Zdrowe drugie śniadanie dla ucznia - 10 przepisów na pożywne drugie śniadanie do szkoły

2015-10-08 15:51

Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? Zobacz 10 pomysłów na zdrowe drugie śniadania, które dziecko łatwo będzie mogło zabrać ze sobą w lunchboksie.

Zdrowe drugie śniadanie dla ucznia - 10 przepisów na pożywne drugie śniadanie do szkoły
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 1. Tortilla zamiast kanapki
  2. 2. Minipizze z sosem pomidorowym i warzywami
  3. 3. Placuszki serowe z owocami
  4. 5. Muffiny z muesli
  5. 6. Makaronowa sałatka z piersią kurczaka i fasolką szparagową
  6. 7. Pizzowe bułeczki z wytrawnym farszem
  7. 8. Kasza jaglana z cynamonem
  8. 9. Śniadaniowe batoniki muesli
  9. 10. Sałatka z orzechami włoskimi i pomarańczą
  10. Zobacz wideo: 5 pomysłów na zdrowy lunch do szkoły

Drugie śniadanie do szkoły nie musi być nudne. Kanapki wkładane do plecaka pociechy często lądują w koszu na śmieci. Nierzadko dziecko dostaje też słodycze i słone przekąski. Pamiętaj jednak, że drożdżówka i chipsy, czy czekoladowy batonik nie są produktami, które zaspokoją potrzeby żywieniowe twojego dziecka. Kombinacja tłuszczu, cukru i soli powoduje, że są one smaczne, ale nic poza tym. W ofercie sklepików szkolnych od tego roku nie znajdziemy już śmieciowego jedzenia – na szczęście dla twojego dziecka. Być może dzięki temu spadnie spożycie tego typu produktów wśród dzieci. Blisko 30% uczniów nie je w szkole posiłku. Odbija się to na ich poziomie energii, koncentracji i wynikach w nauce. Podczas wytężonej pracy, jaką z pewnością jest spędzenie dnia podczas zajęć szkolnych, mózg zużywa duże ilości energii, którą trzeba uzupełniać, jedząc pożywne posiłki. Najlepiej, aby były kolorowe i atrakcyjne. Warto też zainwestować w pudełka śniadaniowe, do których schowasz różne produkty. W ten sposób łatwo można uniknąć częstego widoku na szkolnych korytarzach – wyjmowanej z plecaka z niesmakiem zgniecionej kanapki, z której wypadł pomidor. Należy pamiętać, że regularnie spożywane posiłki pomagają nie tylko zachować prawidłowa masę ciała, ale wspierają zdrowy rozwój dzieci.

Ważne

Uczniowie klas 1-4 powinni spożywać codziennie około 2400 kcal podzielonych na 5 posiłków, z czego drugie śniadanie stanowi 10-15% wartości energetycznej całodziennego jadłospisu. Uczestnictwo w szkolnych zajęciach do duży wysiłek dla mózgu, dlatego drugie śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone, które stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu: ciemne pieczywo, kasze, makaron lub inne produkty zbożowe, ale przede wszystkim w warzywa, które oprócz energii dostarczają witamin i błonnika. Gdy dziecko ma dużą ilość zajęć fizycznych, pamiętaj, aby do posiłku dodać więcej białka: serów, chudego mięsa i orzechów.

Omlet – danie nie tylko na śniadanie!
Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci schudnąć, utrzymać wagę lub zapobiec chorobom dietozależnym, a przy tym jeść zdrowo i smacznie. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Przedstawiamy przepisy na ciekawe drugie śniadania, które łatwo można zabrać ze sobą, a w razie potrzeby przygotować wcześniej i przechować.

1. Tortilla zamiast kanapki

Pieczywo można bardzo łatwo zastąpić razową tortillą. Pełnoziarnisty placek posmaruj dobrej jakości twarożkiem. Po jednej jego stronie ułóż 2 plastry wędliny, 2 liście sałaty, plaster żółtego sera i kilka słupków papryki. Uważaj, żeby nadzienia nie było zbyt dużo, wtedy tortilla się nie rozpadnie. Zostaw brzeg placka posmarowany twarożkiem – posłuży jako „klej” do połączenia przekąski. Zwiń wszystko w rulon i podziel na 2-3 mniejsze kawałki.

2. Minipizze z sosem pomidorowym i warzywami

Przygotowane samodzielnie w domu minipizze przypominają te kupowane w szkolnym sklepiku, a na pewno są zdrowsze, bo wiesz, jakich składników do nich używasz. I dokładasz warzywa według uznania. Wszystkie dzieci lubią pizzę, więc nie powinno być problemu ze zjedzeniem w szkole takiego drugiego śniadania.

