Treningi

Treningi to stały element w życiu każdej osoby, która dba o kondycję fizyczną. Bez względu na uprawianą dyscyplinę, regularnie wykonywane i ustrukturyzowane treningi są podstawą progresu formy sportowej. W zależności od wykonywanej aktywności ćwiczenia należy dobierać zgodnie z zasadą specyficzności czyli tak, aby maksymalnie rozwijały cechy niezbędne w danej dyscyplinie. Ćwiczenia, obok diety, regeneracji i suplementacji są kamieniem milowym zdrowego trybu życia.

Lubisz jogging? Jeśli odpowiedź brzmi „czasami” albo nawet „raczej nie” - mamy dla ciebie idealne rozwiązanie. Jeśli hasło „jeffing” (jeszcze) nic ci nie mówi, to najwyższy czas sprawdzić, co to za aktywność i dlaczego warto ją praktykować.
Bieganie ma dużo zalet, o ile... robisz to dobrze. Jeśli robisz to źle, możesz dorobić się kontuzji, zniechęcenia, bólu, zmęczenia i niezadowolenia, zamiast lepszej formy i figury. Jakich błędów unikać przed biegiem? Odpowiemy na to pytanie, biorąc pod lupę listę błędów najczęściej popełnianych przed bieganiem.
Z nadejściem wiosny planujesz zacząć biegać? Doskonały pomysł. Jednak zanim zaczniesz biegać, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak robić to w sposób bezpieczny dla zdrowia. Skuteczność treningu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak odpowiednia rozgrzewka i regeneracja po treningu. Jak dobrze i bezpiecznie biegać? Dowiedzieliśmy się podczas Lubelskiego Forum Medycyny Sportowej.
Obwisła skóra na ramionach to częsty problem estetyczny, który szczególnie daje o sobie znać wiosną i latem – w czasie, gdy chętnie sięgamy po ubrania odsłaniające więcej ciała. Dla wielu osób jędrne, smukłe ramiona są ważnym elementem - budują zgrabną sylwetkę i... pewność siebie. Jeśli szukasz skutecznych sposobów, by poprawić wygląd tej partii ciała, znajdziesz tu sprawdzone ćwiczenia i praktyczne wskazówki, które pomogą uporać się z tzw. „pelikanami”.
Nie da się ukryć, że bieganie jest jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać dobre zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy. Dla niektórych jednak początki mogą być przerażające. Jest na to jednak pewien niezawodny sposób.
W nowym roku planujesz poprawić formę i figurę? Obiecujesz sobie, że schudniesz i będziesz regularnie trenować? Świetnie się składa. Ta metoda sprzyja redukcji masy ciała, poprawie sprawności, ujędrnieniu pośladków i zwiększeniu ogólnej wydolności. O jakiej zasadzie mowa? Wyjaśniamy.
Jeśli na twojej liście "może kiedyś" jest półmaraton, ale na razie biegasz tylko z salonu do kuchni i czasem do łazienki, to mamy dla ciebie sposób na wprowadzenie zmian. To kilka praktycznych i sprawdzonych na własnej skórze (i własnych nogach) porad, w jaki sposób przygotować się od zera do półmaratonu. W nowym roku przesuniesz granicę swoich możliwości - niejeden raz. Sprawdź, jak to zrobić.
Joga polecana jest na wiele dolegliwości: na stres i na zmęczenie, na bóle stawów i problemy z zasypianiem, a także na... procesy starzenia. Czy rzeczywiście joga może je spowalniać, sprzyjać przedłużeniu młodości, a nawet przedłużeniu życia? Biografie niektórych joginów i relacje niektórych stulatków zdają się potwierdzać te tezy. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy, co na ten temat mówią doniesienia naukowe.
Badanie to jest niezwykle ważne w profilaktyce raka piersi, tym bardziej że ilość zachorowań cały czas rośnie. Najnowsze dane mówią o 23 tysiącach kobiet rocznie, które otrzymują diagnozę. Postawiona na wczesnym etapie, pozwala na szybkie i skuteczne leczenie.
Anna Popek ostatnio zaczęła pojawiać się jako prowadząca w TV Republika. Niedawno wyznała, że musiała nieco odpocząć od ciężkich aktywności z powodu kontuzji. Co warto wiedzieć o zdrowiu znanej prezenterki.
Jesień ma to do siebie, że często wiele rzeczy nam się odechciewa. Wczesne wstawanie, gdy jest jeszcze ciemno? Bieganie, gdy zimno i pada? Spacery, gdy wiatr wieje w twarz? A jednak, istnieje szereg udowodnionych korzyści z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu przez cały rok. Dziś skupimy się więc nie na wymówkach, ale na sposobach, jak wyjść jesienią biegać.
Udział w cotygodniowej aktywności, polegającej na marszu lub biegu na 5 kilometrów, wydaje się poprawiać satysfakcję z życia – informują naukowcy na łamach pisma PLoS Global Public Health. Lepsze samopoczucie napędza kolejne pozytywne zmiany w życiu badanych.
Niniejszy trening uspokajający składa się z 6 ćwiczeń oddechowych i rozciągających. Pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę, oczyszcza umysł i rozluźnia spięte mięśnie. Trening można stosować doraźnie w stanach dużego napięcia nerwowego, ale najlepsze efekty przynosi, gdy wykonuje się go regularnie 2-3 razy w tygodniu - wówczas niweluje długotrwałe objawy stresu i uczy kontroli nad własnymi emocjami. Zobacz, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia uspokajające i relaksujące.
Aktywność fizyczna, oprócz zdrowiej i właściwie zbilansowanej diety, jest ważnym elementem w procesie odchudzania. Najwięcej kalorii można spalić podczas wykonywania tak zwanych aeorobów, lecz brytyjscy naukowcy uważają inaczej. Według nich ćwiczenia na pusty żołądek sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej. Wskazują też porę dnia, w której najlepiej wykonać trening.
Bieganie to jedna z najprostszych i najzdrowszych aktywności fizycznych. Tempo i dystans każda osoba może dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Jak bieganie wpływa na nasze ciało? Wyjaśnimy, dlaczego warto biegać oraz szczerze powiemy o zaletach (i wadach) biegania.
Ewa Swoboda, po eliminacjach, które pobiegła rewelacyjnie (uzyskując swój najlepszy tegoroczny wynik), powiedziała, że właśnie zaczął się jej okres. W półfinale poszło jej słabiej i ostatecznie nie dostała się do finału. Czy dzień cyklu ma wpływ na wyniki w sporcie? Jak miesiączka oddziałuje na lekkoatletki? Sprawdzamy.
Poprawia krążenie i funkcjonowanie mięśni, wzmacnia płuca i jest mniej obciążający dla organizmu – to tylko niektóre korzyści, jakie daje trening tlenowy. Przeznaczony jest dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także budujących masę mięśniową. Jak powinien wyglądać trening tlenowy? Fizjoterapeuta radzi, jak rozpocząć z nim przygodę.
Osiągnięcie płaskiego brzucha jest dla wielu naprawdę ciężką walką. Już niewielkie odstępstwo od rygorystycznej diety i planu ćwiczeń może mieć spore konsekwencje. Jeśli jednak szybko chcemy zobaczyć efekty, możemy zastosować te 5 kroków.
Oczy są szczególnie narażone w obecnych czasach, w szczególności dla tych z nas, którzy całe dnie spędzają dnie przed komputerem. Paul McCarteny twierdzi jednak, że ma na to sposób. Wszystko dzięki jodze oczu.
W krótkim, aczkolwiek wymownym, filmiku na Instagramie, znany lekarz rodzinny Michał Domaszewski przypomniał, że apetyt na seks można pobudzić dzięki aktywności fizycznej. Wprawdzie odniósł się przede wszystkim do męskiego libido, ale w komentarzach pod postem nie brakuje damskich głosów, potwierdzających obserwację.
W zasadzie ustalono już dość precyzyjnie, o której godzinie najlepiej biegać, by osiągać najlepsze efekty. Opinie regularnych biegaczy są jednak nadal podzielone. przekonują wręcz, że to pytanie to w zasadzie dylemat nowicjusza, a każda pora ma swoje lepsze i gorsze strony.

