Co jeść w pracy na DRUGIE ŚNIADANIE
Przynosisz do pracy drugie śniadanie z domu? Nie? To źle. Przez wiele godzin nie możesz być z pustym żołądkiem! Zamiast jeść byle co, weź ze sobą zdrową przekąskę - kanapkę, krojone warzywa lub owoce polane naturalnym jogurtem.
Spis treści
Ten niewielki posiłek ma nam dostarczyć 5-10 proc. całodziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jego głównym zadaniem jest zaopatrzenie organizmu w energię w przerwie pomiędzy pierwszym śniadaniem a obiadem.
Co jeść na drugie śniadanie?
W składzie drugiego śniadania powinny znaleźć się produkty zawierające węglowodany (cukry). Pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo dostarczają węglowodanów złożonych, z których glukoza jest uwalniana wolniej, w mniejszych ilościach, przez dłuższy czas. Wartościowym źródłem cukrów prostych są natomiast świeże i suszone owoce. Jako słodki, a jednocześnie wyjątkowo odżywczy dodatek do drugiego śniadania można wykorzystać miód.
Produkty węglowodanowe podawane do drugiego śniadania warto łączyć z produktami białkowymi takimi jak przetwory mleczne, sojowe, jaja, wędliny i ryby. Taki posiłek dostarczy składników budulcowych. Dobrze, aby w drugim śniadaniu znalazły się produkty bogate w składniki regulujące i ochronne, a więc orzechy, pestki, nasiona. Wzbogacają one dietę w witaminy z grupy B, witaminę E, potas, żelazo, wapń i magnez. Są również źródłem niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. Przygotowując posiłek, można sięgnąć po kiełki i zarodki pszenne. Cennym dodatkiem są warzywa. Warto wykorzystać je, przygotowując kanapki, pasty twarogowe albo podać je w formie świeżych soków. Coraz szersza sklepowa oferta surowych przekąsek warzywnych sprawia, że mogą z nich skorzystać również osoby, którym brakuje czasu na przygotowanie drugiego śniadania w domu.
Czytaj też: Fit lunch boxy: 7 przepisów na dietetyczny lunch do pracy
6 prostych pomysłów na drugie śniadanie
- jogurt naturalny, batonik musli z orzechami, jabłko
- twarożek ziarnisty z miodem, pestkami słonecznika i zarodkami pszennymi, owoce sezonowe
- kanapka z pastą jajeczno-twarogową i kiełkami, sok marchewkowy lub dwie świeże marchewki
- krojone warzywa z jogurtem, wafle ryżowe lub pełnoziarniste pieczywo chrupkie
- kromka pieczywa pełnoziarnistego z masłem orzechowym i miodem, banan
- krojone owoce polane jogurtem z dodatkiem otrąb, miodu i orzechów
miesięcznik "Zdrowie"