Składniki: 100 ml mleka, 12 g świeżych drożdży, 65 ml oliwy z oliwek, 100 g mąki pełnoziarnistej, 1/3 łyżeczki cukru, szczypta soli, 150 ml pulpy pomidorowej, 2 frankfurterki, 150 g pomidorków koktajlowych, 1/2 żółtej papryki, 1 łyżeczka ziół prowansalskich

Sposób przygotowania: Zioła prowansalskie wymieszaj z pulpą pomidorową. Drożdże pokrusz do miski, dodaj cukier i rozetrzyj. Dolej ciepłe mleko. Odstaw w ciepłe miejsce do urośnięcia drożdży na ok. 10 minut. Po tym czasie dodaj do rozczynu mąkę i sól. Zacznij wyrabiać. Po chwili dodaj całą oliwę i wyrób ciasto. Ciasto rozwałkuj na grubość ok. 6-7 mm. Szklanką wytnij z ciasta kółka. Posmaruj je wcześniej przygotowanym sosem. Na sosie połóż pokrojone w plasterki kiełbaski, pomidorki przekrojone na pół i kawałki papryki. Placuszki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego do 180°C piekarnika na 8-10 minut. Rumiane pizze wyciągnij z piekarnika. Przestudź i zapakuj do szkoły.

3. Placuszki serowe z owocami

Słodycze też mogą być zdrowe. Postaw na potrawy przygotowywane samodzielnie i dodawaj do nich owoce – łakocie pełne witamin.

Składniki: 200 g serka twarogowego, 3 jajka, 50 g mąki pszennej pełnoziarnistej, 2 łyżeczki cukru pudru, szczypta soli, 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu, 400 g dowolnych owoców, np. jagodowych, 400 ml jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania: Twaróg utrzyj z żółtkami i cukrem. Do utartej masy dodaj cynamon, mąkę i dokładnie wymieszaj. Białka ubij z solą na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z masą. Na suchą i rozgrzaną patelnię teflonową nakładaj łyżeczką małe porcje ciasta. Smaż z obu stron na rumiano. Owoce umyj i osusz na papierowym ręczniku. Kiedy przeschną, zapakuj je do wcześniej przygotowanych woreczków. Jogurt podziel na porcje. Cały zestaw zapakuj do pudełka śniadaniowego.

5. Muffiny z muesli

Muffiny to kolejna propozycja drugiego śniadania na słodko, które dostarczy maluchom nie tylko łatwo przyswajalnego cukru. Spokojnie możesz przygotować ich więcej i przechować.

Składniki: 1 i 1/2 szklanki mąki, 1/4 szklanki mleka, 2 jajka, 1/2 szklanki cukru, 4 łyżki oleju, 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 100 g mieszanki bakalii, orzechów i płatków owsianych, 100 g gorzkiej czekolady

Sposób przygotowania: Mąkę przesiej, dodaj proszek do pieczenia i cukier. W małej misce połącz jajka, mleko i olej, używając trzepaczki. Dodaj musli i pokruszoną czekoladę, dokładnie wymieszaj. Przelej mokre składniki do suchych i wymieszaj. Przełóż łyżeczką do formy na muffinki, każdą foremkę wypełnij do 2/3 wysokości. Włóż do piekarnika nagrzanego do 200°C i piecz przez 15-20 minut, aż będę złotobrązowe.

6. Makaronowa sałatka z piersią kurczaka i fasolką szparagową

W dni, kiedy dziecko spędzi w szkole dużo czasu, warto zapakować mu do plecaka coś w formie lunchu. Może to być sałatka, która dostarczy niezbędnych do pozyskania energii węglowodanów, a także białka, witamin i błonnika. Wymyślając sałatkę, najlepiej stworzyć ją z trzech komponentów: węglowodanów – kaszy, ryżu lub makaronu, białka – mięsa, ryby, sera lub jajka i warzyw, przy czym tych ostatnich powinno być najwięcej.

Składniki: 40 g suchego makaronu penne, 100 g mrożonej lub świeżej fasolki szparagowej, pół upieczonej lub ugotowanej piersi z kurczaka, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, szczypta soli, szczypta pieprzu, zioła prowansalskie do smaku

Sposób przygotowania: Ugotuj makaron al dente oraz fasolkę szparagową. Odlej produkty na sitku i zahartuj zimną wodą. Pierś z kurczaka pokrój w poprzek w plasterki o grubości ok. 0,5 cm. Wszystkie składniki wymieszaj. Dodaj sól, pieprz, przyprawy i oliwę. Wymieszaj do połączenia składników.

7. Pizzowe bułeczki z wytrawnym farszem

Kolejna odsłona posiłku na drugie śniadanie, które jest odpowiednikiem krokietów czy bułeczek dostępnych w szkolnym sklepiku.

