Sok z grejpfruta na odchudzanie i nie tylko. Dlaczego warto pić sok z grejpfruta?

2021-10-20 14:17

Sok z grejpfruta jest nie tylko smaczny, ale i bardzo zdrowy: wspomaga odporność, wspiera serce, reguluje ciśnienie i obniża poziom cholesterolu, przyspiesza odchudzanie, a osoby, które piją go przed snem, nie mają problemów z zasypianiem - a to jeszcze nie wszystkie jego właściwości. Są jednak sytuacje, w których sok z grejpfruta zamiast pomóc, może zaszkodzić. Warto więc wiedzieć jakie właściwości ma sok z grejpfruta i kto może go pić, a kto powinien unikać?

Sok z grejpfruta na odchudzanie i nie tylko. Dlaczego warto pić sok z grejpfruta?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sok z grejpfruta - właściwości odżywcze
  2. Sok z grejpfruta - właściwości prozdrowotne 
  3. Sok z grejpfruta a leki
  4. Jak zrobić dobry sok z grejpfruta?
  5. Sok z grejpfruta - przeciwwskazania

Sok z grejpfruta ma charakterystyczny smak, który większość osób określa jako lekko kwaskowaty. Wszystko zależy jednak od odmiany grejpfruta, z którego został wyciśnięty (i tego, jak bardzo dojrzały był owoc).

Najbardziej popularny - ale też najbardziej gorzkawy (za sprawą substancji o nazwie narginina) jest sok wyciskany z czerwonych i różowych grejpfrutów. Nieco łagodniejszy, bo pozbawiony goryczy smak ma sok z żółtych grejpfrutów. Najsłodszy jest sok wyciśnięty z grejpfrutów zielonych, zwanych również sweety i będących krzyżówką grejpfruta z pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Mimo, że sok z grejpfruta można kupić w każdym sklepie, najzdrowszy jest ten, który nie powstał z koncentratu, lecz został wyciśnięty tuż przed wypiciem.

Jednak choć sok z grejpfruta jest bardzo zdrowy, nie każdy może go pić - w pewnych sytuacjach muszą z niego zrezygnować również osoby, które wcześniej spożywały  go bez przeszkód. Ma to związek z pewnymi specyficznymi właściwościami tego soku.

Sok z grejpfruta - właściwości odżywcze

Sok z grejpfruta określany jest niekiedy jako bomba witaminowo-mineralna, zawiera bowiem szereg składników odżywczych:

Sok z grejpfruta jest niskokaloryczny - 250 ml soku to zaledwie 40 kcal.

Sok z grejpfruta - właściwości prozdrowotne 

Własnoręcznie przygotowany sok z grejpfruta zachowuje niemal wszystkie właściwości zdrowotne grejpfruta, dla wielu osób jest więc znakomitą alternatywą dla jedzenia tego owocu, który, za sprawą pokrywających go błonek, jest nieco gorzkawy. A jakie to właściwości?

Sok z grejpfruta:

Czytaj też: Sok z winogron - na co pomaga? [PRZEPIS]

Sok z grejpfruta a leki

Sok z grejpfruta zawiera szereg związków mogących wchodzić w interakcje z lekami. Wykazano, że znajdujące się w grejpfrutach flawonoidy (w tym hesperydyna i naringenina) mogą zmniejszać koncentrację enzymów odpowiedzialnych m.in. za wchłanianie substancji czynnych leków, przez co lek nie jest właściwie metabolizowany i może dojść do zwiększenia jego biodostępności, czyli wzmocnienia efektu jego działania.

Może wówczas dojść do przypadkowego przedawkowania leku i wszelkich związanych z tym konsekwencji, np. uszkodzenia wątroby lub nerek, zaburzeń oddychania, czy krwawień z przewodu pokarmowego, zmęczenia, zaburzeń lękowych.

W pewnych przypadkach sok z grejpfruta (i sam grejpfrut)  może również osłabiać działanie leków. Dlatego nie należy go pić, przyjmując antybiotyki, leki na bezsenność, nadciśnienie tętnicze i niedokrwienną chorobę serca, czy środki przyjmowane w leczeniu zaburzeń lipidowych lub w trakcie terapii przeciwnowotworowej. Sok z grejpfrutów może również osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Wpływ grejpfrutów i soku z grejpfrutów na skuteczność leków może utrzymywać się nawet przez kilka dni, dlatego przyjmując jakiekolwiek leki należy się upewnić, czy w trakcie kuracji można bezpiecznie pić sok z grejpfruta.

Czytaj też: W jakie witaminy i minerały jest bogate pomelo?

Jak zrobić dobry sok z grejpfruta?

Podstawą smacznego soku z grejpfruta są owoce: muszą być dojrzałe, soczyste. Najlepszy sok uzyskasz, jeśli grejpfrut będzie duży i ciężki (bo wtedy zawiera dużo soku). Zwróć uwagę na końce owoców - lepiej, jeśli są spłaszczone i twarde, gdyż grejpfruty z wydłużoną końcówką mają dość grubą skórę, za to mało soku.

Dobry sok z grejpfruta można zrobić na kilka różnych sposobów. Najprościej oczywiście go wycisnąć ręcznie w zwykłej wyciskarce do cytrusów - wtedy wystarczy grejpfruta umyć, przekroić i wycisnąć.

Dobrą opcją jest również wyciskanie soku w wyciskarce wolnoobrotowej - trwa to dłużej, za to sok zawiera więcej cennych składników odżywczych, przede wszystkim błonnika, który w przypadku soku wyciskanego ręcznie zazwyczaj jest tracony. Wówczas grejpfruty przed włożeniem do wyciskarki trzeba umyć i obrać, a w przypadku niektórych modeli - również przekroić.

Gęsty sok z grejpfruta z miąższem można również zrobić w blenderze - wówczas obranego, podzielonego na cząstki i pozbawionego pestek grejpfruta wystarczy włożyć do naczynia i zblendować, dodając ewentualnie niewielką ilość wody.

Sok z grejpfruta - przeciwwskazania

Kto nie może pić soku z grejpfruta? W grupie osób, którym  jest on bezwzględnie odradzany, są przede wszystkim ci, którzy biorą leki mogące wchodzić w interakcje z substancjami obecnymi w grejpfrutach. Jeśli stosownej informacji nie ma w ulotce leku, warto o to dopytać lekarza. 

Nie powinny go również pić osoby cierpiące na zgagę ze względu na to, że sok z grejpfruta może nasilać tę przypadłość - dotyczy to również zgagi u kobiet w ciąży.

Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit