O której godzinie pić wodę? 5 najlepszych momentów w ciągu dnia

2024-09-26 14:41

Dość często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką spełnia odpowiedni poziom wody w naszym organizmie. W końcu nie chodzi wyłącznie o to, by zaspokoić pragnienie, ale przede wszystkim zadbać o prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Lista korzyści jest bardzo długa zatem, by wdrożyć nawyk sięgania po wodę, warto to robić w określonych porach dnia.

O której godzinie pić wodę? 5 najlepszych momentów w ciągu dnia
Autor: Fot. Getty Images

Każda komórka ciała potrzebuje wody, z komórek tworzą się tkanki a z tkanek narządy. Dlatego, by nerki, serce, czy układ trawienny mogły działać bez zarzutu, musimy pamiętać o wodzie. Nie brakuje jednak osób, które nie potrafią się przełamać i wypić w ciągu dnia od półtora do dwóch litrów dziennie. Jest na to pewien patent i warto zwrócić uwagę na poszczególne pory dnia.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Ile wody dziennie i kiedy ją pić? 

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że nasze ciało w 70 procentach składa się z wody, a to niepodważalny argument do tego, by wyrobić w sobie dobre nawyki. Nierzadko jednak zastanawiamy się, ile wody dziennie należy wypić, więc dla uproszczenia posłużymy się prostą matematyką.

Otóż przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinniśmy dostarczać 0,02 litra wody. Zakładając, że ważymy 60 kg, to w ciągu dnia powinniśmy wypić jeden litr i 200 mililitrów, ale jeśli jesteśmy w stanie przełknąć kolejne 300 ml, to zdecydowanie będzie na plus. Przypominamy jednak, że w trakcie upałów należy wypić od ośmiu do 10 szklanek.

Ważne jest jednak to, by nie pić dużej ilości w krótkim czasie. W ten sposób organizm wydali znaczną część w formie moczu, zamiast powoli wchłaniać i dostarczać do poszczególnych części ciała. Dlatego zadbaj o systematyczne nawadnianie i zacznij od poranka. 

Pierwszym najlepszym momentem na picie wody jest chwila tuż po przebudzeniu. Zamiast kawy warto wypić dwie filiżanki wody, a zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie przegotowana woda, lekko ciepła z dodatkiem cytryny lub plasterkiem imbiru. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm, ukoimy układ trawienny i nawodnimy nie tylko skórę.

Kiedy pić wodę? Poznaj 4 kluczowe momenty

W piciu wody nie chodzi o wskazanie konkretnej godziny, ale o to, by dopasować nawyk do stylu życia i codziennych czynności. Niemniej znając swój rytm, jesteśmy w stanie z czasem samodzielnie ustalić godziny w odniesieniu do wszystkich opisanych sytuacji. 

Drugim dobrym momentem na szklankę wody jest chwila przed planowanym posiłkiem. Zanim zjemy drugie śniadanie, czy obiad wlejmy z dzbanka domową lemoniadę, której smak możemy dowolnie modyfikować. Warto jednak unikać cukru i sięgać po plastry owoców, czy miętę.

Picie wody przed jedzeniem na trzy zalety. Po pierwsze ponownie dostarczamy określoną dawkę płynów, po drugie dzięki temu zjemy mniejszą porcję, a po trzecie podkręcimy metabolizm. 

Woda na popołudniowy spadek energii, to równie dobry pomysł jak kolejna kawa. Więc jeśli nie zawsze czujemy się dobrze po filiżance małej czarnej, to szklanka orzeźwiającej wody zdecydowanie zda egzamin. Powodów jest całkiem sporo, ale jednym z nich jest fakt, że nasz mózg bardzo potrzebuje właściwego nawodnienia, by poprawić pamięć i koncentrację.

Zanim położymy się spać, pamiętajmy o wodzie. Nie chodzi o to, by wypić całą szklankę, bo wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli skorzystać w nocy z toalety, a to zaburza higienę snu. Wystarczą dwa łyki, a najlepiej, aby była to lekko ciepła woda. To rozluźni układ trawienny i pomoże zasnąć. 

Każdemu z nas zdarza się ból głowy i nierzadko decydujemy się na zastosowanie środków przeciwbólowych, a czasem wystarczy szklanka wody. Przede wszystkim ból głowy może być oznaką odwodnienia, a niedostateczna podaż płynów może wywoływać ataki migreny. 

Listen on Spreaker.