Nie jedz tego w trakcie upałów. Dietetycy ostrzegają czego nie brać na plażę

2023-08-21 15:46

Podczas upalnych dni ochota do jedzenia zazwyczaj spada, ale po orzeźwiającej kąpieli w morzu czy w jeziorze może pojawić się głód. Czy wiesz, które produkty warto pozostawić w domu, zanim wyruszysz na plażę? Które z nich nie radzą sobie najlepiej w słońcu? Oto lista żywności, którą lepiej zostawić w cieniu, zamiast wyjąć na pełnym słońce.

Nie jedz tego w trakcie upałów. Dietetycy ostrzegają czego nie brać na plażę
Autor: Getty Image

Podczas upalnych dni, gdy słońce praży z nieba, nie tylko zatrucie pokarmowe czy zepsute sałatki mogą stanowić zagrożenie. Istnieje wiele innych produktów, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie podczas lata. Oto lista tych, które warto wyeliminować z naszego letniego menu.

Przekąski na plażę, biwak i piknik

Podczas wakacyjnych wyjazdów chętnie sięgamy po kanapki, niskoprocentowy alkohol, słodycze oraz słone przekąski. Chociaż są one lekkie i łatwo dostępne, mogą prowadzić do szybkiego zaspokojenia głodu i pragnienia. Dodatkowo popularne fast food'y typu burgery, pizza czy zapiekanki zyskują na popularności.

Jednak niewiele potrzeba, aby spokojny relaks przemienił się w kłopoty. Plaża jest miejscem, gdzie ryzyko zatrucia pokarmowego jest szczególnie wysokie. Wystarczy niedokładne umycie rąk lub spożycie jedzenia pozostawionego zbyt długo na słońcu. Aby uniknąć takich przykrych doświadczeń, warto zwrócić uwagę na to, co i w jaki sposób pakujemy do naszej torby plażowej.

Unikaj mrożonej kawy i herbaty

Badania sugerują, że picie kawy może zwiększać motorykę jelit, co nie jest korzystne podczas plażowania. Kawę, choć ogólnie korzystna dla zdrowia, warto spożywać raczej przed wyjściem na plażę. Istnieje kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad timingiem spożycia tego napoju. Po pierwsze, ma ona właściwości moczopędne, co może prowadzić do częstszej potrzeby korzystania z toalety. W efekcie organizm może stracić znaczną ilość wody i sodu, co z kolei może przyczynić się do odwodnienia. Ponadto kofeina zawarta w kawie może stymulować perystaltykę jelit, co może wywołać nieprzewidziane potrzeby natury toaletowej. Dlatego warto przemyśleć, kiedy spożyć kawę, aby uniknąć niekomfortowych sytuacji.

Gazowane i słodzone napoje

Picie gazowanych napojów prowadzi do wzdęć i obciąża organizm nadmiarem cukru, co może wpłynąć na pojawienie się cellulitu. Kolorowe napoje w rzeczywistości są pozbawione wartości odżywczej. Te pseudoowocowe picia to nic innego jak bomby cukrowe, które mogą wywołać gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi, co wiąże się również z nagłymi zmianami poziomu energii. Konsekwencją spożywania takich napojów mogą być bóle głowy oraz dolegliwości w postaci wzdęć. Warto w zamian sięgnąć po schłodzony arbuz, który stanowi zdrowszą alternatywę.

Ser, wędlina a może sałatka z kapusty?

Kanapki z serem lub wędliną zawierają dużo soli, co w połączeniu z upałem może skutkować skokami ciśnienia tętniczego i obrzękami. Przyjrzyjmy się zawartości sodu w przeciętnej porcji wędliny – może wynosić nawet do 790 mg, co stanowi aż jedną trzecią zalecanego dziennej dawki spożycia. Warto jednak pamiętać, że w kanapce często znajduje się więcej wędliny niż tylko jedna porcja, a do tego często dochodzi jeszcze dodatek sera. Sery, takie jak na przykład feta, mogą zawierać nawet 400 mg sodu w jednej porcji. Warzywa takie jak kapusta, kapusta pekińska czy brokuły, mogą powodować wzdęcia i gazy, co jest mało komfortowe na plaży.

Białe wino i drinki z palemką

Białe wino może zwiększać ryzyko raka skóry wskutek nadmiernego działania promieniowania UV. Dodatkowo białe wino może neutralizować ochronne właściwości skóry. Choć białe wino jest często wybierane ze względu na swoją orzeźwiającą naturę, warto zachować umiar w jego spożyciu i raczej cieszyć się nim po powrocie do domu. Analizy sugerują, że picie niektórych rodzajów alkoholu, szczególnie białego wina, może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka oraz inne typy raka skóry. Okazuje się, że ten rodzaj alkoholu może obniżać poziom przeciwutleniaczy i witamin, które są istotne w walce z nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Zaskakująco, czerwone wino działa w przeciwną stronę, zawierając flawonoidy, które wspomagają organizm w obronie przed wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Burger z wołowiną

Duża ilość tłuszczów i białka zwierzęcego w burgerze może obciążać układ trawienny, powodując senność i brak energii. Zjedzenie burgera na plaży może sprawić, że poczujesz nadmierne gorąco. Badania dowodzą, że wysoka zawartość białka i tłuszczów w wołowinie komplikuje proces trawienia, co wymaga dodatkowego wysiłku od organizmu. Skutkiem tego może być wzrost temperatury ciała, co sprawia, że upał staje się jeszcze bardziej uciążliwy do zniesienia.

Ogranicz chipsy i słone przekąski

Chipsy są bogate w sód, co wpływa na pragnienie i ryzyko odwodnienia, a także może negatywnie wpływać na układ krążenia.

Podsumowując, wybór odpowiednich produktów na lato jest kluczowy dla naszego zdrowia i samopoczucia. Starajmy się unikać tych, które mogą wpływać negatywnie na procesy trawienne, metabolizm oraz ogólne samopoczucie. Żywienie to istotny element dbania o zdrowie, zwłaszcza w czasie letnich aktywności i wakacyjnych wyjazdów.

Poradnik Zdrowie - Warzywa