Joga dla biegaczy - asany skutecznie rozciągające mięśnie
Joga dla biegaczy to nie mrzonka. Uprawianie jogi naprawdę ma pozytywny wpływ na sprawność biegaczy. Joga poprawia krążenie krwi, ruchomość w stawach, wzmacnia staw kolanowy i skokowy, likwiduje przykurcze mięśni, relaksuje i wycisza. Koniecznie włącz te asany do swojego treningu biegowego, aby zapobiegać powstawaniom kontuzji i móc efektywniej korzystać z ćwiczeń.
Spis treści
- Joga dla biegaczy: anjaneyasana (pozycja wschodzącego księżyca)
- Joga dla biegaczy: krounchasana (pozycja czapli)
- Joga dla biegaczy: eka pada bhekasana (żaba z jedną nogą)
- Joga dla biegaczy: adho mukha svanasana (pies z głową w dół)
- Joga dla biegaczy: ardha candrasana (półksiężyc)
- Czym jest savasana?
Joga dla biegaczy stanowi dobrą równowagę dla joggingu. Wykonując niektóre asany, np. anjaneyasana (pozycja wschodzącego księżyca) lub eka pada bhekasana (żaba z jedną nogą) rozciągniesz między innymi mięsień czworogłowy uda, który odpowiedzialny jest za wyprostowywanie nogi w kolanie oraz mięsień dwugłowy, który ma za zadanie zginać nogę.
Czytaj też: Oddech jogiczny - ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych
Jogę warto praktykować nie tylko w sezonie, ale także w przerwach od treningów biegowych, czyli w okresie roztrenowania. Spokojne ćwiczenia rozciągające będą znakomitą odskocznią od forsownych biegów, a do tego przyspieszą regenerację organizmu.
Joga dla biegaczy: anjaneyasana (pozycja wschodzącego księżyca)
Anjaneyasana, czyli pozycja wschodzącego słońca, rozciąga mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień czworogłowy oraz przednią część mięśni goleni. Intensywny trening biegowy bez rozciągania, może spowodować kontuzje i przykurcze mięśni, czyli ograniczenia ruchu w stawach. Biegacze często skarżą się na bóle spowodowane nadmierną pracą stawów. Prawidłowo wykonane asany mogą zmniejszyć te dolegliwości. Bardzo ważne jest, aby podczas praktykowania jogi zwracać uwagę na oddech - ma być miarowy, spokojny i głęboki. Wyniesiona z zajęć jogi umiejętność kontrolowania oddechu przyda się też podczas biegania.
Jak prawidłowo wykonać anjaneyasanę?
- Połóż kolano jednej nogi na podłodze, a drugą nogę skieruj do przodu i oprzyj na stopie;
- Spróbuj zejść biodrami nisko, w kierunku podłogi;
- Skieruj kość ogonową do podłogi. Wyciągnij ręce i klatkę piersiową do góry;
- Z wydechem pogłębiaj pozycję;
- Zmień stronę.
Jeśli w tej pozycji odczuwasz bardzo nieprzyjemne rwanie w okolicach pachwiny, rozluźnij pozycję, być może wykonujesz ją za bardzo intensywnie. Jeśli ból nie przechodzi, zrezygnuj z ćwiczenia.
Zaletą wykonywania asan jest to, że do ich trenowania nie potrzebujesz kosztownych sprzętów. Możesz je ćwiczyć po treningu biegowym albo w dni nietreningowe, kiedy chcesz odpocząć i się zregenerować. Praktykując pozycje w jodze, rozwiniesz swoją sprawność ruchową, poprawisz krążenie krwi i dotlenisz tkanki.
Joga dla biegaczy: krounchasana (pozycja czapli)
Kolejną asaną dla biegaczy jest krounchasana, czyli pozycja czapli. W tej asanie rozciągniesz grupę mięśni kulszowo-goleniowych. Ich przykurcz może powodować nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego, a co za tym idzie, przyczynia się do powstania przepukliny krążka międzykręgowego (uciskanie nerwu, pojawienie się bólu i drętwienia nóg).
Praktykowanie jogi pozwala uzyskać równowagę w rozciągnięciu przedniej i tylnej części nóg. Nierównowaga z kolei prowadzi do schorzeń kręgosłupa i problemów ze stawami.
Jak wykonać pozycję czapli?
- Usiądź na obu pośladkach. Jedną nogę zegnij w kolanie i skieruj stopę za siebie. Ułóż ją obok pośladka. Jeśli odczuwasz ból w kolanie, podłóż pod pupę koc albo kostkę do jogi.
