Chroni serce, redukuje obrzęki i obniża ciśnienie krwi. Teraz jest najlepszy czas na zbiór owoców
Herbata z jarzębiny to napój, który kiedyś bardzo często gościł na stołach naszych babć. Z czasem jednak zapomnieliśmy o prozdrowotnym działaniu tej rośliny. Ostatnio jednak znów wraca do łask zarówno w formie naparów jak i konfitury.
Jarzębina, a właściwie jarząb pospolity ma wiele cennych właściwości. Naukowcy wskazują na działanie antyoksydacyjne, czy przeciwbakteryjne. Picie naparu z tych jesiennych owoców może być pomocne w pozbyciu się obrzęków oraz wspomóc pracę nerek i chronić je przed chorobami.
Herbata z jarzębiny. Jakie właściwości mają pomarańczowe owoce?
W dawnej medycynie ludowej owoce jarzębiny stosowano w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, płucnych, nerek, wątroby i układu krążenia. Naukowcy wskazują, że udokumentowano także działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeczyszczające, przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe, przeciwgorączkowe czy rozszerzające naczynia krwionośne.
Niemniej przez wzgląd na lekko gorzki i kwaśny smak stopniowo z czasem odchodzono od stosowania jarzębiny, lub zamiast naparu przyrządzano konfiturę z dodatkiem cukru. Badacze wskazują, że owoce te zawierają cenne składniki bioaktywne takie jak:
- polifenole,
- karotenoidy,
- kwasy organiczne,
- witaminy,
- mikroelementy,
- fitoaleksyny.
Jednak najbardziej znane są proantocyjanidyny oraz kwasy chlorogenowe i neochlorogenowe. Ponadto w drobnych jagodach znajdują się karotenoidy, a także witamina B2, E i C.
Na co pomaga herbata z jarzębiny? Nie tylko układ moczowy
Badacze na przestrzeni lat ustalili, że owoce jarzębiny wspierają układ sercowo-naczyniowy, obniżając ciśnienie krwi. Dodatkowo stwierdzono, że jarzębina wykazuje intensywną aktywność przeciwko bakteriom takim jak metycylinowrażliwy Staphylococcus aureus, metycylinooporny Staphylococcus aureus i Enterococcus faecalis, ale także E. coli i Pseudomonas aeruginosa. A to sprawia, że roślina ta ma działanie nefroprotekcyjne i wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych.
Substancje bioaktywne, czyli antyoksydanty zwalczają także stres oksydacyjny, który stanowi przyczynę nefrotoksyczności. A zatem picie herbaty z jarzębiny może pomóc w leczeniu chorób nerek, o ile lekarz nie uzna, że taka praktyka będzie kolidować z zastosowaną farmakoterapią.
Moczopędne działanie naparu sprawia, że łatwiej pozbyć się obrzęków i nagromadzonej w organizmie wody. Dzięki czemu możemy zmniejszyć obwód talii, czy innych partii ciała, w których zebrała się woda. Poza tym owoce jarzębiny mają dużo cennego błonnika, co wspomaga proces odchudzania. Napar warto spożywać także w trakcie dolegliwości żołądkowych.
Przepis na herbatkę z jarzębiny
Herbatę można przygotować zarówno ze świeżych jak i suszonych owoców. Dlatego warto zebrać większą ilość i wysuszyć na słońcu lub w suszarce do grzybów i owoców.
Składniki:
- 2 grona jarzębiny,
- plasterek imbiru,
- łyżeczka miodu.
Sposób przygotowania:
Owoce przebrać i zostawić wyłącznie zdrowe jagody. Umyć pod bieżącą wodą. Wrzucić do garnka, zalać litrem wody i zagotować. Odcedzić, ostudzić. Przed wypiciem herbaty z jarzębiny dodać plasterek imbiru i łyżeczkę miodu.