W Polsce wciąż zakazywane przy leczeniu nowotworów. "Przestarzałe zalecenia, wystarczy drobna zmiana"

2023-11-08 18:50

W kwestii żywienia pacjentów onkologicznych czy zapobiegania nowotworom dietą mit goni mit. To jedz, tego nie ruszaj, na to uważaj - pełno "dobrych" rad, zazwyczaj od osób, które nie mają wiedzy, jak jest naprawdę. Niestety, bywa i tak, że nawet z placówki medycznej można wynieść bzdurne zalecenia, niezgodne z wiedzą medyczną. O jednym z dobrze funkcjonujących, przestarzałych zaleceń, mówi dietetyczka kliniczna Justyna Bielka-Grocka.

W Polsce wciąż zakazane przy leczeniu nowotworów. Przestarzałe zalecenia, wystarczy drobna zmiana
Autor: GettyImages

Chemioterapia, chociaż ratuje życie i zdrowie wielu pacjentów onkologicznych, niejednokrotnie wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Chorzy są osłabieni, nie mają apetytu, wymiotują. Prawidłowe odżywianie w czasie leczenia to ważna składowa sukcesu terapii. Podczas przyjmowania "chemii" u części chorych może rozwinąć się nietolerancja laktozy. Z tego faktu bywają wyciągane zbyt daleko idące wnioski i zalecenia.

Jak wspomagać odporność organizmu dietą? Rozmowa z dietetykiem

Chemioterapia i nabiał - złe połączenie?

- Wciąż zdarza się, że pacjenci onkologiczni są informowani, że w ich przypadku spożywanie nabiału nie jest wskazane. To nieprawda, że u wszystkich pacjentów rozpoczynających chemioterapię należy wyeliminować nabiał - mówi Justyna Bielka-Grocka.

- To nieaktualne zalecenia sprzed lat. Kiedyś rzeczywiście rezygnacja z nabiału była wskazana już w momencie rozpoczęcia chemioterapii, a wszystko dlatego, że jeszcze stosunkowo niedawno nie było po prostu dostępu do produktów mlecznych bez laktozy. W momencie, kiedy bezlaktozowe mleko, sery czy jogurty są dostępne na każdym kroku, nie ma już powodu, żeby wykluczać cała grupę produktów spożywczych "na wszelki wypadek" - podkreśla specjalistka.

Dlaczego warto jeść nabiał podczas leczenia przeciwnowotworowego?

Dietetyczka apeluje, by nie rezygnować z nabiału w czasie choroby. Produkty mleczne są lekkostrawnym źródłem pełnowartościowego białka, a pacjenci onkologiczni mają większe niż standardowe zapotrzebowanie na białko. Dodatkowo wielu pacjentów dobrze toleruje nabiał - niekiedy wystarczy tylko wymiana mleka standardowego na mleko bez laktozy, a tradycyjne jogurty i sery są dobrze tolerowane.

Leczenie onkologiczne i nabiał - obowiązujące rekomendacje

Zgodne z aktualnymi rekomendacjami zagranicznymi i krajowymi nie ma wskazań do rutynowej eliminacji nabiału z diety pacjentów onkologicznych na początku chemioterapii. Co więcej, nie ma też wskazań do eliminacji laktozy, jeśli objawy nietolerancji nie występują.

W praktyce - profilaktycznie, wraz z rozpoczęciem leczenia, można wymieniać standardowe mleko na mleko bez laktozy, pozostałe produkty mleczne zostawić bez zmian i obserwować, czy nie pojawiają się objawy nietolerancji. Jeśli wystąpią, wskazana jest wymiana także pozostałych produktów mlecznych na ich odpowiedniki bez laktozy.

Rzadko dochodzi do sytuacji, że z diety trzeba całkowicie eliminować produkty mleczne, również te bez laktozy. To musi mieć jakieś konkretne uzasadnienie, a nie tylko przyzwyczajenia.

Czytaj także: Miał być lekiem na raka, a okazał się szkodliwy. Dietetyczka ostrzega: uważajcie na ten sok

Justyna Bielka-Grocka
Justyna Bielka-Grocka, dietetyczka kliniczna

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jej specjalizacja to dietetyka onkologiczna - żywienie pacjentów z chorobą nowotworową. Pracuje w nurcie EBM (Evidence- Based Medicine) - zalecenia dietetyczne dla pacjentów przygotowuje w oparciu o wiedzę naukową z zakresu żywienia człowieka, dowody naukowe i rekomendacje towarzystw naukowych. Na co dzień konsultuje pacjentów, którzy są przed, w trakcie lub po zakończonej terapii onkologicznej. Oprócz przygotowania planu posiłków, nieodłącznym elementem jej pracy jest edukacja pacjentów. W jej opinii panuje ogromny chaos informacyjny i nieskończona ilość mitów w dietetyce onkologicznej, z których wiele może poważnie szkodzić, a nawet wpływać na konieczność przerwania właściwego leczenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE