Z tym sokiem zakażenia układu moczowego nie będą nam straszne. Naukowcy potwierdzają
Sok żurawinowy jest świetny nie tylko na zaspokojenie pragnienia i letnie orzeźwienie. Naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że osoby pijące dok żurawionowy mają aż o 54 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych.
To, że żurawina jest dobra dla naszego zdrowia, badacze podejrzewali nie od dziś. Byli oni przekonani, że zawiera związki, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych, tym samym zmniejszając ryzyko infekcji.
Jednak to, czy sok żurawinowy jest rzeczywiście skuteczny, udało się potwierdzić dzięki sieciowej metaanalizie. Połączyła ona wyniki 20 badań z udziałem 3091 uczestników z całego świata.
Sok żurawinowy zamiast antybiotyków? Nowe badanie zaskakuje
Głównym badaczem był doktor Christian Moro, adiunkt nauk biomedycznych i medycyny. Jak powiedział, odkrycia te mogą pomóc w zminimalizowaniu stosowania antybiotyków w leczeniu zakażeń układu moczowego. Jak mówi, ponad połowa kobiet doświadcza zakażenia układu moczowego (ZUM). Lekarze zazwyczaj przepisują wówczas antybiotyki.
Niestety, w obliczu rosnącej odporności na antybiotyki niezwykle ważne jest znalezienie metod, które skutecznie pomogą bez konieczności sięgania po leki. Taką alternatywą może być właśnie sok żurawinowy. Jest on nie tylko skuteczny, ale również tani, więc warto rozważyć go jako środek do leczenia zakażeń układu moczowego.
W badaniu wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Helsińskiego. Udało im się wykazać, że sok żurawinowy zmniejsza również potrzebę stosowania antybiotyków o 59 proc. i znacznie łagodzi objawy zakażenia układu moczowego.
Korzystne okazuje się również picie większej ilości wody i branie tabletek z żurawiną, choć nie w takim samym stopniu, jak picie soku żurawinowego.
Zakażenie układu moczowego. Co trzeba wiedzieć?
ZUM, czyli zakażenia układu moczowego to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych. Znacznie częściej chorują na nią jednak kobiety niż mężczyźni. Chorują one nawet 50 razy częściej niż mężczyźni. Spowodowane jest to w dużej mierze anatomią. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza i jest położona bliżej odbytu i narządów płciowych.
Najbardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie, ciężarne i po menopauzie. Ryzyko jest również wyższe u cukrzyków oraz osób ze stanami wymagającymi cewnikowania.
Jakie są objawy ZUM?
Do rozwoju ZUM dochodzi zazwyczaj w dolnej części układu moczowego. Jeśli infekcja nie zostanie zwalczona, pojawia sie ryzyko zapalenie nerek, które objawach się będzie bólem brzucha, podwyższoną temperaturą ciała, nudnościami, wymiotami, ropomoczem. W ciężkich przypadkach patogeny dostają się do krwiobiegu, co może powodować sepsę.
Objawy ZUM różnią się w zależności od pacjenta. Niektórzy przechodzą zakażenie całkowicie bezobjawowo. Do najczęstszych objawów należą jednak:
- bolesne oddawanie moczu,
- parcie na pęcherz,
- częstomocz,
- pieczenie przy oddawaniu moczu.