- Wyprostuj się. Rozłóż ciężar ciała nas obu pośladkach.
- Przyciągnij drugą nogę do klatki piersiowej. Staraj się prostować tę nogę w kolanie.
- Oddychaj głęboko w celu rozluźnienia napięcia mięśni.
- Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Joga dla biegaczy: eka pada bhekasana (żaba z jedną nogą)
Żaba z jedną nogą to asana, dzięki której rozciągniesz mięsień czworogłowy i przednią część mięśni podudzia (goleni), np. mięsień piszczelowy. Uraz i nadmierne napięcie mięśnia czworogłowego powoduje ból i ograniczenie ruchomości w kolanie, dlatego tak nie zapomnij go rozciągnąć.
Jak zrobić żabę z jedną nogą?
- Ustaw się w pozycji powitania słońca.
- Biodra skieruj w kierunku maty.
- Jedną ręką przyciągnij nogę, która jest z tyłu. Rób to bardzo powoli i świadomie. Na początku ból może być nieprzyjemny, jednak staraj się oddychać głęboko i spokojnie.
- Jeśli czujesz ból w kolanie tylnej nogi, podłóż pod nią coś miękkiego.
- Wytrzymaj w pozycji, a następnie zmień stronę.
Joga dla biegaczy: adho mukha svanasana (pies z głową w dół)
Pies z głową w dół jest jedną z najpopularniejszych asan w jodze. Wykonując ją, rozciągasz wiele partii mięśniowych: mięsień trójgłowy łydki (brzuchaty i płaszkowaty), mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty) i inne. Dla przykładu, mięśnie łydki odpowiadają za zginanie stopy, a mięsień płaszczkowaty łączy się ze ścięgnem piętowym (Achillesa). Wykonując asanę psa z głową w dół, jesteś w stanie ocenić swoje postępy, ponieważ bardzo ważne jest, aby dążyć do postawienia pięt na macie. Wiadomo, że w początkowej fazie może być to trudne, jednak wykonując asany regularnie (2-3 razy w tygodniu) po miesiącu możesz zauważyć poprawę mobilności mięśni oraz ustąpienie uczucia sztywności w okolicach ścięgna Achillesa.
Jak przejść do pozycji psa z głową w dół?
- Rozstaw kolana na szerokość bioder. Pochyl się do maty i ułóż na niej dłonie.
- Wypchnij się mocno z rąk, tak aby unieść biodra ku górze. Wyprostuj plecy, staraj się kierować klatkę piersiową do maty.
- Próbuj wyprostować kolana i przykleić pięty do podłogi. Rób to bardzo powoli, z wydechem rozluźniaj mięśnie i pogłębiaj pozycję. Nie zadzieraj głowy do góry, myśl o tym, aby była ona przedłużeniem kręgosłupa. Pies z opuszczoną głową bardzo relaksuje i intensywnie rozciąga tylne mięśnie nóg oraz wydłuża i odciąża kręgosłup.
- Nie spiesz się, wytrzymaj w każdej pozycji tyle, ile czasu potrzebujesz.
Joga dla biegaczy: ardha candrasana (półksiężyc)
Wykonując ardha candrasanę rozciągniesz mięśnie przywodzicieli uda, których prawidłowe funkcjonowanie odpowiedzialne jest za stabilizację kończyn i łączenie kolan.
Jak zrobić pozycję półksiężyca?
- Stań prawym bokiem do ściany.
- Ustaw prawą stopę równolegle do ściany.
- Zegnij prawą nogę w kolanie i pochyl się ciałem do tej nogi. Wyprostuj nogę.
- Prawą rękę oprzyj na podłodze. Jeśli nie sięgasz do podłogi, oprzyj dłoń na kostce do jogi.
- Lewą nogę skieruj do tyłu, odkręć biodra i klatkę piersiową, tak aby dotknąć plecami do ściany.
- Wytrzymaj w pozycji około minuty.
- Powtórz ćwiczenie stając lewym bokiem przy ścianie.
Czym jest savasana?
Savasana to ,pozycja trupa (nieboszczyka)’, czyli asana rozluźniająca i relaksująca po wykonanych ćwiczeniach.
Połóż się na plecach, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Zamknij oczy. Niech twój umysł pozostanie czujny, staraj się w tej pozycji nie zasypiać. Pozwól ciału na relaks i poczuj to, co dzieje się wewnątrz ciebie. Z każdym wydechem rozluźniaj kolejne partie mięśni, rozpoczynając od stóp, a kończąc na głowie.