Nie chcesz przytyć po świętach? Stosuj się do 9 zasad, a zobaczysz efekty
W trakcie Świąt Bożego Narodzenia na stołach jest tyle pyszności, na które czekamy cały rok, że trudno się oprzeć. O ile próbowanie potraw w niewielkiej ilości nie wpłynie na masę ciała, to kto nie przesadził z jedzeniem w tym czasie, niech koniecznie da mi znać. Złożę serdeczne gratulacje. Jest jednak kilka metod, dzięki którym można kontrolować wagę, nie odmawiając sobie przyjemności.
Jak nie przytyć w Wigilię?
Pierwszą zasadą jest to, aby po Wigilii, która obfituje w dużą liczbę dań nie siadać przed telewizorem. Najlepszym rozwiązaniem będzie spacer, im szybsze tempo, tym więcej korzyści dla całego organizmu.
A jeżeli spadnie śnieg, to świetnie sprawdzi się lepienie bałwana, czy rzucanie śnieżkami. Wbrew pozorom taka zabawa to świetny trening wysiłkowy, który dotlenia organizm, wzmacnia serce i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. A jeśli pogoda nie dopisze, warto zaangażować rodzinkę w inne ćwiczenia ruchowe takie jak przeciąganie liny, gry zręcznościowe, czy gry planszowe, w których wymagana jest aktywność fizyczna.
Co zrobić, aby nie przytyć w święta?
Kolejną ważną zasadą nie tylko w Wigilię, czy w trakcie świąt jest kontrolowanie porcji. Co ciekawe badania ukazują, że kiedy siadamy wspólnie przy stole, to jesteśmy skłonni zjeść więcej. A zatem ucztując wspólnie, warto sięgać po jedzenie świadomie, a nie nakładać kolejną porcję z nudów, czy dla urozmaicenia.
Kontrolowanie tego co jemy, sprawia, że nie narażamy się na nadmiar kalorii i uczucia pełności, czy ospałości. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie malutkiego talerzyka próbnego, na którym nie zmieści się zbyt wiele. W ten sposób możemy skosztować każdej potrawy, nie przesadzając z jej ilością.
Następną wskazówką, która pozwoli zmniejszyć ryzyko przytycia w czasie świąt, jest dbanie o to, by na stole zawsze było sporo błonnika. Kiedy przygotowujesz półmisek z wędlinami, czy tacę z serami, przygotuj dwie sałatki z dodatkiem oliwy z oliwek. Zrezygnuj z majonezu, ponieważ zawiera sporo kalorii.
Arcy ważna zasada to nawodnienie. Wśród potraw serwowanych w czasie Bożego Narodzenia niewiele z nich ma płynną konsystencję. Jeśli jednak w twoim domu przygotowuje się kompot z suszu, barszcz czerwony, czy grzybowy, staraj się, aby to właśnie tych potraw było więcej na twoim talerzu z naciskiem na buliony i kompot, a nie dodawane do nich uszka.
Nie zapominaj o wodzie. Dobrym pomysłem będzie dzbanek z przegotowaną i ostudzoną wodą z dodatkiem mięty, cytryny i plastra imbiru. Dzięki temu przyspieszysz przemianę materii i zapobiegniesz zaparciom. Jeśli lubisz zieloną herbatę, to kilka filiżanek także nie zaszkodzi.
Jak utrzymać formę w święta?
Jeżeli nadal szukasz metod, które pozwolą ci zachować szczupłą sylwetkę, wpisz także na listę poniższe wskazówki. Stosując je wszystkie, na pewno odczujesz korzyści:
- oddziel picie od jedzenia,
- jedz powoli,
- wysypiaj się,
- poproś partnera o wsparcie,
- jedz uważnie i świadomie.
Zwiększone porcje, duża ilość ciast, słodyczy, częste podjadanie pierogów, czy innych smakołyków może skutkować zwiększeniem masy ciała. W zależności od tego jak bardzo przesadzimy, możemy przytyć od pół kilograma do kilograma, ale wystarczy włączyć codzienną dawkę ruchu i wrócić do zdrowych nawyków, by pozbyć się problemu.