Dieta podnosząca poziom testosteronu. Każdy mężczyzna powinien spróbować
Już od kilku dekad zauważa się sukcesywny spadek testosteronu w populacji. Hormon ten odpowiada m.in. za rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, obecność masy mięśniowej, ale też za siłę, poziom libido i płodność. Czy są naturalne sposoby na podwyższenie poziomu testosteronu? Tak - i zaskoczy was fakt, że macie je w zasięgu ręki.
Czy można naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Dobrze dobrana dieta pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. U osób, które borykają się ze zbyt niskim poziomem tego hormonu, właściwe żywienie może działać pomocniczo, aby zwiększyć jego wydzielanie przez organizm.
Co istotne, testosteron, choć kojarzony jako "męski" hormon, jest produkowany również przez organizmy kobiet (podobnie, jak "żeńskie" hormony u mężczyzn). Właściwa gospodarka hormonalna nie tylko odpowiada za cechy "typowe" dla płci, ale reguluje też m.in. struktury kostne, rozkład tkanki tłuszczowej i mięśniowej, bierze udział w procesach krwiotwórczych, wpływa na libido i na płodność, u kobiet także na regularność miesiączkowania.
Wiadome jest, że z wiekiem obniża się poziom pewnych hormonów i do nich należy testosteron. W związku z tym panowie, którzy chcieliby na dłużej zatrzymać młodość, również mogą szukać odpowiedzi na pytanie, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu. Podpowiadamy, jak można to zrobić za pomocą dobrze dobranej diety.
Co jeść, żeby podnieść testosteron
Co ważne, zanim przystąpisz do wspierania organizmu za pomocą diety, warto wykonać badania pod kątem poziomu testosteronu. Być może jest on w normie, a przyczyną niepokojących stanów jest inna dolegliwość? Możliwe jest też, że jakiś stan chorobowy przyczynia się do spadku poziomu testosteronu.
Jeśli wszystkie te aspekty są wykluczone, można wesprzeć się dietą na testosteron. Jedzenie, którego nie może zabraknąć na stole osoby zainteresowanej podniesieniem poziomu testosteronu, to:
- imbir - zmniejsza stres oksydacyjny w jądrach, ponadto korzystnie wpływa na metabolizm i może pomóc zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej. To czynniki, które mogą sprzyjać z kolei podwyższeniu poziomu testosteronu.
- pestki dyni - z uwagi na zawartość cynku. W badaniach potwierdzono związki suplementowania cynku ze wzrostem poziomu testosteronu
- mleko - choć wiele dorosłych osób unika mleka, warto jednak po nie sięgać, jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań związanych np. z nietolerancją laktozy. W mleku znajduje się bor, śladowy pierwiastek, który jednak uważa się za bardzo istotny przy produkcji testosteronu.
- granaty - te owoce są szczególnie bogate w polifenole. Uważa się, że te związki mogą korzystnie wpływać na poziom testosteronu.
- orzechy brazylijskie - są bogate w selen, który wiąże się z produkcją testosteronu.
- łosoś - to ryba bogata w kwasy tłuszczowe, selen i witaminę D. W badaniach udowodniono korzystny wpływ spożywania oleju z łososia na poziom testosteronu w męskich organizmach.
- owoce morza - znasz te opowieści o parach, które długo czekały na potomka i wreszcie udawało się go spłodzić na wakacyjnym wyjeździe? Chociaż romantyczny nastrój i rozluźnienie towarzyszące wakacjom to jedno, jednak równie istotne jest jedzenie owoców morza, które są uważane za afrodyzjak i stanowią też doskonałe źródło cynku, który, jak już wiemy, sprzyja podniesieniu poziomu testosteronu.