Raka można uniknąć? Dietetyczka onkologiczna zdradza 7 sposobów
Ryzyko zachorowania na raka zależy od wielu czynników związanych ze stylem życia, w tym diety i ćwiczeń fizycznych, a także predyspozycji genetycznych. Także narażenie na szkodliwe chemikalia w miejscu pracy może mieć długoterminowy wpływ na zdrowie. Dietetyczka onkologiczna zdradza, co robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.
Powszechnie wiadomo, że zdrowy tryb życia pomaga uchronić nas przed rozwojem wielu chorób. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, wysypianie się - te działania wspomagają naszą odporność, dzięki której organizm sprawniej broni się przed atakami intruzów.
Jak ochronić się przed rakiem? Rady od dietetyczki onkologicznej
Nichole Andrews, znana na TikToku jako oncology.nutrition.rd pracuje jako dietetyk onkologiczny od ponad 10 lat. Na co dzień rozmwia z osobami, które przeżyły raka, wspiera ich powrót do zdrowia i radzi, jak zadbać o siebie w przyszłości poprzez zmianę diety i stylu życia. Niedawno opublikowała film, w którym podzieliła się sprawdzonymi sposobami zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.
Zamień śmieciowe jedzenie na roślinne alternatywy
Pierwsza wskazówka od Nichole to rezygnacja ze śmieciowego jedzenia, które radzi zastąpić większą ilością pokarmów roślinnych.
Według World Cancer Research Fund (WCRF), spożywanie pełnych ziaren i innych pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy chroni przed zachorowaniem na raka, w szczególności na raka jelita grubego.
Dietetyczka tłumaczy, że przejście na weganizm w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka nie ma większego sensu, ale mimo to owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste powinny zastąpić produkty przetworzone.
„Dwie trzecie wszystkich posiłków powinno składać się z owoców, warzyw, w tym: fasoli, roślin strączkowych, zbóż, orzechów lub nasion” – powiedziała.
Nie tykaj alkoholu, papierosów i przetworzonego mięsa
Kolejny punkt na liście dietetyczki to alkohol, który - jak udowodniono - zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Rezygnacja z alkoholu oznacza wyeliminowanie jednego z bardziej powszechnych czynników rakotwórczych.
Z danych WCRF wynika, że spożywanie napojów alkoholowych powoduje raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, piersi, okrężnicy i żołądka.
Może się to wydawać oczywiste, ale warto przypomnieć o tym, jak szkodliwe dla zdrowia jest palenie papierosów. Lekarze od lat alarmują, że powoduje ono większość przypadków raka płuc, a według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) palenie może również zwiększać ryzyko innych nowotworów.
Podobne zalecenia dotyczą przetworzonego mięsa, które w wielu badaniach zostało powiązane z rakiem jelita grubego.
Czytaj też: Czerwone i przetworzone mięso szkodzi sercu. Naukowcy podali kolejny powód, aby z niego zrezygnować
Ruszaj się i utrzymuj zdrową masę ciała
Dietetyczka zwróciła także uwagę na rolę aktywności fizycznej w ochronie przed zachorowaniem na raka. Andrews zaleca, aby czas poświęcony na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności wynosił około 150 minut tygodniowo. WCRF zaleca, aby mniej siedzieć, a więcej chodzić, co pomoże uchronić się przed rakiem piersi czy okrężnicy.
Druga rada w odniesieniu do masy ciała dotyczy ograniczenia spożycia cukru i fast foodów. Utrzymanie zdrowej wagi również może pomóc w zapobieganiu nowotworom.
Ostrożnie z suplementami
Dietetyczka zwraca się także do odbiorców, aby rozważnie stosowali suplementy diety, ponieważ wysokie dawki niektórych witamin i minerałów zostały w niektórych przypadkach powiązane z rakiem.
Suplementy beta-karotenu w dużych dawkach, które mogą być przepisywane w celu zwiększenia ilości witaminy A w organizmie, są związane ze zwiększonym ryzykiem raka płuc u osób palących lub narażonych na kontakt z azbestem.
Andrews zachęca, aby dążyć do zaspokojenia potrzeb żywieniowych poprzez zbilansowaną dietę, a nie suplementy.