Czy woda gazowana jest dobra na odchudzanie? Kluczem jest pewien mechanizm
Podczas odchudzania sięgamy często po więcej błonnika czy koktajle, których celem jest przyspieszenie metabolizmu. Okazuje się jednak, że rozwiązanie może być dużo łatwiejsze. Najnowsze badania wskazują, jak na organizm wpływa picie gazowanej wody.
Wiemy, że odpowiednia dawka wody jest ważna dla pracy wszystkich narządów, w tym także jako wsparcie układu pokarmowego. Dzięki temu unikamy zaparć i nagromadzonej w organizmie wody. Tym razem jednak japoński badacz dr Akira Takahashi z Dialysis Center, Tesseikai Neurosurgery Hospital zauważa, że gazowana woda poprzez zwiększenie wchłaniania glukozy może naturalnie przyspieszyć proces odchudzania.
Jaką wodę pić, aby schudnąć?
Najnowsze badania opublikowane 21 stycznia 2025 roku na łamach British Medical Journal odnoszą się do raportu z 2004 roku, w którym wskazano, że woda gazowana przyczynia się do zwiększenia uczucia sytości. Dodatkowo ustalono, że wpływa na motorykę żołądka i powoduje niższe stężenie glukozy w surowicy. Niemniej opisane mechanizmy nie są do końca jasne. Stąd postanowiono bliżej przyjrzeć się opisanym zależnościom.
Dr Akira Takahashi postanowił to sprawdzić i w tym celu porównał proces picia wody gazowanej z hemodializą, w trakcie której krew podlega filtracji, by usunąć odpady i nadmiar wody kiedy nerki nie są w stanie samodzielnie tego wykonać.
W trakcie hemodializy wytwarza się dwutlenek węgla, podobnie jak kiedy pijemy wodę gazowaną i CO2 wchłaniane jest poprzez wyściółkę żołądka, a następnie przekształca się w wodorowęglan (HCO3) w czerwonych krwinkach. Proces ten przyspiesza wchłanianie i wykorzystanie glukozy poprzez aktywację kluczowych enzymów.
Obserwacje kliniczne podczas hemodializy pokazują, że poziom glukozy we krwi spada, gdy krew przechodzi przez dializator, pomimo wyższego poziomu glukozy w roztworze dializacyjnym na początku. Chociaż te odkrycia sugerują, że woda gazowana może pośrednio promować utratę wagi poprzez zwiększenie wychwytu i wykorzystania glukozy we krwi, kontekst jest kluczowy
- wyjaśnia dr Takahashi.
Naukowiec podkreśla, że minimalna redukcja glukozy uzyskana na skutek picia gazowanej wody sprawia, że nie można jej traktować jako samodzielne rozwiązanie w celu utraty masy ciała. Ważna będzie zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Sięganie po wodę gazowaną może być dodatkowym wsparciem, a nie jedynym rozwiązaniem.
Potrzebną są także kolejne badania kliniczne dokładnie opisujące mechanizm odpowiadający za wpływ wody gazowanej na obniżenie glikemii i utraty masy ciała.
Woda gazowana nie dla każdego. Kto nie powinien jej pić?
Poza tym, że sama woda gazowana nie sprawi, że zaczniesz chudnąć, to trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy powinien ją pić. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wrażliwym układem trawiennym. A zatem w grę wchodzi refluks, wrzody żołądka, zapalenie dwunastnicy, lub ściany żołądka, choroby zapalne jelit.
Główne obawy obejmują wzdęcia, gazy, a w niektórych przypadkach zaostrzenie niektórych objawów związanych z zaburzeniami trawienia, takimi jak zespół jelita drażliwego lub choroba refluksowa przełyku
- podkreśla naukowiec.
Jednym słowem, ważny jest umiar w spożywaniu gazowanej wody, aby uniknąć dyskomfortu i jednocześnie czerpać z jej korzyści metabolicznych.