Kalarepa - właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii ma kalarepa?

2020-07-17 10:16

Kalarepa to warzywo, które ma wiele wartości odżywczych. Zawiera niemalże wszystkie witaminy i pierwiastki mineralne i chroniącą oczy luteinę. Jednak mało kto wie, że jest źródłem izotiocyjanów i indoli - substancji, które chronią organizm przed rozwojem nowotworów.  Sprawdź, jakie jeszcze właściwości i wartości odżywcze ma kalarepa.

KALAREPA - właściwości i wartości odżywcze. Ile kalorii ma kalarepa?
Autor: Thinkstockphotos.com KALAREPA to warzywo, którego właściwości i wartości odżywcze były doceniane już w starożytnym Rzymie.

Kalarepa jest blisko spokrewniona z sałatą, kapustą, brokułami, jarmużem i kalafiorem. Zawiera dużo witamin i składników mineralnych. Jest dobrym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Kalarepa w Polsce jest popularną rośliną uprawną.

Spis treści

  1. Kalarepa - właściwości przeciwnowotworowe
  2. Kalarepa - właściwości grzybo- i bakteriobójcze
  3. Kalarepa na zdrowe oczy
  4. Liście kalarepy dla anemików
  5. Liście kalarepy na oczyszczenie organizmu
  6. Kalarepa a odchudzanie
  7. Kalarepa - zastosowanie w kuchni
  8. Kalarepa - jak kupować i przechowywać?

Kalarepa - właściwości przeciwnowotworowe

Kalarepa, podobnie jak inne zielone warzywa liściaste, ma właściwości przeciwnowotworowe. Z badań opublikowanych przez chińskich naukowców na kongresie American Association for Cancer Research w Chicago w 2012 roku wynika, że kalarepa - razem z sałatą, kapustą, brokułami, jarmużem i kalafiorem - zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, a nawet pomaga pokonać chorobę. W eksperymencie wzięło udział 5 tys. kobiet z tym nowotworem w różnym stopniu zaawansowania.

Okazało się, że kobiety, które ciągu 3 lat od rozpoznania choroby spożywały około kilogram dziennie warzyw kapustnych, były mniej zagrożone przedwczesną śmiercią. Poza tym zmniejszyło się ryzyko nawrotu nowotworu.

Za właściwości przeciwnowotworowe kalarepy odpowiadają związki siarkowe – glukozynolany, które rozkładają się na dwie substancje: izotiocyjany i indole.

Warto wiedzieć, że szczególnie wysoką zawartość glukozynolanów mają wasabi (165-281 mg/100 g) i chrzan (12-160 mg/100 g), a także właśnie warzywa należące do rodziny Cruciferae - kalafior (23-43 mg/100 g), rzodkiewka czarna (81-92 mg/100 g), brokuły (surowe - 19-127 mg/100 g), jarmuż, rzeżucha (20-658 mg/100 g).

Natomiast w 100 g kalarepy znajduje się 40-52 mg tych substancji.

Naukowcy podkreślają jednak, że dla określenia dokładnych mechanizmów działania tych substancji konieczne są dalsze badania, zarówno na modelach zwierzęcych, jak i u ludzi.

Warzywa strączkowe - dlaczego warto je jeść?
To ci się przyda

Wartości odżywcze kalarepy surowej/gotowanej (w 100 g)Wartość energetyczna - 27/29 kcalBiałko ogółem - 1.70/1.80 gTłuszcz - 0.10/0.11 gWęglowodany - 6.20/6.69 g (w tym cukry proste 2.60/2.80)Błonnik - 3.6/1.1 gWitaminyWitamina C – 62/54 mgTiamina – 0.050/0.040 mgRyboflawina – 0.020/0.020 mgNiacyna - 0.400/0.390 mgWitamina B6  - 0.150/0.154 mgKwas foliowy -  16/12 µgWitamina A – 36/35 IUWitamina E – 0.48/0.52 mgWitamina K - 0.1/0.1 µgMinerałyWapń – 24/25 mgŻelazo - 0.40/0.40 mg Magnez - 19/19 mgFosfor - 46/45 mg Potas - 360/340 mgSód – 20/21 mg Cynk - 0.03/0.31 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Kalarepa - właściwości grzybo- i bakteriobójcze

Izotiocyjany i indole wykazują także działanie grzybo- i bakteriobójcze. Mogą zwalczyć m.in. bakterię H. pylori, która w większości przypadków odpowiada za rozwój wrzodów żołądka i dwunastnicy.

