Nie masz czasu ćwiczyć w ciągu dnia? Nocne treningi są dla ciebie

2015-01-21 15:51

Prawie połowa Europejczyków twierdzi, że nie ćwiczy, bo nie ma na to czasu. W odpowiedzi na tę wymówkę część klubów fitness rozszerzyło ofertę i proponuje treningi przez całą dobę. Zobacz, czy warto skorzystać z opcji ćwiczeń 24 h i kto najczęściej trenuje w nocy.

Nie masz czasu ćwiczyć w ciągu dnia? Nocne treningi są dla ciebie
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli zamierzasz biegać nocą, trenuj z kilkoma osobami - będzie ci raźniej i zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

Spis treści

  1. Kto odwiedza kluby fitness w nocy?
  2. Nocny trening biegowy lub kolarski
  3. Chcesz spróbować biegania w nocy? Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

Aby ułatwić treningi o każdej porze dnia i nocy, powstały całodobowe kluby fitness. Niewątpliwą zaletą takich siłowni jest to, że nie trzeba się z treningiem spieszyć. Wiedzą o tym zwłaszcza kobiety, które próbują pogodzić obowiązki domowe i zawodowe i często brakuje im już czasu na zadbanie o kondycję fizyczną.

Z rana metabolizm jest najszybszy, a dodatkowe pobudzenie go ćwiczeniami pomaga na szybsze spalenie tłuszczyku, niż w późnych godzinach popołudniowych - tak brzmią standardowe zalecenia trenerów. Jednak zdaniem niektórych ekspertów, powinniśmy wybrać porę do ćwiczeń zgodną z zegarem biologicznym i trenować wtedy, kiedy czujemy się najlepiej, czyli np. wieczorem lub w nawet w nocy. Ponadto, podczas nocnych i wieczornych treningów mamy możliwość zrzucenia nie tylko wagi, ale też pozbycia się stresu, jaki nagromadził się w ciągu całego dnia.

Czytaj też: O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć?

Kto odwiedza kluby fitness w nocy?

Całodobowe kluby fitness dopiero zaczynają otwierać się w naszym kraju, ale już zdobyły zainteresowanie wśród niektórych grup społecznych. Korzystają z nich osoby pracujące na zmiany, czyli przede wszystkim służby mundurowe (policjanci, strażacy) i lekarze. Nocne treningi wybierają też pracownicy centrów handlowych, którzy kończą pracę dopiero o godzinie 23, a chcieliby zadbać o kondycję.

- Dla wielu osób pracujących do późna, całodobowy klub fitness jest świetnym rozwiązaniem, bo jeśli nie uda im się wykonać treningu przed pracą, zawsze po niej mogą nadrobić ćwiczenia. Zauważamy taką tendencję wśród członków naszego klubu, którzy podkreślają, że oprócz ceny najważniejszym kryterium wyboru były właśnie godziny otwarcia – mówi Marcin Piotrowski, club manager jednego z  całodobowych klubów fitness, gdzie niemal jedna piąta klubowiczów ćwiczy w nocy.

Inna grupa odwiedzających całodobowe kluby fitness to ranne ptaszki. Trening o piątej nad ranem jest czasami jedynym rozwiązaniem dla zapracowanych biznesmenów. Skoro świt lubią ćwiczyć też sportowcy czy zawodowi trenerzy, a także cudzoziemcy.

Nocny trening biegowy lub kolarski

Inaczej niż w klubie fitness wygląda nocny trening na świeżym powietrzu. Idąc na rower po zmroku, kolarz montuje lampki, zakłada kask i czołówkę. Biegając po ciemku, można poczuć się jak uczestnik ultramaratonu, na których zawodnicy nie przestają biec nawet w nocy. Taki trening wymaga większego skupienia uwagi, większego refleksu i uczy poruszania się w terenie w zmiennych warunkach.

Nocne bieganie podnosi poziom adrenaliny, a największym wyzwaniem w czasie takiego treningu jest pokonanie lęku, który towarzyszy człowiekowi, kiedy biegnie w ciemności.

Według statystyk, najwięcej kontuzji powstaje podczas porannego biegania. Treningi wieczorne i nocne są o wiele bezpieczniejsze, bo ciało po całym dniu jest rozciągnięte i mniej podatne na urazy.

Ważnym zagadnieniem jest też bezpieczeństwo w czasie nocnego biegania. Jeśli zamierzasz spróbować, do obowiązkowego zestawu sprzętu biegowego dodaj odblaski na kostki i ramiona. Możesz założyć odblaskową koszulkę i koniecznie latarkę-czołówkę.

Ważne

Chcesz spróbować biegania w nocy? Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

1. Biegaj w oświetlonych miejscach - tylko tam, gdzie dochodzi światło latarni i kręcą się przechodnie. Unikaj miejsc opuszczonych i ciemnych, parków i terenów niezamieszkanych.

2. Na czas nocnego treningu zrezygnuj z drogich gadżetów, aby nie stały się łupem podejrzanych typów, a jeśli jesteś kobietą to szczególną uwagę zwróć na fason swojego stroju - dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z ubrań podkreślających atuty kobiecego ciała.

3. Muzyki słuchaj tylko przed wyjściem z domu. Biegając nocą musisz wyostrzyć wszystkie zmysły, a skoro wzrok nie potrafi zobaczyć wszystkiego w ciemności, musisz więcej słyszeć.