Passata pomidorowa - dlaczego warto ją jeść?
Passata pomidorowa, zwana też przecierem pomidorowym, jest wyjątkowym produktem. Dlaczego? Na ogół uważa się, że żywność przetworzona jest mniej zdrowa niż świeża, ale jest jeden wyjątek! To właśnie passata pomidorową, który swe niezwykłe właściwości zawdzięcza dużej zawartości likopenu. Dzięki niemu świeże pomidory nie mogą się równać z passatą pod względem właściwości prozdrowotnych.
Passata pomidorowa jest rodzajem przetworu pomidorowego. Wywodzi się z kuchni włoskiej, gdzie stanowi bazę wielu sosów (m.in. do spaghetti), ale jest coraz częściej spożywana również w naszym kraju. I bardzo dobrze, bo zawiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia substancji.
Podstawą passaty pomidorowej są oczywiście pomidory, które zajmują ważne miejsce w naszej diecie - i dobrze. Bo są bogactwem witamin i minerałów, mają też w sobie likopen - naturalny przeciwutleniacz, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeszcze zdrowsze pod tym względem są wszelkie przetwory pomidorowe, w tym passata pomidorowa.
Spis treści
- Pomidory - właściwości zdrowotne
- Dlaczego passata pomidorowa jest zdrowa?
- Passata pomidorowa - skład
- Passata pomidorowa - właściwości
Pomidory - właściwości zdrowotne
Pomidory mają wiele właściwości zdrowotnych. Oto niektóre z nich:
- zapobiegają miażdżycy,
- działają antynowotworowo,
- działają moczopędnie,
- obniżają ciśnienie krwi,
- poprawiają odporność organizmu,
- poprawiają pracę układu nerwowego,
- nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo,
- chronią przed słońcem.
Polecany artykuł:
Dlaczego passata pomidorowa jest zdrowa?
Passata pomidorowa nie dorównuje wprawdzie surowym pomidorom, jeśli chodzi o zawartość witamin, ale wypada znacznie lepiej pod względem ilości likopenu. Co ciekawe, likopen nie ginie w obróbce cieplnej tak jak witamina C - przeciwnie. W miarę gotowania, rozdrabniania czy smażenia jest go dwa, a nawet trzy razy więcej niż w świeżych pomidorach.
Dzieje się tak dlatego, że podczas obróbki termicznej dochodzi do zerwania niektórych wiązań chemicznych, w wyniku czego likopen przekształca się w związek o wiele łatwiej przyswajalny dla naszego organizmu.
Dlatego też wszelkie przetwory pomidorowe typu koncentraty, ketchupy, soki, sosy czy przeciery powinny na stałe zagościć w naszym menu.
Passata pomidorowa - skład
Wybierając passatę pomidorową, warto kierować się jak najprostszym składem - oprócz pomidorów może w niej być szczypta soli, czosnek, bazylia oraz pozostałe zioła prowansalskie. Unikajmy natomiast przecierów zawierających cukier czy konserwanty.
Polecany artykuł:
Passata pomidorowa - właściwości
Likopen to organiczny związek chemiczny, który ma niezwykłe właściwości utleniające. Jego zadaniem jest nadawanie owocom i warzywom czerwonej barwy oraz neutralizacja wolnych rodników, których nadmiar w organizmie doprowadza do tzw. stresu oksydacyjnego, a dalej do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworowych.
To właśnie z silnych właściwości przeciwutleniających wynikają prozdrowotne właściwości likopenu. Dodatkowo likopen ma zdolność regeneracji innych antyoksydantów, np. luteiny.
Oto niektóre właściwości zdrowotne likopenu:
- zmniejsza ryzyko zawału serca,
- zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy,
- neutralizuje szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy,
- opóźnia proces starzenia się skóry.
Głównym źródłem likopenu są pomidory - te dojrzewające na słońcu, a nie szklarniowe czy spod folii. Podczas gdy świeże pomidory zawierają średnio 0,7-20 mg likopenu w 100 g, to przetwory pomidorowe, w tym passata, może go zawierać nawet 5,4-150 mg w 100 g.
Przyswajanie likopenu zwiększa tłuszcz. Dlatego do pomidorów, a także potraw na ich bazie, zaleca się dodać oliwę z oliwek lub inny zdrowy tłuszcz. Co ciekawe, likopen jest lepiej wchłaniany także wtedy, gdy jest spożywany po podgrzaniu, dlatego w pierwszej kolejności lepiej sięgać sosy i zupy na bazie pomidorów.
Likopen jest także naturalnym barwnikiem, który ukrywa się pod symbolem E160d. Można go znaleźć w składzie m.in. kandyzowanych owoców i warzyw, lodów, sosów, przypraw, pikli czy win owocowych.
U nałogowych palaczy poziom likopenu we krwi jest około 20 proc. niższy niż u niepalących. Jest to wynik działania reaktywnych form azotu, które znajdują się w dymie papierosowym. Te szkodliwe związki wnikają z płuc do krwi, a następnie powodują degradację nie tylko cząsteczek likopenu, lecz także innych karotenoidów.