"Śmieciowe jedzenie" znika ze sklepików szkolnych

2015-09-01 15:00
Śmieciowe jedzenie znika ze sklepików szkolnych
Autor: thinkstockphotos.com "Śmieciowe jedzenie" znika ze sklepików szkolnych

"Śmieciowe jedzenie" znika ze sklepików szkolnych, co jest wynikiem wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia. Zakłada ono, że w szkole nie będzie można sprzedawać produktów, które mogą przyczynić się do nadwagi i otyłości, prowadzących do wielu schorzeń, np. cukrzycy. Rozporządzenie dopuszcza jednak pewne niezdrowe wyjątki. Sprawdź, co konkretnie znika ze sklepików szkolnych, a co będzie można w nich kupić.

Spis treści

 1. Co znika ze sklepików szkolnych?
 2. Co można sprzedawać w sklepikach szkolnych od 1 września 2015 roku [LISTA]
 3. Co nie znika ze sklepików szkolnych - niezdrowe wyjątki
 4. 1 września śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół

Od 1 września 2015 roku w sklepikach szkolnych nie można już sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia. Wszystko w trosce o zdrowie dzieci. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, już co czwarte polskie dziecko ma nadwagę albo otyłość, która prowadzi do skrócenia życia i toruje drogę do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, raka, chorób stawów, depresji i wielu innych ciężkich chorób. Aby temu zapobiec, należy utrwalać zdrowe nawyki żywieniowych u dzieci. Trzeba im pokazać, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym przez całe życie. Ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu jest usunięcie ze sklepików szkolnych śmieciowego jedzenia i zastąpienie go zdrowymi produktami.

Co znika ze sklepików szkolnych?

Ze sklepików szkolnych znikają produkty, których spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Są to m.in.:

 • chipsy
 • batony
 • gumy do żucia (nawet te bezcukrowe)
 • słodkie napoje gazowane
 • jedzenie instant i fast food
 • drożdżówki
 • niektóre ciastka
 • salami i parówki
 • serki topione
 • majonez

  Co można sprzedawać w sklepikach szkolnych od 1 września 2015 roku [LISTA]

  Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r., od 1 września br. w sklepikach szkolnych można sprzedawać:

  1) Kanapki -  tylko te na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego, z przetworami mięsnymi zawierającymi co najmniej 70 proc. mięsa, koniecznie z warzywami, bez soli oraz sosów, w tym majonezu (z wyłączeniem ketchupu, w przypadku którego zużyto nie mniej niż 120 g pomidorów do przygotowania 100 g produktu gotowego do spożycia).

  Produkty, które nie pojawiły się na  liście, nie będą mogły być podawane w szkolnych sklepikach i stołówkach.

  2) Sałatki i surówki - na bazie warzyw lub owoców i z przetworami mięsnymi, które zawierają co najmniej 70 proc. mięsa i nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu

  3) Mleko bez dodatku cukrów i substancji słodzących, a także napoje zastępujące mleko, np. napój sojowy, ryżowy czy kukurydziany.

  4) Produkty mleczne, np. jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, które zawierają nie więcej niż 10 g cukrów i nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g/ml, a także substancji słodzących.

  5) Zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe - bez dodatku cukrów i substancji słodzących i o niskiej zawartości sodu.

  6) Owoce (surowe i przetworzone) i warzywa (mogą być sprzedawane także w formie przetworzonej, ale muszą mieć niską zawartość sodu/soli, tj. zawierać nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25 proc. w porównaniu z podobnym produktem, z wyłączeniem produktów poddanych naturalnej fermentacji mlekowej, takich jak: kwaszona kapusta oraz kwaszone ogórki).

  Planowane jest wprowadzenie w szkołach automatów ze zdrowym jedzeniem - jogurtami, sałatkami owocowymi czy świeżymi sokami.

  7) Warzywa i owoce suszone, ale tylko w opakowaniach jednostkowych, w porcji nieprzekraczającej 100 g. Podobnie orzechy oraz nasiona.

  8) Soki, przeciery, musy, koktajle owocowe, warzywne, owocowo-warzywne w opakowaniach nieprzekraczających 330 ml, bez dodatku cukrów i substancji słodzących, o niskiej zawartości sodu. Z napojów dozwolona jest także naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana i woda stołowa i inne napoje przygotowywane na miejscu bez dodatku cukrów i substancji słodzących (m.in. kawa zbożowa, kakao naturalne, herbata, kompot owocowy).

  CZYTAJ TEŻ >> Nadmiar soli w diecie dziecka powoduje otyłość, miażdżycę, demineralizację kości

  Ważne

  Kary pieniężne za sprzedawanie w sklepikach śmieciowego jedzenia

  Jeśli podczas kontroli w szkole lub przedszkolu inspekcja sanitarna wykaże, że w sklepiku, na stołówce lub w przedszkolnej kuchni podawane są produkty spoza ministerialnej listy, na ajenta może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 1 do 5 tys. złotych. W takiej sytuacji dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać z takim ajentem umowę. Problem polega na tym, że wielu produktów, które znajdują się na tej liście, nie ma w ogóle w hurtowniach. A jeśli są, to bardzo drogie. W związku z tym może się okazać, że szkolne sklepiki, zamiast sprzedawać zdrową żywność, po prostu znikną. Wówczas dziecko zrobi zakupy w sklepie, który znajduje się po drodze do szkoły, gdzie bez problemu dostanie chipsy czy słodycze.

  Co nie znika ze sklepików szkolnych - niezdrowe wyjątki

  Rozporządzenie nie jest jednak doskonałe, ponieważ nie ma w nim informacji o zawartości tłuszczu w produktach. W związku z tym w sklepikach szkolnych można legalnie sprzedawać gotowy solony popcorn, a także smakowe chrupki kukurydziane - powiedziała agencji informacyjnej Newseria Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk. - Ustawa jest na pewno dobrym punktem wyjścia do tego, co możemy zrobić, aby zmienić asortyment w sklepikach. Jest niedoskonała, ale myślę, że można ją potraktować jako inspirację do dalszych zmian - dodaje psychodietetyk.

  1 września śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół

  Źródło wideo: newseria.pl

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE