Cieciorka a ciecierzyca - czym się różnią? Sprawdź, która lepsza na niedzielny obiad
Cieciorka to nie jest zdrobnienie od ciecierzycy, a obie nazwy nie odnoszą się do soczewicy, chociaż takie "informacje" możesz spotkać w mediach. To różne rośliny strączkowe, czasem występujące razem w jednym przepisie. Faktycznie, niełatwo je odróżnić na pierwszy rzut oka, ale z pewnością zasługują, by znaleźć dla nich miejsce w swoim jadłospisie.
Raczej nic złego się nie stanie, jeśli do przepisu, w którym wykorzystywana jest cieciorka, użyjesz ciecierzycy, bądź odwrotnie. Chociaż to różne rośliny, są blisko spokrewnione - należą do tej samej rodziny bobowatych. Są strączkami o zbliżonych właściwościach, pełnymi dobrego białka.
Ich bliską krewną jest też soczewica i jeśli trafisz na te rośliny w sklepie, nie wahaj się. Z każdej zrobisz coś dobrego.
Ciecierzyca - dlaczego warto ją jeść
Ciecierzyca bywa też nazywana grochem włoskim. Jest uprawiana w krajach śródziemnomorskich, a także w Indiach, Chinach, Meksyku, Ameryce Południowej czy w Australii. Łatwo adaptuje się w różnych klimatach, okazuje się dość odporna na niedobory wody.
To nie tylko składnik hummusu czy falafela. Ta roślina strączkowa może stanowić podstawę zdrowych dań, typu wegetariański gulasz czy leczo, ponieważ dostarcza do organizmu wiele substancji odżywczych. Obfituje w witaminy, kwas foliowy, magnez, potas, żelazo. Dzięki duże zawartości błonnika daje poczucie sytości i wspomaga pracę jelit. Jest również bogata w antyoksydanty, które chronią przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.
Bywa polecana na odchudzanie. Ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jej jedzenie reguluje poziom glukozy we krwi. Spora zawartość błonnika i białka, a także mała ilość tłuszczu sprawia, że wydaje się idealna podczas diety redukcyjnej wprost wymarzony składnik diety redukcyjnej. Dodatkowo -syci na dłużej, więc po pysznym posiłku długo nie odczuwasz głodu i masz szansę zachować zalecaną przerwę między posiłkami.
Cieciorka - dlaczego warto ją jeść
Cieciorka to po prostu inna roślina, chociaż różnice w praktyce nie mają większego znaczenia. Nasiona cieciorki są mniejsze od ciecierzycy, mają równe kształty, są gładkie i błyszczące.
Obie rośliny mają podobny smak i właściwości. Różnica między cieciorką a ciecierzycą jest zatem niewielka. Możesz je wykorzystywać zamiennie, łączyć itp.
To może jednak soczewica?
Marzy ci się jednak jakaś różnorodność? Pozwoli na nią soczewica, krewniaczka pań na c. Już choćby ze względu na barwę oferuje urozmaicenie. W sprzedaży dostępna jest soczewica czerwona, żółta, brązowa, zielona i czarna. Również zawiera sporo witamin, może regulować poziom cukru, ale różni się od ciecierzycy i cieciorki dość wyraźnie.
Przede wszystkim soczewica tak bardzo nie syci, ma mniej kalorii, cukru i tłuszczu. Nadaje się więc jako element farszu czy składnik sałatki, mniej jako podstawa dania, ale łatwiej na niej chudnąć (zwłaszcza na zielonej), jeśli wystarczy ci silnej woli.