Te produkty to najwięksi wrogowie metabolizmu. Szkodzą też wątrobie
Metabolizm działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu - po to, by utrzymać ciało przy życiu. U każdego działa z różną intensywnością, ale niektóre nawyki żywieniowe mogą go spowalniać. Te produkty stanowią najgorszy wybór nie tylko dla metabolizmu, ale także dla całego organizmu.
Metabolizm działa nawet podczas odpoczynku po to, by przekształcać składniki odżywcze w energię potrzebną organizmowi do życia. Z biegiem lat zwalnia, ale każdy człowiek może mieć szybki, wolny lub przeciętny metabolizm. Dlatego niektórym jest łatwiej lub trudniej schudnąć albo przybrać na wadze.
Spowalniają metabolizm i dostarczają tylko puste kalorie
Szczęściarze mogą jeść dużo i nie przybierać na wadze, bo ich metabolizm spali kalorie w szybszym tempie. Ale jeśli ktoś próbuje schudnąć, a nie widzi spektakularnych efektów, nie można winić jedynie tempa swojego metabolizmu, ponieważ największy wpływ ma nasz styl życia. A w szczególności brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta.
Zdaniem ekspertki Molly Hembree najgorszym wyborem dla metabolizmu jest napój słodzony cukrem. - Jest pełen pustych kalorii, które zapewniają naszemu organizmowi niewielkie lub żadne korzyści zdrowotne – mówi certyfikowana dietetyczka. Lecz ten rodzaj napojów szkodzi całemu organizmowi.
Słodkie napoje to każdy napój z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej. Obejmują one m.in. cole, lemoniady, napoje energetyczne oraz gazowane, słodzone napoje w proszku czy specjalne napoje dla sportowców. Eksperci z Harvard College podkreślają, że właśnie tego typu napoje są największym pojedynczym źródłem kalorii i dodatku cukru w amerykańskiej diecie, a ich spożycie w krajach zachodnich dramatycznie wzrasta.
W jednej łyżeczce znajduje się około 5 g cukru. W ponad 350 ml słodkim napoju może znaleźć około 7-10 pełnych łyżeczek cukru. Warto więc zwracać uwagę na etykiety, ponieważ mogą być cenną wskazówka informującą o spożyciu cukru w diecie.
W rankingu płynów, które są najlepsze dla zdrowia, słodkie napoje znajdują się na samym końcu. Dostarczają dużo kalorii, a przy tym praktycznie żadnych składników odżywczych. Osoby, które często po nie sięgają, są narażone na wiele schorzeń przewlekłych.
Szkodliwe dla serca i wątroby
Słodkie napoje są szkodliwe dla zębów. Dzieje się tak nie tylko za sprawą cukru, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii w jamie ustnej, ale także przez kwaśny odczyn pH, który jeszcze pogarsza sytuację. Sprzyjają także otyłości i nadwadze, które często są przyczyną wielu chorób przewlekłych.
Badania naukowe wykazały, że diety bogate w cukier sprzyjają przyrostowi masy ciała, która ma wpływ na zdrowie serca. Osoby mające problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, są narażone na większe ryzyko schorzeń takich ja
k nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2.
Eksperci wskazują, że regularnie spożywane słodkie napoje mogą być szkodliwe dla wątroby podobnie jak alkohol. Z biegiem czasu regularne sięganie po tego typu napoje może prowadzić do poważnych problemów z tym narządem, a nawet do marskości wątroby, która stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.
Jedno z badań wykazało, że jeden słodki napój dziennie spożywany przez pięć lub siedem lat, może prowadzić do stłuszczenia wątroby.
Stłuszczenie wątroby wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. raka okrężnicy, nowotworu trzustki i przełyku. Specjaliści podkreślają, że najlepszym napojem dla zdrowia jest woda, ale jeśli raz w tygodniu skusisz się na jeden słodki napój, nie zaszkodzi to wątrobie.