Pilates, joga czy bodyart – która forma aktywności będzie odpowiednia dla ciebie?
Joga, pilates lub bodyart to doskonałe zajęcia na poprawienie sylwetki. Dowiedz się, na czym polegają i wybierz trening najlepszy dla siebie. Sprawdź, czym się różnią i co je łączy.
Spis treści
- Pilates i bodyart - rewelacyjne ćwiczenia na kręgosłup
- Pilates - inspirowany jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi
- Bodyart - połączenie jogi, oddechu i tańca
- Joga - system ćwiczeń fizycznych i doskonalenia duchowego
Ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, aerobik, czy inne formy średniointensywnego ruchu pozwalają dość efektywnie spalać tłuszcz (zwłaszcza jeśli połączy się je z odpowiednim sposobem odżywiania). Siłownia natomiast pozwala, poprzez ćwiczenia odpowiednich grup mięśniowych, na wymodelowanie tych partii ciała, które chcesz poprawić. Ten sposób ćwiczenia angażuje za każdym razem tylko jedną grupę mięśni.
Czasem jednak warto zastanowić się nad alternatywą. Coraz popularniejsze są pilates i bodyart. Jeśli chcesz poprawić postawę, przestać się garbić i sprawić, by sylwetka stała się bardziej sportowa, najlepiej wybrać ćwiczenia, które będą angażować jednocześnie wiele mięśni i pozwolą na ich harmonijny rozwój. Taki trening ma jeszcze jedną zaletę: wysmukla i „wyciąga“ sylwetkę, wydłużając mięśnie. Natomiast w czasie ćwiczeń na siłowni mięśnie skracają się i zbijają (dlatego po treningu należy się zawsze rozciągać).
Pilates i bodyart - rewelacyjne ćwiczenia na kręgosłup
Zarówno bodyart jak i pilates mają na celu przede wszystkim wzmocnienie centralnej części ciała i zbawiennie działają na kręgosłup. Przy siedzącym trybie życia to zaleta nie do przecenienia!
Ćwiczenia te angażują mięśnie całego ciała, wykonywane są z wykorzystaniem naszego własnego ciężaru i mają kilka wersji, również dla osób mniej sprawnych fizycznie. To nie koniec ich zalet. Podkreślając konieczność harmonii między duchem a ciałem, metody te odprężają i relaksują. Treningi odbywające się przy spokojnej muzyce, pozwalają się odstresować i zapomnieć o codziennym zabieganiu.
Pilates - inspirowany jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi
Pilates stworzony prawie sto lat temu przez niemieckiego gimnastyka Josepha Pilatesa to system ćwiczeń, które mają przede wszystkim zwiększyć świadomość własnego ciała.
Inspirację stanowiły elementy jogi, baletu i ćwiczeń siłowych. Istnieje wiele odmian pilatesu, do niektórych niezbędne są specjalne urządzenia, ale do efektywnego ćwiczenia wystarczy tak naprawdę tylko mata.
Czytaj też: Rodzaje mat do ćwiczeń
Osoby początkujące są często zdziwione – część z ćwiczeń jest im doskonale znana z lekcji wychowania fizycznego. Jeśli jednak mają one wrażenie, że nie osiągną niczego, robiąc to, co robili już wiele lat temu, są w wielkim błędzie. Stosowanie się do reguł Pilatesa bardzo szybko pozwoli dostrzec siłę i zalety tej metody.
Wystarczy pamiętać o podstawach: wolnym i dokładnym wykonywaniu wszystkich ćwiczeń, ćwiczeniu w rytmie własnego oddechu i w pełnej koncentracji, stosowaniu się do zaleceń w kwestii ilości powtórzeń i regularności ćwiczeń, będącej podstawą sukcesu. Istotne jest także w pilatesie spinanie mięśni brzucha, by wytworzyć rodzaj naturalnego gorsetu chroniącego kręgosłup.
Bodyart - połączenie jogi, oddechu i tańca
To nowa, powstała zaledwie kilkanaście lat temu metoda, która bardzo szybko zdobywa sobie zwolenników w Europie i Ameryce. Jej twórca, Robert Steinbacher, wykorzystał w niej swoje wieloletnie doświadczenie taneczne i fitnessowe. Bazując na jodze, ćwiczeniach rehabilitacyjnych i klasycznych technikach regulacji oddechu, stworzył system ćwiczeń doskonały dla współczesnego, zabieganego i zapracowanego człowieka. Podstawą bodyartu jest połączenie treningu i relaksu, oraz wykorzystanie funkcji poszczególnych mięśni i organów ludzkiego ciała. Podmiotem tej metody jest człowiek jako całość. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim odzyskanie świadomości własnego ciała.
Steinbacher zwrócił uwagę na to, że ćwiczenia na przyrządach dostępnych w siłowni z jednej strony pozwalają na poprawienie kondycji ciała, ale jednocześnie oddzielają wysiłek fizyczny od naturalnych zdolności ruchowych ciała. Uznał więc, że „człowiek musi się nauczyć, jak przejąć odpowiedzialność za własne ciało“. Efektem ćwiczeń jest nie tylko smuklejsza i zgrabniejsza sylwetka, ale i wewnętrzny spokój i relaks.
Joga - system ćwiczeń fizycznych i doskonalenia duchowego
Skoro pilates i bodyart sporo czerpią z jogi, czy nie lepiej byłoby się zwrócić w kierunku źródła? Choć ćwiczenie jogi jest godne polecenia, należy pamiętać, że joga jest skomplikowanym systemem, obejmującym nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również (kto wie, czy nie ważniejsze) ćwiczenia duchowe. A także zmianę sposobu odżywiania i stylu życia. Kto nie jest na to gotowy, a chciałby poprawić sylwetkę, powinien zacząć od metod skupiających się na aspekcie fitnessowym. Być może będzie to pierwszy krok w kierunku jogi?
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: