Złoty napój ożywia umysł i przyspiesza odchudzanie. Wystarczą trzy składniki

2023-06-22 15:32

Kurkuma i piperyna na odchudzanie, to doskonały duet, z którego warto korzystać. Jest także alternatywą do kawy czy bardzo mocnej herbaty i pomaga ożywić umysł i dodać sobie wigoru. Jednym nich jest złocista mikstura, której przyrządzenie nie zajmuje dużo czasu.

Złoty napój ożywia umysł i przyspiesza odchudzanie. Wystarczą trzy składniki
Autor: Getty Image

Ten złocisty eliksir pochodzi z Indii, gdzie kurkuma, zarówno w postaci korzenia, jak i w proszku, jest często stosowana w kulinariach. Korzystne działanie tej wyjątkowej przyprawy jest znane od wieków. Była nazywana "złotą boginią" i "przyprawą życia". Napój na bazie kurkumy zawdzięcza swoje właściwości nie tylko głównemu składnikowi, ale również odpowiednio dobranym dodatkom, które potęgują moc działania tego pobudzającego "złotego eliksiru".

Jakie napoje warto pić dla pobudzenia zamiast kawy i herbaty?

Jeśli chcecie zrobić przerwę od porannej kawy czy silnej herbaty, jest wiele innych opcji. Yerba mate, matcha, napoje z guaraną, wysokiej jakości kakao, zielone koktajle na bazie selera naciowego i korzenia pietruszki - to tylko niektóre z wielu zalecanych pobudzaczy. Wszystkie te napoje są smaczne i dość łatwo dostępne, ale wśród nich napój na bazie kurkumy, czarnego pieprzu i naturalnego miodu jest jednym z najbardziej skutecznych, a co więcej, jest łatwy do przygotowania w domu i przynosi więcej korzyści niż tylko stymulowanie mózgu do pracy.

Złoty napój z kurkumą, czarnym pieprzem i miodem - jak działa?

Połączenie trzech superskładników w jednym eliksirze przynosi szereg korzyści. Kurkuma zawiera barwnik zwany kurkuminą, który jest polifenolem (przeciwutleniaczem) o silnym działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Kurkuma pozytywnie wpływa również na układ trawienny, wątrobę oraz skórę z problemami (np. trądzikiem).

Czarny pieprz, a dokładniej zawarta w nim piperyna, ma wiele korzystnych właściwości, podobnie jak kurkumina. Poprawia trawienie i pomaga przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, takich jak zgaga czy wzdęcia. Piperyna łagodzi też nudności, bóle głowy, mięśni i stawów. Co więcej, piperyna naturalnie pobudza nasz metabolizm.

Blokując tworzenie nowych komórek tłuszczowych i przyspieszając spalanie tłuszczu, który już mamy, piperyna przyczynia się do łatwiejszej utraty wagi, zwłaszcza w połączeniu ze zbilansowaną dietą i odpowiednią dawką codziennych ćwiczeń.

Dodatkowo piperyna ułatwia przenikanie kurkuminy przez barierę jelitową, co oznacza, że dzięki niej nasz organizm przyswaja znacznie więcej kurkuminy, niż gdybyśmy nie połączyli działania tych dwóch związków. To prawdziwy złoty duet dla naszego zdrowia. Co więcej, pieprz w naszym napoju neutralizuje ziemisty smak kurkumy, co poprawia także smak mikstury.

Trzeci składnik napoju, miód, dodaje naturalnej słodyczy i odżywia nasz mózg. Jest również pokarmem dla prawidłowej mikroflory bakteryjnej w naszych jelitach, przeciwdziała infekcjom, poprawia pamięć i koncentrację.

Jak pić złoty napój z kurkumą, czarnym pieprzem i miodem?

Wodę z kurkumą najlepiej pić podczas posiłku, więc zjedz śniadanie w towarzystwie złotego napoju. Smakuje dobrze na ciepło, podobnie jak kawa czy herbata. Pamiętaj, że dzienna dawka kurkumy dla dorosłych to 1,5 g (około 1 łyżeczki) i nie należy jej przekraczać, aby nie podrażnić błony śluzowej układu pokarmowego.

Kto nie powinien pić złotego napoju?

Złotego napoju powinny unikać osoby cierpiące na nadkwasotę i wrzody żołądka. Ze względu na działanie żółciopędne kurkumy, osoby z kamieniami żółciowymi powinny również zachować ostrożność. Przeciwwskazaniem do stosowania kurkumy jest ciąża. Ponadto łączenie kurkumy z lekami przeciwzakrzepowymi bez nadzoru medycznego może być niebezpieczne, ponieważ może nasilać działanie tych leków. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowując, złoty napój to zdrowa alternatywa dla kawy i mocnej herbaty, które mogą pomóc pobudzić twój mózg do działania i dodatkowo przynieść wiele korzyści dla całego twojego organizmu. Warto spróbować tej złocistej mikstury i cieszyć się jej dobroczynnym działaniem. Pamiętaj jednak, że jak każde zioło czy przyprawa, kurkuma powinna być stosowana z umiarem i zgodnie z zaleceniami.

Źródło:

  • Chapter 13 Turmeric, the Golden Spice From Traditional Medicine to Modern Medicine / Prasad S, Aggarwal BB
  • Handbook of Herbs and Spices - Turmeric
  • Black Pepper and Health Claims: A Comprehensive Treatise, Masood Sadiq Butt
Poradnik Zdrowie - Warzywa