8 zasad PILATESU
Pilates to trening łączący różne formy ćwiczeń fizycznych. Dzięki swojej różnorodności i uniwersalności, nie tylko rzeźbi sylwetkę, wzmacnia mięśnie czy rozciąga, ale również leczy i poprawia samopoczucie. O czym należy pamiętać ćwicząc pilates, mówi 8 zasad pilatesu - dzięki nim trening będzie skuteczny i bezpieczny.
Spis treści
- 1 zasada pilatesu: dobry instruktor to podstawa
- 2 zasada pilatesu: nie zniechęcaj się na początku
- 3 zasada pilatesu: nie ukrywaj swoich schorzeń
- 4 zasada pilatesu: nie oczekuj intensywnego wysiłku
- 5 zasada pilatesu: nie bagatelizuj ćwiczeń
- 6 zasada pilatesu: skoncentruj się
- 7 zasada pilatesu: dbaj o atmosferę podczas ćwiczeń
- 8 zasada pilatesu: ćwicz regularnie
W pilatesie, jak w każdym skonkretyzowanym treningu obowiązują zasady. Przestrzeganie ich to podstawa, by pilates przyniósł oczekiwane rezultaty i nie był przyczyną kontuzji. Zanim więc zaczniesz uczęszczać na jedne z najbardziej precyzyjnych zajęć sportowych, poznaj reguły, które nimi rządzą.
Wszystkie poniższe zasady pilatesu są równie ważne, a poniższa kolejność jest przypadkowa.
1 zasada pilatesu: dobry instruktor to podstawa
Jeśli nie chcesz, by chodzenie na pilates było stratą czasu, stosuj się do tej podstawowej zasady - wybierz dobrego instruktora, który nie tylko przygotuje cię do ćwiczeń, ale również będzie pilnował, by były one wykonywane prawidłowo. Czym charakteryzuje się dobry instruktor? Zwraca uwagę na przygotowanie organizmu. Zanim pokaże ci pierwszy zestaw ćwiczeń, nauczy cię właściwie oddychać (oddychanie przeponą) i pracować mięśniami brzucha. W trakcie ćwiczeń będzie drobiazgowo poprawiał każde złe ustawienie ciała i zwracał uwagę na takie detale, jak np. kąt nachylenia. Dobry instruktor nie będzie zmuszał cię do zbyt zaawansowanych ćwiczeń, jeśli twoje ciało będzie się buntować. Zadba o twoje samopoczucie i nie dopuści do kontuzji.
2 zasada pilatesu: nie zniechęcaj się na początku
Daj sobie czas na naukę - to kolejna ważna zasada, dotycząca nie tylko pilatesu, ale każdego innego treningu. Raczej nie jest możliwe, by pierwszego dnia na sali treningowej wykonać bezbłędnie wszystkie pokazane ćwiczenia i uniknąć zakwasów następnego poranka. To normalne, że niektóre z ćwiczeń mogą leżeć poza twoimi możliwościami. Daj czasu swojemu ciału, by osiągnęło formę, która sprosta wymaganiom treningu. Czasem potrzeba wielu godzin zajęć, by dojść do perfekcji, więc nie oczekuj tego już na samym początku. Najważniejsze w pilatesie, poza oddechem, jest prawidłowe napięcie mięśni brzucha. To na tej umiejętności opiera się większość ćwiczeń. Ruch ten należy opanować na początku, choć wyrobienie w sobie nawyku pamiętania o nim może zająć kilka godzin treningu.
3 zasada pilatesu: nie ukrywaj swoich schorzeń
Choć pilates polecany jest nawet osobom mającym problemy z kręgosłupem i tym, którzy ulegli kontuzji, nie oznacza to, że w każdym przypadku niepełnej dyspozycji ćwiczenia są dozwolone. Jeśli przewlekle chorujesz, to zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do pilatesu. Jeśli lekarz pozwoli ci uczęszczać na zajęcia, mimo wszystko powiedz o swoich schorzeniach instruktorowi. To ważna wiedza, która pomoże mu dostosować tempo, rodzaj i intensywność ćwiczeń do twojego stanu zdrowia.
