20 produktów, które obniżają cholesterol. Większość masz w kuchni

2020-06-17 9:42

Niemal trzy czwarte dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. W jego obniżeniu mogą pomóc nie tylko leki, ale także zmiana stylu życia - a przede wszystkim diety. Które produkty warto uwzględnić w codziennym menu, by stopniowo zmniejszać ilość złego cholesterolu we krwi?

cholesterol
Autor: Getty Images

Cholesterol nie cieszy się dobrą opinią. Tymczasem fakty są takie, że bez niego organizm nie może się obejść - substancja ta wchodzi w skład błon większości komórek, uczestniczy również w procesach wytwarzania hormonów. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy cholesterolu jest zbyt dużo, gdyż jego namiar odkłada się wówczas w ścianach tętnic, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe.

A to już prosta droga do problemów sercowo-naczyniowych, będących blisko połowy przypadków wszystkich przedwczesnych zgonów. Właśnie dlatego każdy dorosły człowiek raz do roku powinien skontrolować poziom cholesterolu we krwi, a w razie potrzeby obniżać jego niekorzystną frakcję - LDL.

A pomogą w tym nie tylko leki, lecz również niektóre produkty spożywcze. Poznaj 20 najskuteczniejszych pogromców złego cholesterolu.

Fasolka szparagowa - to bogate źródło krzemu, a gdy tego pierwiastka brakuje, blaszka miażdżycowa odkłada się łatwiej i szybciej. Brązowy ryż - zawiera kwas foliowy, który wspomaga likwidację blaszki miażdżycowej.

Natka pietruszki - w jej składzie są kumaryny, cenne substancje, które zmniejszają nie tylko poziom złego cholesterolu LDL, ale także krzepliwość krwi, obniżają również ciśnienie tętnicze.

Soczewica - bogata w potas i magnes, a także białko roślinne, które zastępuje białko pochodzenia zwierzęcego.

Kakao - zawiera cenne antyoksydanty, których jedną z głównych właściwości jest hamowanie procesu utleniania cholesterolu, co zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych.

Soja - jedząc jej zaledwie 30-50 g dziennie możesz obniżyć całkowite stężenie cholesterolu nawet o 10 proc.

Margaryna dobrej jakości-  to źródło steroli roślinnych, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym i zwiększają jego wydalanie.

Siemię lniane - bogate w naturalne statyny, czyli substancje obniżające poziom złego cholesterolu LDL. Pochłania cholesterol i pomaga usuwać go wraz z kałem.

Śledzie – źródło cennych kwasów omega-3, które stymulują produkcję substancji zapobiegających zlepianiu się płytek krwi i odkładaniu blaszek miażdżycowych.

Płatki owsiane - zawierają beta-glukany, związki, które obniżają poziom cholesterolu.

Olej rzepakowy - bogaty w cenne fitosterole, zmniejszające wchłanianie się cholesterolu w jelitach.

Olej z czarnuszki - źródło kwasów omega-3, zapobiegających tworzeniu się blaszki miażdżycowej i omega-6, które działają przeciwzapalnie.

Czosnek - obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiega również procesom zapalnym w naczyniach krwionośnych. Orzechy brazylijskie - zawierają selen, który podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, a zmniejsza poziom złego LDL.

Karczochy - dzięki zawartej w nich cynarynie obniżają całkowity poziom cholesterolu nawet o 20 proc.

Sok z czarnej porzeczki - dostarcza witaminy C, która uszczelnia ścianki tętnic i zapobiega przyleganiu do nich tłuszczów, a także odkładaniu się blaszki miażdżycowej.

Grejpfrut - jeden dziennie (lub szklanka soku) obniża poziom LDL

Dynia - zawiera karotenoidy, które hamują proces utleniania lipidów i odkładania się blaszek miażdżycowych.

Grzyby shitake (twardziak jadalny) - zawierają eritadeninę, która znacząco obniża poziom cholesterolu.

Czerwone wytrawne wino - badania dowodzą, że kieliszek dziennie (nie więcej, niż 150 ml) ogranicza zagrożenie chorobą wieńcową o 32 proc. i podnosi poziom dobrego cholesterolu.

Kontrola poziomu cholesterolu
Sonda
Czy regularnie wykonujesz badania profilaktyczne?