Pomaga lepiej spać i zapobiega przegrzaniu. Ten napój warto wypić na noc
Maślanka to produkt, który powstaje po ubiciu mleka na masło. Mimo to jest pełna składników odżywczych i witamin. Co więcej, ma bardzo mało kalorii. Kiedy najlepiej pić maślankę i czy jest ona odpowiednia dla każdego?
Maślanka jest produktem powstałym podczas ubijania mleka pełnego na masło. Składa się ona w głównej mierze z wody, cukru mlecznego - laktozy - i białka mlecznego, czyli kazeiny. Do dostępnym w sklepach produktów, często dodawane są kultury bakterii wytwarzające kwas mlekowy.
Jakie korzyści niesie maślanka? Jest bardzo zdrowa
Maślanka jak wiadomo jest gęstsza od mleka. Wszystko dlatego, że bakterie w napoju wytwarzają kwas mlekowy, poziom pH zaczyna spadać, a kazeina krzepnie. Przy obniżonym poziomie pH maślanka zaczyna się ścinać i gęstnieje.
Jedna szklanka maślanki fermentowanej dostarcza nam 98 kcal, 8 gramów białka i 3 gramy tłuszczów. Co więcej, jedna szklanka może pokryć aż 22 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i 22 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę B12.
Maślanka zawiera również sporo ryboflawiny znanej również jako witamina B2. Jedna szklanka może zapewnić nam aż 29 proc. dziennego zapotrzebowania.
Maślanka jest świetnym źródłem wapnia, fosforu oraz witaminy D (jeśli została wzbogacona). Składniki te są niezbędne do utrzymania zdrowych kości i zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym, jak osteoporoza.
Może być również pomocna w obniżaniu poziomu cholesterolu, co wykazały wyniki 8-tygodniowego badania.
Czy maślankę można pić na noc? Korzyści jest sporo
Maślankę tak naprawdę można pić o każdej porze dnia. Powinna być ona traktowana jednak jako przekąska albo białkowy dodatek. Jeśli jednak zastanawiamy się, czy warto pić maślankę na wieczór, to odpowiedź brzmi: tak.
Maślanka zawiera bowiem tryptofan, czyli aminokwas, który pomaga w relaksacji i zasypianiu. Co więcej, picie maślanki wieczorem może również wspomagać trawienie i zapobiegać dyskomfortowi oraz niestrawności, dzięki czemu może poprawiać jakość snu.
Dzięki dużej zawartości wapnia maślanka pomaga rozluźnić i zregenerować mięśnie. Potencjalnie może to zmniejszyć zarówno ból mięśni, jak i skurcze podczas snu.
Picie maślanki na wieczór może być również pomocne dla osób, które lubią podjadać w nocy. Już jedna szklanka przed snem może sprawić, że poczujemy się pełni, dzięki czemu może zapobiegać napadom głodu zakłócającym sen.
Według alternatywnej medycyny, zwanej również ajurwedą, maślanka ma działanie wychładzające, dzięki czemu może przeciwdziałać przegrzewania się organizmu w nocy.
Kiedy lepiej odpuścić sobie maślankę? To będą przeciwwskazania
Jednak picie maślanki nie jest dla każdego. Przede wszystkim zawiera ona dość dużą ilość sodu, więc nie sprawdzi się dla osób na diecie niskosodowej. Również przeciwwskazanie będzie złe samopoczucie po wypiciu maślanki. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak: wzdęcia, gazy, bóle brzucha, lepiej będzie zrezygnować z picia maślanki.