Miód nawłociowy - właściwości lecznicze i zastosowanie
Miód nawłociowy jest niezwykle cenionym i rzadko spotykanym miodem. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza kwiatom nawłoci. Wykazuje działanie bakteriobójcze, moczopędne oraz rozkurczowe. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie miodu nawłociowego oraz jaka jest jego cena.
Spis treści
- Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie
- Miód nawłociowy na układ moczowy
- Miód nawłociowy na przeziębienie
- Miód nawłociowy – wpływ na skórę
- Miód nawłociowy a układ krwionośny
- Miód nawłociowy – jak stosować?
- Miód nawłociowy – smak, krystalizacja
- Miód nawłociowy – cena
- Miód nawłociowy – gdzie kupić?
Miód nawłociowy powstaje z kwiatów nawłoci pospolitej. Nawłoć pospolita, nazywana także mimozą lub złotą dziewicą, to bardzo ceniona roślina. Kwiaty nawłoci są koloru żółtego, kwitną od lipca do września. Nawłoć jest rośliną ekspansywną. Rozprzestrzeniła się na obszarach Polski na bardzo dużą skalę. Z tego względu bardzo często traktowana jest jako chwast. Z drugiej strony jednak jest niezwykle pożądana wśród zielarzy i pszczelarzy ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nawłoć wykazuje silne działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Działa wspomagająco w leczeniu ran i owrzodzeń.
Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie
Miód nawłociowy swoje właściwości lecznicze zawdzięcza kwiatom, z których jest pozyskiwany, czyli nawłoci pospolitej. Dzięki niej miód nawłociowy zawiera flawonoidy (m.in. kwercetynę) oraz garbniki, kwasy organiczne. Jest bogaty w witaminy oraz substancje bakteriobójcze.
Miód nawłociowy ze względu na swoje właściwości lecznicze stosowany jest głównie w kuchni. Najczęściej dodaje się go do różnego rodzaju dań, np. płatków, owsianki, naleśników, kanapek, owoców lub jogurtu naturalnego. Stosowany jest także do wypieków. Miód nawłociowy może być dodawany do herbaty lub kawy zamiast cukru. Można go również jeść samodzielnie.
Miód nawłociowy swoje zastosowanie znalazł także w kosmetyce jako składnik maseczek, odżywek do włosów, peelingów do ciała czy pomadek do ust. Może być także dodawany do leczniczych kąpieli.
Z nawłoci pozyskuje się żółty barwnik do farbowania tkanin.
Miód nawłociowy na układ moczowy
Ze względu na silne działanie bakteriobójcze dzięki zawartości antocyjanów i flawonoidów. Działa także moczopędnie. Miód nawłociowy wspomaga funkcjonowanie nerek oraz układu moczowego. Pomaga także w walce z zapaleniem pęcherza oraz kamicy nerkowej.
Miód nawłociowy na przeziębienie
Miód nawłociowy wykazuje aktywność antybiotyczną, jedną z największych wśród innych miodów. Działa także napotnie. Z tego względu doskonale sprawdzi się podczas przeziębienia i grypy. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Poza tym wpływa na wzmocnienie odporności organizmu, dlatego też jego spożywanie polecane jest zapobiegawczo, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Miód nawłociowy – wpływ na skórę
Miód nawłociowy działa bakteriobójczo i łagodzi stany zapalne. Może więc być stosowany w celu oczyszczania i poprawienia kondycji skóry. Maska miodowa na twarz skutecznie odżywi cerę, pomoże pozbyć się wyprysków i złagodzić podrażnienia. Ponadto może zapobiegać powstawaniu zmarszczek.
Miód nawłociowy a układ krwionośny
Dzięki zawartości kwercetyny i rutyny, miód nawłociowy wzmacnia naczynia krwionośne. Obniża także ciśnienie krwi i wpływa na poprawę krążenia.
Miód nawłociowy – jak stosować?
Aby miód nawłociowy wpłynął pozytywnie na nasze zdrowie, należy spożywać go regularnie. Dzienna zalecana dawka miodu nawłociowego nie powinna przekraczać jednak 40 g. Warto również sporządzać roztwór miodu z wodą, gdyż substancje organiczne zawarte w miodzie rozpuszczone w wodzie staja się lepiej przyswajalne.
Należy pamiętać, że miód nawłociowy, podobnie jak inne miody, jest dość kaloryczny, dlatego osoby odchudzające się i chorujące na cukrzycę nie powinny spożywać go w zbyt dużych ilościach.
Miód nawłociowy – smak, krystalizacja
Miód nawłociowy, tak jak większość miodów, jest słodki. Ma charakterystyczny, podobny do cytrynowego, kwaśny posmak. Jest to miód o przyjemnym aromacie. Ulega krystalizacji stosunkowo szybko, tworząc kremową konsystencję. Miód nawłociowy występuje w odcieniach żółtego po bursztynowy. Po krystalizacji staje się znacznie jaśniejszy.
Miód nawłociowy – cena
Miód nawłociowy jest dość drogi ze względu na trudność w jego pozyskiwaniu. Cena litrowego słoiczka wynosi ok. 40 zł wzwyż.
Miód nawłociowy jest dość trudno dostępny, gdyż roślina, z której jest pozyskiwany, kwitnie pod koniec lata i przez całą jesień. Dla pszczół jest to okres szykowania się na zimę. Z tego względu produkcja miodu nawłociowego jest mocno ograniczona. Miód nawłociowy często stanowi pokarm dla pszczół na zimę.
Miód nawłociowy – gdzie kupić?
Miody najlepiej kupować bezpośrednio od pszczelarzy. Wtedy mamy gwarancję kupienia prawdziwego i naturalnego produktu. Można je zakupić także w sklepach z ekologiczną żywnością lub sklepach internetowych. Ważne jednak, aby kupować je ze sprawdzonych źródeł.
Polecany artykuł: