„Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem”, czyli kuchnia dla zapracowanych

2016-09-05 15:27

Książka Karoliny i Macieja Szaciłłów „Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem” zawiera przepisy oraz porady dietetyczne dla zapracowanych osób, które pragną zmienić swoją kuchnię na zdrowszą. Autorzy radzą, jak szybko przygotować pożywne dania, które możemy zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Menu dostosowano do poszczególnych pór roku i oparto na dostępności produktów sezonowych. Zapraszamy do lektury książki, którą objął patronatem Poradnikzdrowie.pl.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co znajdziesz w książce?
  2. Kilka słów o autorach
  3. Grecka zapiekanka ze świeżymi ziołami

Coraz dłużej pracujemy, czasem zgadzamy się na pozostawanie w pracy również „po godzinach”. Dołóżmy do tego stresujący tryb życia, powszechny brak ruchu i nieregularnie spożywane posiłki, a możemy być pewni, że wkrótce dopadną nas problemy zdrowotne.

Dzięki książce Karoliny i Macieja Szaciłłów "Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem" (wydawnictwo Zwierciadło) łatwo zadbasz o dobre samopoczucie i utrzymasz wagę w ryzach. Publikację wyróżnia bogactwo praktycznych wskazówek dotyczących przygotowywania potraw oraz zgodność z najnowszymi zasadami odżywiania opracowanymi przez dietetyków z polskiego Instytutu Żywności i Żywienia.

Co znajdziesz w książce?

"Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem" to zbiór apetycznych, dobrze zbilansowanych przepisów na każdy dzień pracowitego tygodnia. Receptury opatrzone są autorskimi fotografiami Karoliny i Macieja Szaciłłów. W środku znajdziesz szybkie, a jednocześnie niebanalne przepisy na zdrowe, pożywne dania, które możesz zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Zaproponowane potrawy pochodzą z kuchni różnych rejonów świata, w tym z odległych, egzotycznych krajów.

Ułatwieniem dla zabieganego czytelnika jest lista zakupów na cały tydzień i informacja o czasie przygotowania posiłków. W środku znajdują się też wskazówki, które elementy potrawy przygotować dzień wcześniej, aby zaoszczędzić sobie czas. Proponowane menu jest zgodne z najnowszą piramidą żywienia przygotowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, u której podstawy znajdują się - uwaga - warzywa i owoce, a nie, jak do tej pory, zboża. Nadzór merytoryczny nad publikacją objęła Hanna Stolińska, dietetyczka z Instytutu.

jedz-i-pracuj-okladka.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Kilka słów o autorach

Karolina i Maciej Szaciłło są ekspertami od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia. Wspólnie prowadzą kursy, szkolenia i warsztaty zdrowego gotowania oraz zajęcia związane z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi. Maciej od lat gotuje dla widzów w znanych i lubianych programach telewizyjnych. Napisali (razem lub z innymi autorami) kilka poradników dietetycznych koncentrujących się na zdrowym jedzeniu oczyszczającym organizm.

To ci się przyda

Przykładowy przepis z książki

Grecka zapiekanka ze świeżymi ziołami

Porcja dla 2–3 osób, trudność: łatwe, czas przygotowania: 15 minut (pieczenie: 50–60 minut).

Składniki:

  • 1 kg warzyw pokrojonych w kostkę: ziemniaki (kroimy je w nieco drobniejszą kostkę), papryka (zielona, żółta i czerwona), bakłażan, cukinia;
  • 1/2 szklanki czarnych oliwek;
  • 500 ml passaty pomidorowej;
  • 1/3 szklanki oliwy;
  • 2 poszatkowane ząbki czosnku lub 1/2 łyżeczki asafetydy;
  • 1 pokrojona w plasterki cebula (opcjonalnie);
  • poszatkowany pęczek koperku;
  • 1/2 poszatkowanego pęczka natki pietruszki;
  • garść poszatkowanych listków mięty;
  • nierafinowana sól do smaku;
  • świeżo mielony pieprz do smaku.

Wszystkie składniki mieszamy. Wkładamy do żaroodpornego naczynia (im wyższa warstwa warzyw, tym dłuższy czas pieczenia). Wierzch przykrywamy żaroodporną pokrywką lub odpowiednio wyciętym papierem do pieczenia. Warzywa można również zapiec w garnku (przykrytym pokrywką) z metalowymi rączkami. Naczynie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200°C i pieczemy ok. 50 minut do godziny. Zapiekanka jest gotowa, gdy ziemniaki staną się miękkie.

Jak zapakować zapiekankę do pracy? Najlepiej w szerokim, obiadowym termosie uprzednio ogrzanym wrzątkiem.

Komentarz Maćka: W Grecji, tak jak kiedyś w Polsce, do przygotowywania potraw używano pieców chlebowych. Ten zwyczaj w niektórych miejscach przetrwał do dziś. W owych piecach przygotowuje się między innymi proste zapiekanki warzywne z dużą ilością oliwy i ziół (takich jak koperek, oregano, mięta czy natka pietruszki). Cukinie, ziemniaki, papryki i bakłażany – gospodynie wrzucają do zapiekania to, co w danym momencie rośnie w ich ogrodzie. Ja taką prostą zapiekankę przygotowuję w piekarniku. To jednogarnkowe, pełnowartościowe danie, które świetnie nadaje się na kolację.