Ekspert żywienia zdradza, co je w ciągu dnia. "Musisz cieszyć się tym, co jesz"

2023-04-25 12:45

Gdy Christopher Gardner miał kilkanaście lat, zajadał się niezdrowym jedzeniem. Dziś jego wybory żywieniowe wyglądają zupełnie inaczej. Profesor zajmujący się tematem żywienia wyjaśnia, na czym opiera swoją dietę i co jada każdego dnia.

Ekspert żywienia zdradza, co je w ciągu dnia. Musisz cieszyć się tym, co jesz
Autor: YouTube Nutrition Made Simple! Ekspert żywienia zdradza, co je w ciągu dnia. "Musisz cieszyć się tym, co jesz"

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) stworzyło specjalny cykl, w którym prosi ekspertów zajmujących się żywieniem, o wyjaśnienie, jakimi zasadami kierują się we własnym życiu. Na to pytanie odpowiedział prof. Christopher Gardner z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Naukowiec na co dzień zajmuje się aspektami związanymi z żywieniem. Działa także na rzecz poprawy systemu żywieniowego i zachęca innych do stosowania zdrowszej diety oraz stylu życia.

Profesor nie je mięsa

Prof. Gardner podkreśla, że jego obecna dieta to "połączenie bezkompromisowej smakowitości, zdrowia, praw i dobrostanu zwierząt oraz sprawiedliwości społecznej", której podstawą jest zrównoważenie środowiska oraz aspekty związane z pracą ludzi w przemyśle spożywczym. Lecz nie zawsze tak było.

Specjalista dorastał w Nowej Anglii, gdzie jadał standardową "dietę amerykańską" bogatą w żywność przetworzoną. - Słodkie płatki zbożowe na śniadanie, hamburgery lub hot dogi na lunch, pieczeń wołowa, kotlet schabowy, pierś z kurczaka z jakimś ziemniakiem na obiad. Piłem kilka napojów gazowanych dziennie – przyznał w rozmowie z AHA.

Dziś ekspert nie je mięsa, a powód tej decyzji zaskakuje. Gardnera rzuciła dziewczyna, która była wegetarianką. Myślał, że ją odzyska, gdy sam zrezygnuje ze spożywania mięsa.

Po kilku miesiącach takiej diety okazało się to łatwiejszym wyborem i zdecydowanie bardziej satysfakcjonującym dla młodego wówczas naukowca. - Teraz jem coś, co można by uznać za przeciwieństwo wszystkiego, co jadłem, gdy dorastałem – dodał.

Jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia

Zdrowe posiłki, które profesor jada codziennie

W typowy dzień profesor jada jeden z zestawów: płatki owsiane z dodatkiem orzechów i owoców, tost z awokado oraz kimchi lub musli z niesłodzonym mlekiem sojowym, orzechami pekan i bananem. Zawsze śniadanie je w towarzystwie filiżanki kawy bez dodatku cukru, ale za to ze spienionym, niesłodzonym mlekiem sojowym.

- Mój typowy lunch to resztki obiadu z poprzedniego tygodnia lub sałatka – wyjaśnia profesor. Sałatka eksperta składa się zazwyczaj z tego, co znajduje się aktualnie w jego lodówce. Zawsze jednak jest to mieszanina zieleni oraz czterech lub pięciu kolorowych warzyw. Dodaje też do dania np. fasolę, orzechy, greckie oliwki, suszone pomidory, oliwę z oliwek, awokado i ocet. Na końcu otrzymuje posiłek z wysoką zawartością zdrowych tłuszczów i białek.

Kolacje prof. Gardnera są różne. Często sięga po zupy np. z dyni lub soczewicy, kasztanów i szczawiu, w których najczęściej lądują orzechy. - Są świetne, bo część mogę zjeść tego dnia, część mieć w lodówce na jutro, a część zamrozić na kolejny dzień – wyjaśnia.

Ekspert gotuje także dla rodziny, w tym dwóch licealistów, którzy preferują proste i szybkie potrawy. Dlatego często przyrządza makaron z warzywami i dodatkiem przypraw oraz ulubionego gotowego sosu. Czasami serwuje swoim bliskim pieczoną główkę kalafiora z dodatkiem przypraw.

Rady, które pomogą zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze

Prof. Christopher Gardner radzi także, jak zmienić złe nawyki żywieniowe na zdrowsze. – Bądź realistą, wprowadzaj zmiany w takim tempie, w jakim czujesz się najbardziej komfortowo. Wszystko naraz lub powoli w czasie, bo każdy jest inny – podkreśla. Wyjaśnia również, że warto skupić się na dodawaniu niż wykluczaniu produktów.

- Unikanie jest jak kara. Dodawanie wydaje się odkrywaniem i eksperymentowaniem. Gdy już coś dodasz, w naturalny sposób wyprzesz coś innego – zaznaczył. Naukowiec przypomina o tym, jak ważna jest radość z jedzenia. - Musisz cieszyć się tym, co jesz, i musi to być praktyczne. Jeśli ci się to nie spodoba i jeśli nie jest praktyczne, będzie trudne w utrzymaniu – dodał prof. Gardner.