Te herbaty zwiększają ryzyko cukrzycy i otyłości. Na liście popularny produkt
Picie herbaty ma sporo zalet, o ile wybieramy jakość. Niestety na sklepowych półkach nie brakuje propozycji w formie granulatu. Choć kuszą kolorowym opakowaniem i różnorodnością smaków ich skład pozostawia sporo do życzenia. Sprawdzamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Herbata działa moczopędnie i przyspiesza metabolizm, czego przykładem jest choćby zielona czy czerwona odmiana. Niemniej mówimy tu o rodzaju liści i poziomu fermentacji naturalnych składników. Natomiast warto mieć świadomość, że nie każdy napój wpływa korzystnie na zdrowie, a co więcej, zamiast pomóc nam schudnąć może przyczyniać się do wzrostu wagi.
Granulowane herbaty. Uważaj na skład
Popularna herbata w formie granulatu o smaku malin, cytryn itd. może być pułapką dla niejednej osoby. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z insulinoopornością lub cukrzycą. Powód jest prosty i kryje się w składzie, a mianowicie dodatek cukru.
Na etykietach widać jasno, że producenci oferują nam cukier, glukozę, cukier trzcinowy, a czasem i syrop glukozowo-fruktozowy. Co gorsza, tego typu składniki nierzadko występują wspólnie w jednej herbacie. A zatem ostatecznie pijąc ją, mamy spory zastrzyk cukru, a to z kolei wpływa negatywnie na poziom glikemii.
Analizując skład kilku granulowanych herbat, zauważyliśmy, że to właśnie cukier i substancje słodzące znajdują się na początku listy. Oznacza to, że w danym produkcie jest najwięcej tych właśnie składników.
Nie tylko cukier. Co znajduje się w herbatach granulowanych?
Herbaty granulowane z pewnością przyciągają swoim wyglądem nie jedno dziecko. Kolorowe i aromatyczne kuszą na sklepowych półkach. Niestety czytając etykietę, trudno zrozumieć, dlaczego tego rodzaju produkt nosi nazwę herbaty.
Przykładem może być choćby jedna z cytrynowych propozycji. Weryfikując listę składników, czytamy, że w przyrządzonym naparze znajdziemy tylko 0,5% ekstraktu czarnej herbaty. W składzie nie brakuje także aromatów, sztucznych barwników, czy cytryny w proszku.
Nie inaczej jest w przypadku malinowych, gdzie czasem możemy natknąć się na 0,3% soku z owoców, ale głównym składnikiem wciąż jest cukier i substancje słodzące.
Polecany artykuł:
Dlaczego Polacy piją granulowane herbaty? Wybierz zdrowie
Trudno wskazać bezpośredni powód, dla którego ostatecznie niektórzy sięgają po granulowane herbaty. Natomiast z pewnością jedną z przyczyn jest niska cena za spore opakowanie. Ceny zaczynają się już od nieco ponad 4 zł, a czarna herbata w torebkach to nawet ponad 15 złotych.
Poza tym, w grę wchodzi także smak i szybkość przygotowania. Rozpuszczalne, granulowane herbaty nie wymagają niczego poza zalania wrzątkiem. Są słodkie, kolorowe, proste w przygotowaniu i tanie. Niestety zawartość cukru zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz otyłości, która także jest groźną chorobą naszej cywilizacji.
Już teraz mamy w Polsce ponad 3 mln ludzi z przewlekłą cukrzycą, a lekarze wciąż zaznaczają, że dane są niedoszacowane, ponieważ wielu z nas nie wykonuje badań krwi. Cukrzyca przez długi czas nie daje żadnych objawów, przez co nazywana jest cichym zabójcą.
Spożywanie żywności, która w składzie ma cukier sprawia, że wciąż utrzymujemy we krwi wysoki poziom glikemii. Dlatego tak ważne jest to, aby czytać skład i unikać przetworzonej żywności.