Mówią, że jest doskonały dla dróg oddechowych. Czy syrop z młodych szyszek naprawdę działa?

2023-06-14 9:41

Czy zdarzyło ci się już korzystać z dobrodziejstw syropu z szyszek sosny? Jeśli nie, czerwiec to ostatni moment, aby zebrać młode szyszki. Podpowiemy, jak przygotować z nich syrop. Jak młode szyszki sosnowe wpływają na organizm?

Czy syrop z młodych szyszek naprawdę działa?
Autor: GettyImages Czy syrop z młodych szyszek naprawdę działa?

Syrop z pędów sosny - tradycyjny sposób na przeziębienia

Syrop z pędów sosny to jeden z tradycyjnych napojów, polecanych na dolegliwości układu oddechowego. Koi kaszel, łagodzi ból gardła, pomaga w stanach sezonowego osłabienia. Co zrobić, jeśli przegapiliśmy moment wzrostu cennych pędów?

Na szczęście nic straconego. Młode szyszki mają równie korzystny wpływ na zdrowie. To ostatni dzwonek, aby zebrać szyszki, póki są zielone. Czy syrop z sosny naprawdę działa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Postaramy się znaleźć odpowiedź. 

Beszamel - syropy na przeziębienie

Sosna - właściwości zdrowotne

Nie da się ukryć, że wizyty w sosnowym lesie działają kojąco na ciało i umysł. Podobny wpływ na organizm mają również sosnowe olejki eteryczne. Niewiele specyfików może równać się ze świeżymi pędami sosny. Jeśli przegapiliśmy moment ich wzrostu, przed nami jeszcze czas, gdy na drzewach dojrzewają tegoroczne szyszki, które także mają świetne, lecznicze właściwości.

Oczywiście można kupić gotowe syropy, jednak stworzenie swojego własnego, w 100 proc.naturalnego produktu, może stanowić ogromną przyjemność. Co można zrobić z syropem z szyszek?

Na pewno sprawdzi się jako dodatek do herbaty, baza do nalewki lub można go spożywać w czystej postaci - po rozcieńczeniu z wodą czy też gęsty, na łyżeczce. Przyda się zarówno w stanach osłabienia i infekcji dróg oddechowych, jak i profilaktycznie, żeby jesienią zapobiegać przeziębieniom.

Jak zbierać szyszki na syrop 

Co ważne – nie rzucajmy się na szyszki jak przysłowiowe dziki na żołędzie. Leśnicy zachęcają, aby uprzedzić ich, że chcemy dokonać takiego zbioru. Proszą też, by nie szarżować z ilością zebranych szyszek – pół kilograma do kilograma to akceptowalna ilość, której zebranie nie zaszkodzi przyrodzie.

Bardzo ważne jest również delikatne zbieranie, tak, aby nie uszkodzić samych drzew ani poszycia leśnego. Z uwagi na lepką żywicę, warto założyć na dłonie jednorazowe rękawiczki. 

Syrop z młodych szyszek sosny - zalety

Jakie właściwości ma syrop z szyszek? Pomaga w przypadku bólu gardła, niweluje chrypkę, zmniejsza kaszel suchy oraz mokry, działa pomocniczo podczas stanów zapalnych gardła, krtani, oskrzeli, a także pozwala szybciej zwalczyć uporczywy katar. Przyspiesza powrót do zdrowia podczas przeziębienia i innych infekcji wirusowych. Może działać lekko moczopędnie i uspokajająco. Zawiera solidną dawkę witaminy C, przez co korzystnie wpływa na odporność, wzmacnia organizm.

Jak zrobić syrop z młodych szyszek sosny

Przepis na syrop z młodych szyszek sosny jest bardzo prosty. Oto instrukcja krok po kroku, jak zrobić wyśmienity syrop z szyszek sosny. 

  1. Opłucz i oczyść zbiory, przejrzyj, czy nie ma nadpsutych szyszek
  2. Pokrój je na kawałki, połówki lub plasterki
  3. Ugnieć szyszki w naczyniu
  4. Zasyp cukrem w proporcji 1:1 (kilogram cukru na kilogram szyszek)
  5. Słoiki postaw w nasłonecznionym miejscu
  6. Codziennie potrząsaj aż do rozpuszczenia cukru
  7. Gdy pojawi się sok puszczony przez szyszki, zlej go do butelek.
  8. Syrop z młodych szyszek sosny można przechowywać przez kilka miesięcy, więc na pewno warto zostawić zapasy na jesień, jako wsparcie w starciu z przeziębieniami.