W związku z tym regularne spożywanie kalarepy i innych warzyw kapustnych może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.

Kalarepa na zdrowe oczy

Kalarepa jest źródłem luteiny - substancji, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Luteina to żółty barwnik (w niektórych warzywach maskowany jest przez zielony barwnik roślinny – chlorofil), który w największej ilości gromadzi się w plamce żółtej oka, odpowiedzialnej za prawidłowy proces widzenia. Chroni także oko przed promieniowaniem UVA i UVB.

Należy jednak pamiętać, że luteina traci swoje właściwości pod wpływem długiego gotowania czy nawet siekania warzyw metalowym nożem.

Ważne

Jadalna jest zarówno zgrubiała, kulista łodyga, którą fachowcy określają „jabłkiem” (może być zielona, żółtawa lub w niebieskawym, fioletowym odcieniu), jak i liście na długich ogonkach, które są zacznie bogatsze w prozdrowotne substancje. Liście zawierają zdecydowanie więcej witaminy C, białka, wapnia w porównaniu ze zgrubieniami.

Liście kalarepy dla anemików

Liście kalarepy są skarbnicą żelaza. W związku z tym powinny je włączyć do diety zwłaszcza osoby zmagające się z niedokrwistością wynikającą z niedoboru tego pierwiastka.

Liście kalarepy na oczyszczenie organizmu

Liście kalarepy są skarbnicą chlorofilu - związku, który wykazuje właściwości detoksykacyjne. Wspiera pracę wątroby w procesie usuwania toksyn z organizmu, a także reguluje perystaltykę jelit, hamuje stany zapalne i przyspiesza gojenie ran.

Kalarepa a odchudzanie

Kalarepę powinny włączyć do diety osoby odchudzające się. Kalarepa jest niskokaloryczna (27 kcal/100 g) i można ją podgryzać zamiast słodyczy lub niezdrowych chipsów. Poza tym zawiera błonnik, który jest nieodłącznym elementem diety odchudzającej.

Kalarepa - zastosowanie w kuchni

Młode kalarepy są chrupiące, delikatne w smaku, słodkawe, dlatego najlepiej jeść na surowo, np. pokrojoną w plastry. W takiej właśnie postaci zachowuje najwięcej wartości odżywczych. Kalarepa należy do grupy warzyw o zawartości 5–10 proc. węglowodanów, co oznacza, że cukrzycy mogą ją jeść w zasadzie bez ograniczeń.

Natomiast te starsze, które są twardsze, świetnie sprawdzają się na ciepło. Można je gotować, zapiekać i dusić. Można również wydrążyć środek i faszerować. Ponadto kalarepa nadaje się do zup, surówek czy zapiekanek.

Z kolei Węgrzy jadają kalarepę jak szparagi - pokrojoną w paski i ugotowaną z gorącym sosem. Natomiast młode liście można pokroić jak natkę pietruszkę i dodać do sałatki lub surówki.

Kalarepa - jak kupować i przechowywać?

Należy wybierać kalarepy małe lub średnie (większe bywają twarde i włókniste), które mają sztywne, zielone, pozbawione śladów żółknięcia liście. Przed kupieniem kalarepy warto wziąć ją w dłoń i sprawdzić, ile waży – powinna być cięższa niż wskazuje to jej wielkość.

Kalarepę (bulwy bez liści) można przechowywać w temperaturze pokojowej 2-3 dni, a w lodówce, w foliowym woreczku, do tygodnia. Natomiast iście wytrzymają w niskiej temperaturze do 2 dni.

Czytaj też: 10 niedocenianych warzyw: jarmuż, skorzonera, pasternak, brukiew, kabaczek

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie