Olej z ostropestu - właściwości, zastosowanie, dawkowanie

2020-09-18 11:49

Olej z ostropestu jest świetnym lekiem na wątrobę, sprawdza się także jako środek na obniżenie poziomu cholesterolu. Olej z ostropestu to bogactwo składników mineralnych i witamin. Mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę, a także ci, którzy chcą uporać się z trądzikiem. Jakie zastosowania ma olej z ostropestu? Jak go dawkować?

Olej z ostropestu - właściwości, zastosowanie, dawkowanie
Autor: Getty Images Olej z ostropestu - właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Olej z ostropestu ma liczne zastosowania zdrowotne. Charakteryzuje się wyrazistym, delikatnie ziołowym aromatem i słomkowym kolorem. Po otwarciu należy go przechowywać w lodówce - do 6 miesięcy. Pod wpływem niskiej temperatury może zgęstnieć. Nie jest polecany dla dzieci poniżej 12. roku życia. Jakie właściwości ma olej z ostropestu? Jak go stosować, jak przechowywać?

Spis treści

  1. Olej z ostropestu - zastosowanie kulinarne
  2. Olej z ostropestu - właściwości zdrowotne
  3. Olej z ostropestu - na skórę
  4. Olej z ostropestu - przeciwwskazania
  5. Olej z ostropestu - skład

Zacznijmy od tego, jak spożywać olej z ostropestu. Można go z powodzeniem wykorzystywać w kuchni!

Olej z ostropestu - zastosowanie kulinarne

Olej z ostropestu można wykorzystywać w kuchni zarówno na zimno, jak i na ciepło (dodatek do ciepłych dań). Jednak uwaga - nie można go poddawać obróbce termicznej, bo w jej wyniku traci cenne właściwości. Olej z ostropestu dobrze komponuje się z warzywami, pastami, a także mięsem. Ma ziołowy aromat. Jest dobry w smaku - nie ma przeciwwskazań, żeby spożywać go bez dodatków, na łyżeczce.

Olej z ostropestu można także dodawać do koktajli, jogurtów, owsianki czy zup, już po ugotowaniu. Będzie zdrowym dodatkiem do dania. Dlaczego zdrowym?

Olej z ostropestu - właściwości zdrowotne

Olej z ostropestu jest znany przede wszystkim jako lek na wątrobę - oczyszcza z toksyn wątrobę i nerki, wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, obniża także poziom cukru we krwi. Jego regularne stosowanie pozwala zaleczyć marskość wątroby, reguluje także rytm wypróżnień.

Olej z ostropestu może mieć właściwości antynowotworowe, dzięki temu, że neutralizuje wolne rodniki (a to za sprawą kwasu linolowego). Środek ten można wykorzystać także w przypadku infekcji - olej z ostropestu łagodzi zapalenia gardła, krtani i dziąseł.

Podsumujmy:

Olej z ostropestu - na skórę

Olej z ostropestu nadaje się także do stosowania zewnętrznego, tj. na skórę. Nierzadko jest składnikiem kosmetyków o naturalnym pochodzeniu. Olej z ostropestu radzi sobie z:

Olej z ostropestu - przeciwwskazania

Jednak nie każdy może stosować olej z ostropestu. Przeciwwskazaniem jest wiek - nie jest zalecany dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie powinien być także przyjmowany równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi, psychotropami i antykoncepcją hormonalną. Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem oleju z ostropestu.

Zbyt duże dawki oleju mogą skutkować dolegliwościami ze strony układu trawiennego, a także bólem głowy.

Olej z ostropestu - skład

Olej z ostropestu wpływa na nas korzystnie, bowiem zawiera szereg witamin i minerałów. Znajdziemy w nim: