WODA – naturalnie ze źródła

2009-05-18 12:53

Pijemy za mało wody - tak wynika z badań, a w dodatku nasza wiedza na jej temat jest bardzo niska. W potocznym języku każdą wodę butelkowaną błędnie określa się jako „mineralną”. Tymczasem dzieli się ona na trzy rodzaje - wodę naturalnie źródlaną, wodę naturalnie mineralną i wodę stołową, czyli zmineralizowaną.

Woda
Autor: Jupiterimages Woda butelkowana dzieli się na trzy rodzaje: wodę naturalnie mineralną, naturalnie źródlaną i stołową, czyli zmineralizowaną.

Pomimo apeli lekarzy, dietetyków, kosmetologów i mediów spożycie wody butelkowanej w naszym kraju jest nadal zbyt małe. Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije ją codziennie. Niepokojące jest jednak to, że aż 61 % Polaków sięga po nią dopiero, gdy odczuwa pragnienie
Wiedza Polaków na temat naturalnych wód butelkowanych nadal nie jest wystarczająca. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jesteśmy daleko w tyle. Podczas, gdy statystyczny Europejczyk pije ok. 106 litrów wody rocznie, średnie jej spożycie przez mieszkańca Polski pozostaje na poziomie 65 litrów. Mniej niż połowa Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie, a aż 61% sięga po nią dopiero w momencie, gdy odczuwa pragnienie.

Kiedy Polacy sięgają po naturalną wodę butelkowaną?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” wynika, że jedynie 10% Polaków pije codziennie naturalną wodę butelkowaną w zalecanych przez dietetyków ilościach. Nasza wiedza na temat wody jest raczej ogólna. Większość nie tylko nie rozróżnia naturalnych wód butelkowanych, ale również nie czyta etykiet, nie wie, jaka woda jest dla nich szczególnie polecana. Tylko 14% badanych przy wyborze wody kieruje się jej składem mineralnym.

Sprawdź też: Czy woda w twoim kranie jest zdrowa?

Pij wodę, będziesz zdrowy

Niepokojący jest również fakt, że Polacy bardzo często nie zdają sobie sprawy, jakie szkody w naszym organizmie może wywołać brak regularnego nawadniania oraz, że nasz organizm odwadnia się przez cały rok, również w zimie. Wiele osób uważa, że skoro nie odczuwa pragnienia, to znaczy, że nie musi pić. Nic bardziej mylnego. Aby nasz organizm pracował prawidłowo codziennie powinniśmy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Według Złotej Karty Prawidłowego Żywienia dziennie należy wypijać minimum 1 litr naturalnej wody butelkowanej. Instytut Żywności i Żywienia opracował po raz pierwszy normy na wodę dla ludności Polski, zgodnie z którymi dorosła kobieta powinna wypijać 2700 ml płynów, zaś mężczyzna 3700 ml. Brak wody w organizmie przejawia się nie tylko chronicznym zmęczeniem, bezsennością, pogorszeniem koncentracji, zaburzeniami pamięci, bólami głowy i przesuszeniem skóry, ale i kłopotami z trawieniem i sercem. A jej chroniczny niedobór może prowadzić do kamicy nerkowej i trwałego zwyrodnienia stawów. W momencie narodzin nasze ciało składa się w 75% z wody, a z wiekiem ten procent się zmniejsza.
- Ciało dorosłego człowieka w około 60% składa się z wody. U kobiet jej ilość jest nieco mniejsza niż, ponieważ ich ciało zawiera więcej tkanki tłuszczowej. Woda występuje we wszystkich organach człowieka w bardzo zróżnicowanych proporcjach. Najwięcej jest jej we krwi - 83%, w nerkach - 82,7% oraz w sercu i płucach - po 79%. Zawierają ją nawet takie narządy jak jak kości, która stanowi 22% ich masy. Najmniej wody w naszym organizmie zawiera tkanka tłuszczowa tylko 10% - wyjaśnia doc. dr n. med. Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska.
Mało kto wie że źródłem wody dla naszego organizmu oprócz przyjmowanych płynów, które pokrywają 62% dziennego zapotrzebowania, są również stałe pokarmy. Na przykład owoce i warzywa Zapewniają one około 18% dziennego spożycia. Źródłem wody może być również pieczywo oraz produkty zbożowe dostarczające jej ok. 8%, a nawet mięso i jego przetwory (ok. 2%).

Woda butelkowana czyli źródlana, mineralna lub stołowa

W potocznym języku każdą wodę butelkowaną błędnie określa się jako „mineralną”. Tymczasem dzielą się one na trzy rodzaje: naturalne mineralne, naturalne źródlane i mineralizowane zwane stołowymi. Wspólną i bardzo ważną cechą naturalnych wód mineralnych i naturalnych wód źródlanych jest ich pochodzenie z zasobów podziemnych oraz pierwotna czystość pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Wyróżnia się niskozmineralizowane o ogólnej zawartości soli mineralnych do 500 mg/l, wody średniozmineralizowane (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane, w których zawartość soli mineralnych jest większa od 1.500 mg w litrze.
- Jeżeli woda ta jest odpowiedniej jakości, może być rozlewana do butelek. Proces ten musi się odbywać w odpowiednich warunkach, które zabezpieczają ją przed kontaktem z zewnętrznym zanieczyszczeniem i umożliwiają zachowanie w maksymalnym stopniu naturalnego składu mineralnego i naturalnych właściwości.
Poszczególne rodzaje wód zawierają te same pierwiastki i ich związki, głównie: wapnia, sodu, magnezu, w postaci chlorków, wodorowęglanów i siarczanów, różnią się natomiast stopniem ogólnej mineralizacji i stosunkiem pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi, a tym samym i przeznaczeniem poszczególnych wód do ich stosowania.
-Wody naturalne zawierają wszystkie te składniki mineralne, które występują również w organizmie człowieka, w jego tkankach i płynach ustrojowych. Ponieważ mają one w wodzie postać jonową są bioaktywne i łatwo przyswajalne - zaznacza dr n farm. Teresa Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Różnorodność naturalnych wód w opakowaniach pozwala konsumentowi na dobranie odpowiedniej do indywidualnego zapotrzebowania. Inna będzie korzystna dla osoby z osteoporozą, a inna z nadciśnieniem tętniczym. Np. osoby z kamicą nerkową powinny unikać tej o dużej zawartości wapnia, a osoby z osteoporozą powinny preferować ten właśnie typ wody. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny pić wody niskosodowe, a osoby pracujące w wysokich temperaturach powinny pić wodę z większą ilością potasu i sodu.