4 zasada pilatesu: nie oczekuj intensywnego wysiłku
Trudny do zaakceptowania przez osoby, które do tej pory trenowały intensywnie, jest fakt, że pilates to ćwiczenia mało dynamiczne, po których nie poczujesz zmęczenia, a koszulka nie będzie mokra od potu. Paradoksalnie jednak, już po kilku godzinach zajęć zauważa się pierwsze efekty - zazwyczaj widać je szybciej niż po wyczerpującym treningu kardio. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że pilates charakteryzuje się ogromną różnorodnością (wykonywanych ćwiczeń jest kilkaset, dzięki czemu do pracy angażuje się każdy, nawet najmniejszy mięsień) i jest jednym z niewielu treningów, który kształtuje całe ciało, a nie jedynie poszczególne partie. Na sesji pilatesu nie spocisz się tak jak na bieżni, a po wyjściu z sali treningowej nadal będziesz mieć energię na kolejne ćwiczenia. Na tym właśnie polega magia pilatesu – efektywny trening nie musi być męczący i wyciskający ósme poty.
5 zasada pilatesu: nie bagatelizuj ćwiczeń
Nawet jeśli niektóre ćwiczenia wydadzą ci się nudne lub zbyt proste, nie pomijaj ich w treningu. Każda sesja ćwiczeń jest ułożona tak, by wzmacniać nie tylko mięśnie mocne i duże, ale także te małe, osłabione, o których często zapominamy. W pilatesie ćwiczy się bowiem również partie mięśni ukryte głęboko, których na co dzień nie widzimy. Nie oznacza to jednak, że ich nie używamy. Dbałość, aby były w formie jest potrzebna, by odczuć i zobaczyć całościowy efekt treningu.
Ponadto pilates jest często wybierany jako uzupełnienie innego profesjonalnego treningu. Dobroczynny wpływ pilatesu doceniło już wielu sportowców, dla których ta forma ćwiczeń jest metodą dodatkowego wzmocnienia mięśni. Wśród biegaczy panuje opinia, że dzięki pilatesowi można poprawić postawę biegową i wydajność organizmu.
Czytaj też: Joga dla biegaczy - asany skutecznie rozciągające mięśnie
6 zasada pilatesu: skoncentruj się
Koncentracja i precyzja to podstawa ćwiczeń pilates. Tu nie liczy się to, jak szybko wykonasz ćwiczenia i ile powtórzeń zrobisz na jednych zajęciach. Istotne jest za to bardzo dokładne pogłębianie ruchów i napinanie nawet najgłębiej ukrytych mięśni. Wszystko musi być wykonywane płynne. Nawet jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć takiego rozciągnięcia, jakie prezentuje instruktor, skup się na uruchomieniu wskazanych partii ciała i mięśni, nawet jeśli ich elastyczność jest niewielka. Pamiętaj, że każdy ma inne granice możliwości, ale sztuką jest konsekwentne dążenie do ich pogłębienia.
7 zasada pilatesu: dbaj o atmosferę podczas ćwiczeń
Pilatesowi sprzyja cicha, uspokajająca muzyka, punktowe światło i spokój. Tylko w takich okolicznościach jesteś w stanie skoncentrować się na oddechu i precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń. Jeżeli więc ćwiczysz samodzielnie, zadbaj o odpowiednią atmosferę, która pomoże usunąć napięcie i stres i tym samym wprowadzi w stan otwartego ciała i umysłu. Pilates pod tym kątem bardzo podobny jest do jogi, która także nie lubi hałasu, szybkich ruchów i elementów rozpraszających. Podczas zajęć powinniśmy być rozluźnieni i oderwani od trosk i problemów. Nie ćwicz, jeśli targają tobą silne emocje.
8 zasada pilatesu: ćwicz regularnie
Tak jak w przypadku wszystkich innych treningów kluczem do sucesu jest systematyczność. To od niej w dużej mierze zależą efekty ćwiczeń. Pojedynczy trening powinien trwać maksymalnie 1,5 godziny. Podczas treningu powinniśmy wykonywać wiele różnorodnych ćwiczeń w odpowiedniej kolejności. By ćwiczenia się nie nudziły, należy je powtarzać maksymalnie 10 razy. Ćwiczenia pilates powinny być aktywnością uprawianą co najmniej dwa razy w tygodniu, ale zaleca się nawet trzy sesje tygodniowo. Dzięki temu, efekt widoczny gołym okiem zauważalny jest już po kilku zajęciach.
Polecany artykuł: