Podrażnienia skóry po wyjściu na słońce? Winna może być dieta

2024-05-31 22:30

Fotonadwrażliwość, nazywana potocznie "alergią na słońce", nie jest tak częsta, jak się czasem sugeruje. Zdarza się jednak u wielu osób pod wpływem konkretnych czynników, choćby składników leków czy ziół. Okazuje się, że może jej sprzyjać także dieta.

Podrażnienia skóry po wyjściu na słońce? Winna może być dieta
Autor: GettyImages

O fotowrażliwości wciąż wiemy za mało. Niewątpliwie to, jak na promienie słoneczne reaguje nie tylko skóra, ale też układ odpornościowy, ma związek z naszym zdrowiem ogólnym, chorobami autoimmunologicznymi, gospodarką hormonalną, ale też stosowaniem odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Nie mylmy nadmiernej reakcji na promieniowanie słoneczne z oparzeniami słonecznymi. Fotonadwrażliwość objawia się najczęściej wysypką, rumieniem, jak alergia. Jeśli masz ten problem, warto zastanowić się z lekarzem, co go nasila.

Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę

Co może powodować nadwrażliwość na słońce

Jeszcze w ubiegłym sezonie twoja skóra dobrze reagowała na słońce, a teraz masz kłopot? Nawet po krótkim kontakcie z promieniami pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, wysypka? Niestety, to możliwe.

Niektóre kobiety twierdzą, że przestały dobrze tolerować opalanie w ciąży (nie jest zresztą wtedy wskazane, choćby ze względu na ostudę ciążową, czyli przebarwienia skórne), inne w wieku okołomenopauzalnym.

Fotowrażliwość może jednak pojawić się znikąd (przynajmniej wg aktualnej wiedzy) i nazywana jest wówczas fotonadwrażliwością idiopatyczną.

Niektóre choroby genetyczne powodują nadwrażliwość na słońce, w innych (np. toczniu) zaostrza się ich przebieg pod wpływem kontaktu z promieniowaniem UV.

Pewne leki, środki chemiczne a nawet pokarmy, również mogą odpowiadać za pojawienie się fotodermatozy lub nasilać jej objawy. W tym drugim przypadku mówi się o swoistej "alergii krzyżowej" - osoba już wrażliwa doświadcza nasilenia objawów przez kumulację szkodliwych czynników.

Fotowrażliwość po jedzeniu. Te produkty mogą szkodzić

Przyzwyczailiśmy się, że fotouczulenie można mieć po lekach czy zabiegach pielęgnacyjnych. Niektórzy wiedzą też, że uważać trzeba na zioła.

Tymczasem groźne mogą okazać się nawet zasadniczo zdrowe i bezpieczne warzywa oraz owoce.

Ze słońcem w parze nie lubią chodzić produkty zawierające psoralen. To substancja wykorzystywana kiedyś w samoopalaczach, bo "uwrażliwia skórę na słońce". Z czasem okazało się, że za bardzo.

Psoralen zawierają warzywa: seler, pietruszka, marchew i pasternak. Sporo go w cytrusach i figach.

Inne, potencjalnie fotouczulające, związki mogą się znaleźć także w koprze, czosnku, cykorii, sałacie.

Alergia na słońce - masz wątpliwości?

Marchewka kojarzy się nam z warzywem, które chroni przed negatywnymi skutkami opalania. Cytrusy, typowe dla regionów nasłonecznionych, to raczej sezonowa ulga, źródło orzeźwienia, nie kłopotów.

A jednak. W przypadku zdrowych osób karotka faktycznie poprawia koloryt skóry i raczej jest naszym sojusznikiem. U osób wrażliwych może jednak zadziałać niekorzystnie.

Zdarzyło ci się kiedyś na słońcu poplamić skórę sokiem z cytryny? U niektórych osób pojawia się wtedy odczyn w postaci hiperpigmentacji lub stanów zapalnych. Lepiej tego nie testować na własnej skórze.

Nie ma sensu profilaktyczna eliminacja tych produktów z letniej diety, ale jeśli pojawiają się kłopoty, warto poszukać przyczyn i ograniczyć ryzyko.

Fotodermatozy powinno się leczyć pod nadzorem lekarza.

Sonda
Co wybierzesz, aby najlepiej ochronić się przed słońcem?