Składniki: 7 g drożdży instant, 500 g mąki orkiszowej, szczypta soli, 2 łyżeczki cukru, 1 jajko, 1 szklanka mleka, 50 ml oleju, 2 duże cebule, 2 ząbki czosnku, 300 g pieczarek, 2 upieczone piersi z kurczaka, 10 łyżek przecieru pomidorowego, 300 g tartego żółtego sera, sól, pieprz, zioła

Sposób przygotowania: Do miski wsyp przesianą mąkę, dodaj drożdże instant, sól i cukier. Wymieszaj składniki. Wbij jajko, wlej szklankę mleka i olej. Wyrabiaj ciasto, aż uzyskasz miękką i pulchną bryłę przez około 5 minut. Przełóż ciasto do miski i przykryj ściereczką. Zostaw do wyrośnięcia przez 40-50 minut. Przygotuj farsz. Pokrój cebulę w kostkę, posiekaj czosnek. Umyte pieczarki pokrój w plasterki. Na niewielkiej ilości oleju podsmaż cebulę z czosnkiem i pieczarkami. Posiekaj drobno piersi z kurczaka i dodaj do pieczarek. Smaż, aż pieczarki puszczą sok, który odparuje. Przełóż farsz do miseczki, dopraw łyżką przecieru pomidorowego, solą, pieprzem i ziołami. Rozwałkuj cienko ciasto na kształt prostokąta. Wysmaruj je przecierem pomidorowym z solą, pieprzem, czosnkiem i ziołami. Wyłóż na wierzch farsz i rozłóż go równomiernie na całej powierzchni ciasta, zostawiając około centymetr na brzegach. Posyp żółtym serem, aby przykryć całość równą warstwą. Zwiń wszystko w roladę, nie dociskając zbyt mocno, a następnie podziel na równe części. Przełóż bułeczki na blachę przykrytą papierem do pieczenia. Układając je, zostaw odstępy, ponieważ ciasto jeszcze urośnie. Włóż blachę do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz przez 25-30 minut, aż bułeczki się zarumienią. Wypiek możesz zamrozić po wystudzeniu i wyjmować tyle bułeczek, ile akurat będziesz potrzebować na porcję oraz długo cieszyć się świeżym smakiem.

8. Kasza jaglana z cynamonem

Większość dzieci nie lubi kasz, ale podana na słodko z cynamonem i rodzynkami może okazać się dla nich dużo bardziej atrakcyjna.

Składniki: 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej, 1 i 1/2 szklanki wody, rodzynki, orzechy włoskie, pół pokrojonego w kostkę jabłka, szczypta cynamonu, imbiru i kardamonu

Sposób przygotowania: Kaszę jaglaną ugotuj z rodzynkami. Pod koniec gotowania dodaj przyprawy, a do lekko ostudzonej – pokrojone jabłko. Wszystkie składniki wymieszaj.

9. Śniadaniowe batoniki muesli

Takie batoniki to wspaniała alternatywa dla czekoladowych łakoci. Będą też na pewno zdrowsze od batonów muesli kupionych w sklepie, ponieważ masz pewność, co zostało do nich dodane. Zostają zatem same wartościowe składniki i jest naprawdę pysznie. 2 takie batoniki mogą stanowić drugie śniadanie dla dziecka, jeśli dodamy do nich np. jogurt.

Składniki: 1 puszka mleka zagęszczonego niesłodzonego, 250 g płatków owsianych (nie błyskawicznych), 75 g wiórków kokosowych, 100 g suszonej żurawiny, 125 g mieszanki nasion (słonecznik, dynia, sezam), 125 g niesolonych fistaszków

Sposób przygotowania: Mleko skondensowane podgrzej lekko w garnku. Do miski wrzuć płatki owsiane, wiórki kokosowe, żurawinę, nasiona i orzechy. Wszystko wymieszaj i wlej ciepłe mleko skondensowane. Mieszaj do dokładnego połączenia się składników. Formę o wymiarach 23 x 33 cm wyłóż papierem do pieczenia, na to wyłóż przygotowaną mieszankę (nie wciskaj w dno, batony będą zbyt twarde), wyrównaj. Piecz około 1 godziny w temperaturze 130ºC. Po około 15 minutach od wyjęcia pokrój na 16 batoników.

10. Sałatka z orzechami włoskimi i pomarańczą

Jeśli twoje dziecko lubi warzywa, większą część problemu związanego z odżywianiem malucha masz z głowy. Jeśli należy do niejadków, proponuj mu co jakiś czas nowe smaki i zachęcaj do wspólnego przygotowywania posiłków. Drugie śniadanie w postaci warzyw to również bardzo dobry pomysł. Dołóż do nich bułkę grahamkę, aby było bardziej sycące.

Składniki: 2 garści dowolnych sałat, 1 pomarańcza pozbawiona błonek, 6 orzechów włoskich, 20 g sera blue. Dressing: sok z połowy pomarańczy, łyżeczka miodu, łyżka oliwy z oliwy, szczypta soli, 2-3 krople sosu sojowego

Sposób przygotowania: Orzechy włoskie posiekaj na mniejsze kawałki i upraż na suchej teflonowej patelni. Na sałatach ułóż pokrojone kawałki pomarańczy, orzechy i pokruszony ser. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki dressingu i polej nim sałatkę.

Zobacz wideo: 5 pomysłów na zdrowy lunch do szkoły