki”. Sprawdź listę sprawdzonych sposobów na płaski brzuch.

Na płaski brzuch i dla zdrowia jelit. Sprawdź proste sposoby na redukcję „oponki”
Autor: GettyImages Na płaski brzuch i dla zdrowia jelit. Sprawdź proste sposoby na redukcję „oponki”

Czy można szybko schudnąć z brzucha?

Lato i wysokie temperatury sprzyjają odsłanianiu ciała. Nie da się ukryć, że właśnie z tego powodu przed wakacjami hasła spod znaku „jak szybko schudnąć z brzucha” biją rekordy popularności w wyszukiwarkach.

Nie da się też ukryć, że wszystkie „cudowne” diety lub, co gorsza, specyfiki rzekomo służące błyskawicznemu odchudzaniu, nie są skuteczne.

Można natomiast podjąć długofalową strategię i dbać o redukcję tkanki tłuszczowej z okolic brzucha nie tylko przy okazji wakacji. Sprawdź, jak można to skutecznie zrobić.

Polacy masowo rezygnują z odchudzania. Jak schudnąć, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Sposoby na schudnięcie z brzucha

Zacznijmy od tego, że odchudzaniem nie da się „sterować”, ukierunkowując organizm na chudnięcie z jednej określonej części ciała. Musimy liczyć się z tym, że odchudzając się, stracimy nie tylko tłuszcz z brzucha, ale w przypadku kobiet zwykle zmniejsza się również biust.

Jednak dobrze dobrana dieta i odpowiednia aktywność mogą sprzyjać wysmukleniu talii. Sprawdź najlepsze sposoby na schudnięcie z brzucha.

  • Niewielkie ograniczenie kalorii – jeśli redukcja kalorii jest znacząca, wówczas prędkość metabolizmu spada, a organizm gromadzi tkankę tłuszczową na zapas.
  • Zmniejszenie ilości cukru w diecie – szereg badań wskazuje, że zmniejszenie ilości spożywanego cukru sprzyja redukcji „oponki” na brzuchu. Poza tym nadmiar cukru ogólnie bardzo szkodzi, o czym można przeczytać w artykule Wyniszcza cerę i układ krążenia, szkodzi trzustce. Polak spożywa 40 kg tej "trucizny" . Zaleca się, aby kalorie z cukru nie przekraczały 10 proc. dziennego spożycia kalorycznego.
  • Zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie, ale mnie całkowite ich wyeliminowanie. 

CZYTAJ TEŻ: Pilnuj, aby trafiały na twój talerz. Mamy listę najzdrowszych węglowodanów

  • Zwiększenie spożycia błonnika, który sprzyja utrzymaniu uczucia sytości na dłużej, zmniejsza ilość tłuszczu trzewnego i sprzyja zdrowemu trawieniu.
  • Zwiększenie spożycia bakterii probiotycznych. Mikrobiom jelitowy nie tylko sprzyja zdrowemu trawieniu i optymalnemu wchłanianiu substancji odżywczych, ale również korzystnie wpływa na psychikę, dodając energii do działania. To z kolei przekłada się na zwiększenie aktywności fizycznej każdego dnia.
  • Zwiększenie spożycia białka, które zmniejsza uczucie głodu, zwiększa uczucie sytości, sprzyja spalaniu większej ilości kalorii i buduje masę mięśniową. Doskonałym pomysłem jest więc zwiększona podaż jajek.
  • Postaw na kwasy tłuszczowe. Sięgając częściej po ryby, zyskujemy nie tylko zdrowe źródło białka, ale także kwasy omega-3. Są one bardzo istotne dla prawidłowej pracy serca i mózgu, ale również mogą sprzyjać redukcji tłuszczu brzusznego. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w klasycznych daniach kuchni śródziemnomorskiej, uważanej nie bez powodu za najzdrowszą na świecie. Warto tu wymienić oliwę z oliwek, awokado, orzechy i nasiona. Włączenie ich do diety sprzyja zmniejszeniu masy ciała.

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć z brzucha?

  • Więcej ruchu – szczególnie trening aerobowy (cardio) sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Warto tu polecić najprostsze aktywności, jak żwawy marsz, bieganie, jazda na rowerze. Można też spróbować treningów siłowych pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Regularne spacery skutecznie redukują całkowitą masę ciała i tłuszcz w okolicach brzucha u osób z otyłością. Staraj się minimalizować dojazdy np. do pracy lub do sklepu na rzecz spacerów lub jazdy rowerem.
  • Jedz świadomie, skupiając się na posiłku i planując posiłki z wyprzedzeniem. Zapisuj, co i ile jesz, bo często pacjenci sądzą, że „mało jedzą”, ale po przeanalizowaniu jadłospisu okazuje się, że tyją z prostej przyczyny, jaką jest nadmiar kalorii.
  • Staraj się redukować stres i dbać o sen, bo zarówno niedosypianie, jak i życie w stresie sprzyjają podjadaniu, zmianom hormonalnym i powstawaniu tzw. kortyzolowego brzucha.
  • Last but not least, pij więcej wody. To sposób nie tylko na orzeźwienie umysłu i nawodnienie ciała, ale też zmniejszenie łaknienia.