Chronią wątrobę, działają uspokajająco. Jagody wiecznej młodości

2023-07-31 13:45

Pnącza tej rośliny często możemy spotkać jako ozdobne elementy w ogrodach, jednak jej jagody są znane i spożywane od ponad 4000 lat, głównie w Azji. Warto przyjrzeć się im bliżej i docenić ich potencjał. Z jednego pnącza można zebrać nawet do 5 kg słodko-kwaskowatych owoców, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do diety.

Chronią wątrobę, działają uspokająco. Jagody wiecznej młodości
Autor: Getty Image

Jagody tej rośliny są znane jako "owoc pięciu smaków". Skórka oraz warstwa pod nią jest słodka, miąższ jest kwaśny, nasiona mają cierpki smak, a ekstrakt z jagód jest słony. Są one idealne nie tylko do podziwiania, ale również do jedzenia. Najlepiej smakują w postaci przetworów. Jeżeli zaczynasz się nudzić tradycyjnymi owocami, takimi jak truskawki, maliny czy wiśnie, koniecznie spróbuj tych niezwykłych kuleczek. Dojrzałe jagody zaczynają się pojawiać na krzewach od końcówki sierpnia do października.

Cytryniec chiński - dlaczego warto go jeść?

Jagody to skarbnice korzyści zdrowotnych, co dotyczy nie tylko tych popularnych, takich jak borówki, ale również innych, "prosto z krzaczka", takich jak agrest, jeżyny czy czarne i czerwone porzeczki. Zawierają one duże ilości antocyjanów, które nadają im charakterystyczny fioletowy kolor. Antocyjany nie tylko pełnią funkcję barwników, ale także są silnymi antyoksydantami. Chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, zwalczają stany zapalne oraz korzystnie wpływają na zdrowie serca i mózgu. Badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School wykazały, że kobiety, które jedzą więcej niż 3 porcje borówek lub truskawek tygodniowo, mają mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca w porównaniu do tych, które spożywają te owoce rzadziej. Regularne jedzenie jagód poprawia również pamięć i zdolności poznawcze.

Oprócz znanych i popularnych owoców jagodowych istnieją również te, o których nie wszyscy wiedzą, że są jadalne. Jednym z takich przykładów jest cytryniec chiński, który często spotykany jest jako roślina ozdobna wokół altan czy posesji sąsiadów. Jednak jego owoce można również wykorzystać do przygotowania smacznych i zdrowych przetworów.

Cytryniec chiński - nie tylko roślina dekoracyjna

Cytryniec chiński, znany również jako "chińska pnąca magnolia", to szybko rosnące pnącze. Może osiągnąć do 10 metrów długości, a kwiaty i liście wydzielają przyjemny, świeży zapach po potarciu. Owoce tego pnącza, które pojawią się po 4-6 latach, są niewielkie, kuliste i intensywnie czerwone. Według specjalistów medycyny chińskiej cytryniec chiński, podobnie jak żeń-szeń, ma wiele dobroczynnych właściwości.

Właściwości cytryńca chińskiego - chroni wątrobę i działa uspokajająco

To, co wyróżnia cytryniec chiński wśród innych jagód, to substancje czynne o wielu korzystnych funkcjach - lignany. Te polifenole i fitoestrogeny działają jako silne antyoksydanty, które chronią wątrobę i pomagają w jej regeneracji. Ponadto, lignany działają łagodząco na stany zapalne w organizmie, redukują napięcie psychiczne, rozdrażnienie, uczucie niepokoju oraz przewlekły stres.

Lignany, które można znaleźć nie tylko w cytryńcu, ale również w sezamie i siemieniu lnianym, stanowią ważny składnik diety wspierający nasze zdrowie.Jagody cytryńca chińskiego - skarbnica cennych składników

Jagody cytryńca chińskiego są bogate w wiele cennych substancji, takich jak "witamina młodości" - witamina E, witamina P, garbniki, saponiny, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), schizandrynę (substancję wzmacniającą) oraz łatwo przyswajalne minerały, takie jak magnez, potas, fosfor, żelazo, miedź, mangan, molibden i cynk.

Według chińskiej tradycji, jedzenie jagód cytryńca przez zaledwie 3 miesiące może przynieść jeszcze więcej korzyści, takich jak młodszy wygląd, lepszy wzrok, większa energia, lepsze samopoczucie i nastrój.

Jak spożywać owoce cytryńca chińskiego?

Owoce cytryńca nadają się doskonale do przygotowania przetworów, które mają przyjemny i orzeźwiający smak.

Owoce cytryńca chińskiego są doskonałe do przygotowania różnych przetworów, które cieszą się przyjemnym i orzeźwiającym smakiem. Można z nich zrobić dżem, konfiturę, syrop lub sok, podobnie jak robi się to z rokitnikiem. Regularne jedzenie dżemu lub picie naparu z cytryńca przyniesie korzyści zwłaszcza osobom borykającym się z przewlekłym zmęczeniem, wyczerpaniem, brakiem energii, niedokrwistością, problemami ze wzrokiem, wątrobą czy trawieniem.

Warto jednak zaznaczyć, że cytryniec nie jest zalecany dla osób, które:

  • są nadpobudliwe nerwowo,
  • cierpią na bezsenność,
  • mają nadciśnienie,
  • mają zaburzenia pracy serca,
  • są w ciąży lub karmią piersią.

Jeśli pragniesz cieszyć się owocami cytryńca przez długi czas, możesz je zawekować w przetworach, kiedy będą w pełni owocować lub też zasuszyć. Aby to zrobić, najlepiej najpierw suszyć świeże owoce na świeżym powietrzu przez 2-3 dni, a potem dokończyć proces suszenia w piekarniku lub suszarce do żywności, utrzymując temperaturę w granicach 40 stopni Celsjusza. Dobrze wysuszone jagody możesz przechowywać przez wiele lat w hermetycznym pojemniku.

Aby przygotować napój z jagód cytryńca, wystarczy wrzucić 4-5 łyżek suszonych owoców do 2 szklanek wody i gotować przez 10 minut. Napar warto wypić po śniadaniu, aby uniknąć pobudzenia wieczorem. Możesz również parzyć liście cytryńca - zarówno świeże, jak i suszone - z podobnymi korzystnymi efektami zdrowotnymi.

Poradnik Zdrowie - Kasze - rodzaje i właściwości