Spalaj tłuszcz i zadbaj o drogi moczowe. Ta jagoda to superfood
Jagoda peruwiańska nie kusi smakiem, ale znawcy przekonują, że jako umiejętnie wykorzystany dodatek do śniadania czy deseru, sprawdza się znakomicie. Świeża przypomina koktajlowego pomidora, suszona - rodzynki. Warto dać jej szansę, gdy szukasz dobrego białka.
Dietetycy zgodnie podkreślają, że dla naszych organizmów zazwyczaj najzdrowsze jest to, co swojskie, rodzime. Z drugiej strony potęga dobrej diety tkwi w różnorodności. jeśli nie jesteś alergikiem, nie ma powodu, żeby od czasu do czasu nie testować superfoods z całego świata. Jagoda peruwiańska niewątpliwie się do nich zalicza.
Jagoda peruwiańska czyli miechunka
Pochodząca z Ameryki Południowej miechunka peruwiańska (physalis peruviana) funkcjonuje u nas pod wieloma nazwami, choćby: złota jagoda, jagoda inkaska, jagoda peruwiańska, rodzynek brazylijski, wiśnia peruwiańska. To za każdym razem ten sam, wciąż niezbyt popularny, owoc o słodko-kwaśnym smaku.
Jak wykorzystać ten owoc? Tam, gdzie niezwykła jagoda jest współcześnie uprawiana i tania, czyli choćby w Kolumbii, Peru, Ekwadorze, Australii, jest wykorzystywana jako baza dżemów, konfitur, nalewek i soków.
Możesz ją stosować po prostu jako przegryzkę, jeśli nie przeszkadza ci kwaskowy smak. Znakomicie sprawdza się jako dodatek do sałatek, owsianki, kompotu czy wypieków.
Owoce miechunki - uczta wegetarian
Rodzynki brazylijskie charakteryzuje duża zawartość białka - kilkanaście procent ich składu stanowią proteiny budujące mięśnie, skórę i kości. W sumie nie tak wiele dla kogoś, kto codziennie raczy się kotletem i jogurtem, ale dla osób na diecie roślinnej to już ilości nie do pogardzenia.
Jagodowe białka dodatkowo przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej, więc mogą stanowić wsparcie w racjonalnym odchudzaniu.
W 100 g produktu jest ponad 60 kcal (wg różnych źródeł: 63-72 kcal). Znamy wprawdzie owoce i warzywa mniej kaloryczne, ale przy tym składzie to naprawdę nie problem. Nie zapominaj jednak, że to wciąż przede wszystkim przegryzka i nie przesadź z wielkością porcji.
Dlaczego warto jeść jagody inkaskie
Miechunka obfituje w przeciwstarzeniowe antyoksydanty. Dzięki zawartości tzw.witanolidów ma też działać przeciwzapalnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia raka okrężnicy.
Dzięki zawartości witamin A i C jagoda ma sprzyjać obniżeniu poziomu cholesterolu w organizmie. Sama witamina C wspiera procesy regeneracyjne, odporność i ułatwia przyswajanie żelaza, ale mamy sporo krajowych źródeł, choćby dziką różę, porzeczki i truskawki, by zaspokoić zapotrzebowanie na nią.
Witamina A to nieoceniona przyjaciółka wzroku i pięknej skóry.
Miechunka powinna poprawić ci nastrój, dzięki witaminom z grupy A. Medycyna naturalna poleca ją szczególnie kobietom, które mają częsty problem z infekcjami dróg moczowych. Jeśli egzotyczna jagoda ci nie posmakuje, pamiętaj, że podobnie działa nasza żurawina.
Miechunka – przeciwwskazaniaNieznane są przypadki negatywnych konsekwencji spożywania złotych jagód przez ludzi, jeśli te są dojrzałe. U nas chyba trudno byłoby dostać zielone owoce, obfitujące w szkodliwą solaninę, ale na wszelki wypadek ostrzegamy, by takich nie jeść.