Sekret długowieczności kryje się w tej filiżance. Znamy przepis na herbatę z Ikarii

2024-03-01 11:50

O Grekach mówi się, że to osoby, których charakteryzuje zaskakująca długość życia. Naukowcy na przestrzeni lat pozyskali informację, że wpływ na długowieczność Greków ma kuchnia śródziemnomorska uznawana rokrocznie za najzdrowszą dietę na świecie. Niemniej jednak poza posiłkami, warto zwrócić uwagę na pewien napar.

Sekret długowieczności kryje się w tej filiżance. Znamy przepis na herbatę z Ikarii
Autor: Getty Images Sekret długowieczności kryje się w tej filiżance. Znamy przepis na herbatę z Ikarii

Ikaria to grecka wyspa określana jako długowieczna i wcale nie chodzi o jej losy historyczne, ale o zamieszkujących ją ludzi. To właśnie w tym regionie żyje zaskakująco dużo stulatków, którzy cieszą się zdrowiem. Sekretem długowieczności poza daniami w diecie śródziemnomorskiej jest także herbatka skomponowana z kilku rodzajów ziół.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Herbata długowieczności z Ikarii. Skład może zaskoczyć

Wiele się mówi o prozdrowotnych właściwościach zielonej czy, czarnej herbaty oraz wielu innych naparów. Grecka herbata zajmuje istotne miejsce w kulturze tego kraju, podobnie jak w Polsce podawana jest po posiłkach lub w formie napoju w ciągu dnia. 

Natomiast herbata z Ikarii to tak naprawdę napar skomponowany z kilku ziół. W składzie znajdują się dziko rosnące rośliny takie jak grecka szałwia, mniszek lekarski, rozmaryn, fliskounia, nasiona kopru włoskiego oraz dziki majeranek. 

Warto wspomnieć, że wśród naukowców istnieje takie określenie jak “Blue Zone”, czyli Błękitna Strefa. Jako pierwszy użył go badacz National Geographic Dan Buettner, który podróżując analizował, co wpływa na długowieczność poszczególnych regionów świata. Na oficjalnej stronie poświęconej właśnie temu zagadnieniu jest również wzmianka o herbacie z Ikarii. 

Okazuje się, że ziołowy napój mocno wpisał się w tamtejsze zwyczaje, a naukowcy odkryli, że skład herbaty długowieczności ma moczopędne działanie i silne właściwości przeciwutleniające. Dlatego pijąc napar, Grecy nie tylko oczyszczają organizm toksyn, ale również chronią go przed działaniem wolnych rodników powodujących różne choroby i przyspieszających procesy starzenia.

Jak działa herbata z Ikarii? Skomponuj polską wersję

Cenne właściwości ikaryjskiej herbaty są ściśle związane z jej składem. Dlatego warto pokrótce przeanalizować kilka z występujących ziół. 

Rozmaryn za sprawą bogactwa przeciwutleniaczy zmniejsza stany zapalne i chroni organizm przed uszkodzeniem komórek. Dodatkowo zawiera wiele minerałów i witamin takich jak witamina C, B6, A oraz żelazo, cynk, magnez, selen oraz wapń. 

Dodawanie rozmarynu do herbaty przyspiesza trawienie, zapobiega powstawaniu choroby wrzodowej i chroni przed bakteriami, grzybami, czy wirusami. Cenną właściwością rozmarynu jest również wspomaganie procesów pamięciowych i zapobieganie zaburzeniom pamięci i koncentracji oraz przedwczesnego starzenia się mózgu.

Szałwia to kolejne ziele dodawane do greckiej herbaty. Dodaje całości orzeźwiającego aromatu, a skrywające się w niej witaminy takie jak witamina B, C, A oraz liczne minerały w postaci wapnia, żelaza, sodu, cynku czy magnezu wspierają organizm w walce z różnymi dolegliwościami. 

Liście szałwii zawierają także flawonoidy, czy fitoestrogeny. Te pierwsze pełnią rolę przeciwutleniaczy spowalniających procesy starzenia, a to drugie, pomagają w dolegliwościach występujących w okresie menopauzy. Warto wspomnieć, że szałwia obniża poziom cukru we krwi, a dzięki obecności kwasu rozmarynowego i kwasu kawowego wspomaga pracę mózgu i poprawia nastrój.

Mniszek lekarski to kolejny składnik herbaty długowieczności, który dobrze znamy także w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że choćby ze względu na fakt posiada wiele właściwości leczniczych, w tym przyspiesza gojenie się ran. Zawarta w nim inulina obniża poziom cukru we krwi, stąd napar z mniszka zalecany jest osobom, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy jako herbata uzupełniająca właściwą dietę.

Sięganie po mniszek lekarski przyspiesza detoksykację organizmu za sprawą moczopędnego działania rośliny. Dodatkowo herbata z dodatkiem mniszka może być dobrym pomysłem na wzmocnienie odporności, a także jako dodatek do zdrowej diety dla starszych i osłabionych osób.

Należy jednak pamiętać, że borykając się z poszczególnymi chorobami, trzeba skonsultować z lekarzem zamiar picia określonych naparów ziołowych. To wyjątkowo ważne w kontekście przyjmowania niektórych leków. Może okazać się, że zioła osłabiają ich działanie. Stąd nie wolno ryzykować i zaleca się kontakt z lekarzem prowadzącym.