Podstawowym założeniem, które leży u podstaw rozwoju potencjału organizmu jest regularność. Treningi powinny być wykonywane przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby osoba ćwicząca mogła dostrzec wymierne rezultaty swoich wysiłków. Osobom początkującym zaleca się 2-3 jednostki ćwiczeń tygodniowo. Zaawansowani sportowcy lub osoby, które uprawiają dyscypliny multisportowe, np. triathlon, trenują nawet 10-12 razy w tygodniu.

Ważna jest również intensywność treningów. Można ją mierzyć na wiele sposobów. Część osób trenuje na wyczucie. Biegacze często korzystają z pulsometrów do pomiaru tętna. Kolarze mierzą generowaną moc, a pływacy monitorują wskaźnik SWOLF. Dobór intensywności ćwiczeń pozwala sterować celem całej aktywności i pracować np. nad tempem, progiem mleczanowym, czy pułapem tlenowym.

Zarówno objętość, jak i i intensywność treningów jest kwestią bardzo indywidualną. W dużej mierze zależą od diety i regeneracji. Zbilansowane posiłki zapewniające odpowiednio wysoką podaż kilokalorii oraz konkretnych makroskładników pozwolą trenować częściej i mocniej. Z kolei długi i głęboki sen przyspiesza odnowę powysiłkową. To w trakcie wypoczynku najsprawniej zachodzi superkompensacja.

Prawidłowo ułożony plan treningowy powinien uwzględniać nie tylko cel, np. start w konkretnych zawodach, ale przede wszystkim możliwości danej osoby. Przed wybraniem odpowiedniego treningu warto zastanowić się nad tym,czemu ma on służyć. Jeżeli trening ma przyczynić się do redukcji masy ciała, doskonale sprawdzą się ćwiczenia typu crossfit. Jeśli ma poprawić kondycję, lepiej sprawdzi się bieganie, kolarstwo lub nordic walking. Na poprawę koordynacji ruchowej i sprawności ogólnej doskonałe będą sporty walki.