AGREST - właściwości odżywcze. Jakie witaminy zawiera agrest?
Agrest to owoc, którego właściwości i wartości odżywcze powinny docenić zwłaszcza osoby, które skarżą się na zmęczone oczy. Agrest jest bowiem skarbnicą luteiny, która wspomaga pracę narządu wzrok. Poza tym agrest zawiera liczne witaminy i składniki mineralne, dzięki którym wykazuje inne działanie zdrowotne. Sprawdź, jakie właściwości ma agrest i ile ma kalorii.
Spis treści
- Agrest wspomaga pracę oczu
- Agrest wspomaga trawienie
- Agrest koi nerwy
- Agrest działa moczopędnie
- Agrest pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową
- Agrest na odchudzanie
- Agrest - zastosowanie w kuchni
- Agrest - zastosowanie w kosmetyce
Agrest to krzew o kolczastych pędach i drobnych jadalnych owocach, który należy do rodziny agrestowatych – tej samej co porzeczki. Jego właściwości i wartości odżywcze jako pierwsi przekonali się mieszkańcy południowej i środkowej Europy, Kaukazu, północnej Afryki i Ameryki Północnej, ponieważ stamtąd pochodzi.
Winorośl Północy, bo tak dawniej był nazywany agrest, zawiera liczne witaminy, z których największy udział ma witamina A, oraz składniki mineralne. Poza tym agrest wyróżnia się sporą zawartością luteiny, pektyn (rodzaj błonnika) i kwasów organicznych.
Agrest wspomaga pracę oczu
Agrest jest jednym z owoców o najwyższej zawartości luteiny. Do tej grupy owoców zalicza się także nektarynki, jeżyny, awokado, kiwi, maliny i czarne porzeczki. Luteina należy do karotenoidów - silnych przeciwutleniaczy i barwników.
Najwięcej karotenoidów można znaleźć w czerwonej odmianie agrestu, trochę mniej w zielonej, a najmniej - w odmianie białej. Luteina może zapobiegać chorobom przewlekłym, głównie chorobom układu krążenia, nowotworom i chorobom oczu (zwłaszcza zwyrodnieniu plamki żółtej).
Luteina jest polecana osobom nadmiernie eksploatującym wzrok, np. długą pracą przy komputerze czy oglądaniem telewizji. Poza tym związek ten działa jak naturalny filtr chroniący oko przed promieniowaniem UVA i UVB. Luteina koncentruje się najczęściej w skórce i w miąższu owoców i warzyw.
CZYTAJ TEŻ: Dieta bogata w luteinę poprawi WZROK i wzmocni oczy
Agrest - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)Wartość energetyczna - 44 kcalBiałko ogółem - 0.88 gTłuszcz - 0.58 gWęglowodany - 10.18 gBłonnik - 4.3 gWitaminyWitamina C - 27.7 mgTiamina - 0.040 mgRyboflawina - 0.030 mgNiacyna - 0.300 mgWitamina B6 - 0.080 mgKwas foliowy - 6 µgWitamina A - 290 IUWitamina E - 0.37 mgMinerałyWapń - 25 mgŻelazo - 0.31 mg Magnez - 10 mgFosfor - 27 mg Potas - 198 mgSód - 1 mg Cynk - 0.12 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Agrest wspomaga trawienie
Agrest zawiera kwasy - jabłkowy i cytrynowy - oraz pektyny, które wspomagają trawienie. Agrest polecany jest zwłaszcza osobom, które zmagają się z zaparciami, wzdęciami i innymi dolegliwościami trawiennymi.
W tym pierwszym przypadku pomogą zwłaszcza suszone owoce. Suszony agrest można zmieszać z liśćmi herbaty lub zaparzać samodzielnie.
Agrest koi nerwy
W składzie agrestu znajduje się sporo magnezu oraz witamin z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, poprawiają pamięć i koncentrację oraz łagodzą objawy stresu.
Agrest działa moczopędnie
Owoce agrestu wspomagają pracę układu moczowego, a także pomagają oczyścić organizm z toksyn.
Agrest pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową
Agrest jest bogaty w substancje o działaniu alkalizującym i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. W związku z tym można go włączyć do jadłospisu diety zasadowej.
Agrest na odchudzanie
Owoce agrestu mają korzystny wpływ na przemianę materii i są niskokaloryczne - jedna garść (50 g) dostarcza zaledwie 22 kcal. Poza tym agrest ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 15. W związku z tym bez obaw mogą sięgać po niego osoby chore na cukrzycę.
Agrest - zastosowanie w kuchni
Agrest można jeść na surowo lub przeznaczyć go na przetwory - dżemy, konfitury, kompoty, nalewki. Zawiera dużo pektyn, więc idealnie nadaje się na galaretki.
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Agrest - zastosowanie w kosmetyce
Agrest znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Jest bowiem doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak luteina, witamina A i C, które opóźniają proces starzenia się skóry.
Poza tym witamina A zwiększa sieć naczynek krwionośnych, dzięki czemu do skóry wraz z krwią dociera więcej tlenu i substancji odżywczych.
Przepis na odżywczą maseczkę agrestową
Zmiksuj 1/2 szklanki umytych i oczyszczonych owoców. Masę owocową wymieszaj z 2–3 łyżkami naturalnego jogurtu i 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej. Nałóż maseczkę na twarz, omijając okolice oczu. Zmyj po 15 min.