Nietypowe mięso na świąteczny stół. Bogactwo witamin i minerałów to początek listy zalet

2023-12-21 11:38

Współcześnie coraz bardziej odchodzimy od tradycyjnych świąt. Nie upieramy się przy 12 potrawach. Wybieramy wersje light znanych produktów. A mimo to w kwestii mięs często bywamy tradycjonalistami. Warto zmienić przyzwyczajenia, stawiając na wyjątkowo smaczne mięso, które bez trudu znajdziemy w marketach. Jest zdrowsze niż kurczak czy wieprzowina. Co to za mięso i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Nietypowe mięso na świąteczny stół. Bogactwo witamin i minerałów to początek listy zalet
Autor: GettyImages Nietypowe mięso na świąteczny stół. Bogactwo witamin i minerałów to początek listy zalet

Mięso indyka lepsze niż kurczak

Planujesz świąteczne menu? Zamiast zwyczajowego kurczaka albo mięsa wieprzowego, sięgnij po zdrowe, smaczne i soczyste mięso indycze. Znajdziesz ten produkt w sklepach mięsnych i marketach. Delikatne mięso indycze to ciekawe urozmaicenie tradycyjnej polskiej kuchni.

Historycznie mięso indyków, sprowadzonych w XVI wieku z Ameryki Północnej, rezerwowano dla bardziej zamożnych koneserów. Jednak w miarę upływu czasu, ten rodzaj mięsa stał się także daniem dla zwykłych zjadaczy chleba (i indyka). Do Polski indyk trafił w XVII wieku, by z czasem zdobyć serca i kubki smakowe rodaków, choć na stole króluje nadal kurczak.

Beszamel: Mięso z indyka: właściwości i zastosowanie kulinarne mięsa indyczego

Mięso indycze - zalety, właściwości

Mięso indycze jest smaczne, ale sama hodowla indyków trudniejsza i bardziej wymagająca niż kurcząt, m.in. z uwagi na wolniejszy wzrost. Jednak można rzec, że warto poczekać, bo mięso indycze jest bardzo zdrowe.

  • Indyk zawiera mniej tłuszczu, za to więcej białka niż mięso kurze.
  • 100 g pieczonego mięsa indyka to 190 kcal, 30,9 g białka i 7,4 g tłuszczu (w tym 2,3 g tłuszczów nasyconych).
  • To bogate źródło witamin z grupy B, cynku, fosforu, magnezu, potasu, selenu i żelaza.
  • Dodatkowe atuty to m.in. obecność tryptofanu, a warto wiedzieć, że ten aminokwas pełni rolę prekursora serotoniny – hormonu szczęścia oraz melatoniny, regulującej sen i czuwanie, przez co może korzystnie działać na nastrój.
  • Regularne sięganie po mięso indycze to wsparcie dla serca, zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, obniżenie poziomu cholesterolu.
  • Jedzenie indyka to też ochrona stawów. Glutamina, obecna w indyczym mięsie, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia stawów oraz zapewnieniu im mobilności. Regularne spożywanie indyka może więc sprzyjać zwiększeniu elastyczności stawów, a także redukcji bólu związanego z zapaleniem stawów czy innymi schorzeniami.

Dlaczego warto jeść mięso indycze?

Indyk to mięso o niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że jego konsumpcja nie powoduje gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi. Wprowadzenie indyka do diety pomoże utrzymać właściwy poziom glukozy w organizmie.

Co więcej, mięso indyka wykazuje ochronny wpływ na mózg. Stanowi istotny składnik diety MIND, zalecanej m.in. w celu opóźnienia rozwijającej się demencji, wsparcia funkcji poznawczych i pamięci.

Ponadto współczesna przemysłowa hodowla kurcząt odbywa się w warunkach stłoczenia i szybkiego tuczenia tych ptaków, które dla przyspieszania wzrostu bywają faszerowane substancjami, które mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

Jeśli więc szukasz zdrowszej alternatywy dla mięs na świątecznym stole, indyk będzie idealnym wyborem, pod warunkiem, że przyrządzisz go we właściwy sposób: ugotujesz na parze, grillujesz, ewentualnie upieczesz. Postaw też na przyprawianie ziołami, zamiast soli, którą nie bez powodu nazywa się niekiedy białą śmiercią.