Kiedy wypić kawę, by zadziałała na nas najlepiej? Wszystko, co musisz wiedzieć o kawie

2023-09-11 10:12

Kiedy pić kawę przed czy po posiłku? W jakich godzinach nie pić kawy? Badania wykazują, że przeciętny Polak spożywa codziennie średnio 1-1,5 filiżanki kawy, co daje około 2-3 kg kawy rocznie na osobę. Niezaprzeczalnie, kawa jest ulubionym napojem wielu Polaków. Kiedy jest najlepszy czas na picie kawy?

Kiedy wypić kawę, by zadziałała na nas najlepiej? Wszystko, co musisz wiedzieć o kawie
Autor: Getty Image

W jakich godzinach w ciągu dnia wypić pierwszą i ostatnią kawę? Istnieją dowody na korzystny wpływ kawy na zdrowie, takie jak zmniejszenie ryzyka raka prostaty, obniżenie ryzyka niewydolności serca, a nawet zmniejszenie ryzyka utraty słuchu. Dodatkowo picie kawy może pomóc w procesie odchudzania. Jednak eksperci uważają, że istnieją konkretne momenty w ciągu dnia, kiedy picie kawy może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Poradnik Zdrowie: drżenie mięśni

Kawa - właściwości. Jak kawa wpływa na organizm?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a niektórzy piją ją nawet kilka razy dziennie. Wielu z nas sięga po kawę zaraz po przebudzeniu.

Korzyści płynące z picia kawy to nie tylko poczucie pobudzenia, poprawa koncentracji i czujności. Czarna kawa może również wspomagać zdolności poznawcze, korzystnie wpływać na trawienie oraz działać przeciwzapalnie. Badania sugerują nawet, że picie kawy może chronić przed demencją.

Mimo że korzystne właściwości kawy są dobrze znane, istnieją momenty w ciągu dnia, kiedy jej spożycie może być niewskazane - nie tylko nie przyniesie spodziewanych korzyści, ale może być wręcz szkodliwe.

Ile kawy można wypić w ciągu dnia? Czy można pić kawę w ciąży?

Zazwyczaj dorosła osoba może spożywać do 400 mg kofeiny dziennie, co stanowi około cztery kubki kawy. Niemniej jednak tolerancja na kofeinę może się różnić w zależności od indywidualnego metabolizmu organizmu. Dlatego warto monitorować reakcje organizmu na kawę. Osoby z nadciśnieniem, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny szczególnie uważać na spożycie kofeiny.

Kofeina ma wiele korzystnych efektów zdrowotnych, takich jak poprawa krążenia krwi, redukcja stresu, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, przyspieszenie spalania tłuszczu, działanie antyoksydacyjne oraz ograniczanie próchnicy.

Kiedy pić kawę? Najgorszy czas na picie kawy

Według dietetyków kawa nie powinna być spożywana podczas posiłków, ponieważ zawarte w niej szczawiany mogą zmniejszyć wchłanianie wielu składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń czy magnez. Dlatego zaleca się zachowanie co najmniej godzinnego odstępu między spożyciem kawy a posiłkiem.

Nie jest także wskazane picie kawy nawet do 6 godzin przed snem. Kawa spożyta nawet w takim odstępie czasowym przed snem może go zakłócać.

Warto unikać picia kawy w godzinach, gdy kortyzol jest intensywnie wydzielany, czyli między 8:00 a 9:00 rano, a także w popołudniowych godzinach między 12:00 a 13:00 oraz wieczornych około 17:30–18:30. Kortyzol jest nazywany "hormonem stresu" i może zmniejszać pozytywne działanie kofeiny. Ponadto kawa może zwiększać wydzielanie kortyzolu, co może negatywnie wpływać na organizm. Najlepszymi momentami na picie kawy są godziny między 9:00 a 11:30 oraz między 13:30 a 17:00.

Czy można pić kawę przed badaniem krwi?

Ze względu na zawartość składników odżywczych i kofeiny, warto unikać picia kawy przed badaniami krwi. To dlatego, że może to wpłynąć negatywnie na wyniki, powodując fałszywe odczyty, takie jak fałszywie obniżony poziom magnezu lub zawyżoną glukozę.

Kofeina jest głównym składnikiem czynnym kawy i jej umiarkowane spożycie (2-3 filiżanki, co odpowiada około 300-400 mg kofeiny) nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dorosłych osób. Jednak nadmierne i długotrwałe picie dużej ilości kawy (powyżej 4-5 filiżanek, co stanowi 500-600 mg kofeiny) może prowadzić do uczucia niepokoju, arytmii serca, bezsenności, bólów głowy, problemów żołądkowych i nadmiernego pobudzenia. Te objawy mogą wskazywać na zatrucie kofeiną.

Warto również pamiętać, że kofeina może wpływać negatywnie na wchłanianie leków, dlatego leków nie powinno się łączyć z kawą, a zawsze popijać je wodą.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE